התכשיר שחוה זינגבוים הייתה לוקחת לאי בודד – והסיפור המדהים העומד מאחוריו

אם הייתן צריכות לבחור תכשיר לעור הפנים כדי לקחת לאי בודד, מה הוא היה? לחוה זינגבוים יש תשובה שכוללת חומצה היאלורונית בטכנולוגיה פורצת דרך שפיתחה עם אוניברסיטת בר אילן

התכשיר שחוה זינגבוים הייתה לוקחת לאי בודד | צילום: חוה זינגבוים

התכשיר שחוה זינגבוים הייתה לוקחת לאי בודד – והסיפור המדהים העומד מאחוריו

פרופסי הוא לא רק קרם לחות עם חומצה היאלורונית, הוא סמל להתמדה, נחישות ועוצמה

 

איזה תכשיר לעור הפנים היית לוקחת לאי בודד?

אם הייתי צריכה לבחור תכשיר אחד שילווה אותי במסע אל הלא נודע, הייתי בוחרת את פרופסי.

לא רק בגלל שהוא מכיל חומצה היאלורונית המעלה את רמת הלחות בעור, לא רק בגלל שהחומצה ההיאלורונית ממוזערת בטכנולוגיה פורצת דרך וחודרת לעומק העור,

ולא רק בגלל הסגולות שלו שבזכותן עור הפנים שלי נשמר בריא ונראה במיטבו.

הייתי לוקחת אותו כי הוא מייצג מבחינתי את כוחן של ההתמדה והנחישות, ומשמש הוכחה חיה לכך שאני מסוגלת להתמודד עם כל אתגר העומד בפניי. תוצר של עבודה קשה, שנים ארוכות של מחקר ופיתוח, שיתוף פעולה פורה עם אוניברסיטת בר אילן ופרופ' רחל לוברט ובעיקר אמונה בצדקת הדרך וידיעה שהמסע הזה יוביל להצלחה.

 

חשבו שאני משוגעת

תהליך הפיתוח של פרופסי נמשך כמעט עשור והמטרה שלו הייתה ברורה: להמציא טכנולוגיה חדשה שתאפשר להחדיר חומצה היאלורונית ממוזערת לעומק העור במריחה. עד היום אף חברה לא הצליחה להגיע להישג הזה, אבל לאורך כל הדרך היה לי ברור שזה אפשרי. ידעתי שגם אם החברות הגדולות בעולם לא הצליחו לפצח את אתגר החומצה ההיאלורונית, אני אצליח. למרות הקולות שניסו לעצור בעדי לאורך הדרך וחשבו שאני משוגעת, המשכתי בשלי. ידעתי שזה יקרה.

 

 מדוע כל כך מורכב להחדיר חומצה היאלורונית לתכשיר?

החומצה ההיאלורונית מורכבת ממולקולות בעלות משקל מולקולרי גבוה, והיא מצויה בגוף שלנו באופן טבעי. התכונה הדומיננטית שלה היא ספיחת מים, ולכן היא שומרת על לחות העור ועל הנפח שלו. עם השנים כמות החומצה ההיאלורונית בגוף הולכת ופוחתת, וכתוצאה מכך העור נעשה דק ויבש יותר, ומאבד את הברק, הנפח והחיוניות שלו. לכן היה לי חשוב כל-כך למצוא דרך להחזיר את החומצה ההיאלורונית למקום בו היא חסרה.

המולקולות של החומצה ההיאלורונית גדולות מטבען, ולכן אינן יכולות לחדור לעומק העור במריחה. טכנולוגיה שפותחה לפני כעשור מאפשרת למזער את המולקולות של החומצה ההיאלורונית ולהשתמש בה כחומר גלם במרקם אבקה, אך ברגע שמשלבים את האבקה בפורמולה של תכשיר קוסמטיקה, היא סופחת את המים שבפורמולה ומאבדת מיכולת הספיגה שלה. במקביל מתרחש תהליך של אגרגציה: בדומה לטיפות קטנות של מים המתמזגות זו עם זו לטיפה אחת גדולה יותר, המולקולות של החומצה ההיאלורונית מתחברות זו לזו וגדלות. כתוצאה מכך המולקולות שבתוך הפורמולה חוזרות לגודלן המקורי – אותו גודל המונע את חדירתן לעומק העור.

 

אבל יש המון תכשירים שמכילים חומצה היאלורונית ממוזערת...

נכון, אבל ברגע שהמולקולות הממוזערות משולבות בפורמולה, הן חוזרות לגודלן המקורי. לכן אין להן את היכולת לחדור לעומק העור ולהגיע למקום בו החומצה ההיאלורונית חסרה: היא נשארת מעל שכבת העור העליונה.

 

איך הצלחנו להתגבר על האתגר?

פרופ' רחל לוברט, חוקרת במחלקה לכימיה באוניברסיטת בר אילן העומדת היום בראש מחלקת המחקר והפיתוח של חברת חוה זינגבוים, חקרה את החומצה ההיאלורונית. באמצעות טכנולוגיה חדשנית שפיתחה הצליחה פרופ' לוברט למזער את המולקולות של החומצה ההיאלורונית האבקתית לאחר שהומסה במים, כלומר כשהיא במצב צבירה נוזלי. האתגר הבא היה לא פחות מורכב: שילוב החומצה הממוזערת בפורמולת בסיס שתשמור על המולקולות בגודלן הממוזער. חברת חוה זינגבוים השקיעה בפיתוח הפורמולה כשבע שנים, במהלכן נבדקו פורמולות בסיס שונות על מנת למצוא את הפורמולה שתשמור על גודלן הממוזער של המולקולות.

 

ההצלחה, המחקרים וכתב העת המדעי

אחרי אינספור ניסויים נמצאה הפורמולה המנצחת. באמצעות שורה של מחקרי מעבדה, הוכחנו שהחומצה ההיאלורונית שמרה על תכונותיה בתוך הפורמולה, שהיעילות שלה לא נפגמה (ואף השתפרה!) ושהיא אכן חודרת לעומק העור, בין שכבת הדרמיס לשכבת האפידרמיס. הפורמולה, שהיוותה פריצת דרך מדעית והרעידה את ענף הקוסמטיקה כולו, זכתה לכתבה בכתב העת המדעי Jcad – תו איכות נוסף המוכיח שצלחתי את המשימה. מדובר בכתב עת יוקרתי ומוערך בקרב קהילת הרופאים האמריקאית, המציג מחקרים נרחבים בתחום הרפואה ורפואת העור. זו הפעם הראשונה בה מחקר ישראלי בתחום הקוסמטיקה זכה לקבל הכרה מכתב העת הזה, וזאת בזכות המחקרים היסודיים שהוכיחו חד משמעית כי מדובר בפריצת דרך אמיתית ומשמעותית בתחום.

קשה לי לתאר את ההתרגשות שאחזה בי כשקראתי את הכתבה.

 

עד היום, פרופסי הוא התכשיר היחיד שמסוגל להחדיר חומצה היאלורונית לעומק העור במריחה. הוא מסמל עבורי את הנחישות, התעוזה, שיתוף הפעולה, החזון והאמונה. את כל אלה הייתי לוקחת איתי לאי בודד, ובעצם לכל מקום – כי זו הדרך שלי להצלחה ולהגשמה עצמית, והיא מוכיחה את עצמה בכל פעם מחדש.