אמא עגלה או אמא עם עגלה?

במה תבחרי? להיות אמא עגלה, כזו שאינה יורדת במשקל והתפקוד עם הילדים מכביד עליה או אמא עם עגלה, שמעדיפה לעשות פעילות גופנית, לרדת במשקל ביחד עם התינוק כשהוא נח לו בעגלה?

חזרה לפעילות גופנית, כך ממליצה רשת מועדוני הכושר הבינלאומית “GO-ACTIVE”, רצוי שתעשה 4-6 שבועות בסיום תקופת משכב הלידה ולאחר בדיקת רופא. מומלץ לבצע פעילות גופנית כאשר השדיים מרוקנים, מאחר ופעילות גופנית מעלה את רמת חומצת החלב בדם והאחרון משנה ככל הנראה את טעמו של חלב האם ופוגע בהנקה. במהלך הפעילות, יכול ותחושי כאבי מפרקים באזור הברכיים, בפרט בשבועות הראשונים של האימונים. אם אפשרי, המשיכי באימון כעבור מספר שבועות, הכאבים יחלפו מעצמם. אם הכאבים חזקים עד כדי חוסר יכולת ביצוע התרגילים, הפסיקי את האימון.

חיזוק רצפת האגן

מחקרים מצאו כי פעילות גופנית בעוצמה בינונית, דוגמת הליכה, עשויה להפחית את הסיכון להתפתחות בריחת שתן ע"י חיזוק שרירי רצפת האגן, ללא תלות במדדי BMI. יש לעודד את כל הנשים לעקוב אחר המלצות Healthy People 2010 ולבצע פעילות גופנית בעוצמה בינונית למשך 30 דקות, במשך מרבית ימות השבוע. עם זאת, יש להימנע מפעילויות דוגמת קפיצה עם הרגליים בנפרד, דוגמת גימנסטיקה, פעילות אירובית בעוצמה גבוהה, רכיבה על סוסים וחלק מצורות הריקוד, מאחר שהם עלולים להחליש את שרירי האגן.

מאמן הכושר ברק צור ("לרדת בגדול") ממליץ על פעילות גופנית על מנת לרדת למשקל, לחזור לכושר ולהגיע לגזרה הרצויה בעזרת אימון עגלות בפארק.

עשרה טיפים שתרצי לדעת לפני האימון:

- לנסות ולהקדים מעט את שעת ההנקה/האכלה כדי שהתינוק יגיע לאימון שבע ואולי יתחיל להתנמנם עם היציאה לאימון.
- יש לקשור את התינוק בעגלה. הפחד אינו מהתרוממות התינוק בתוך העגלה, אלא ממצב של התהפכות של העגלה.
- התאימו את עצמכן לזמן האימון: באימון בוקר, מומלץ קרם הגנה לאמא ולתינוק, מים לשניהם, בד נושם/חיתול להצללה ומניעת סינוור. יציאה עם דמדומים מצריכה פנס ונצנצים בדיוק כמו אופניים, מלפנים ומאחור.
- עצירה רגעית או ארוכה עם העגלה מצריכה פינוי של השביל בפארק, בדגש למסלולי אופניים. הקפידו לא לעצור שתי עגלות זו לצד זו.
- בבחירת ביגוד המתאים לאימון כושר לאם, יש לחשוב מצד אחד על נוחות בחליצת השד למניקות, אך לקחת בחשבון שחזיות אלו מחזיקות פחות טוב מחזיות אחרות. האופציה השניה, היא חזיות וגוזיות ספורט שמחזיקות היטב את החזה, אך לפעמים יכולות ליצור גודש.
- מומלץ להביא לתינוק צעצוע שניתן לתלות ולייצר לו עניין בזמן האימון.
- בעליות, נסו לאחוז בעגלה ביד אחת, כאשר היד השניה מסייעת ביצירת תנופה ומומנט.
- נסו להכניס את תיק התינוק אל מתחת לעגלה וכך לשמור על מרכז כובד העגלה נמוך. תליה של התיק על הידית, יכולה לגרום לחוסר איזון במשקל העגלה.
- שימו לב לפניות או מעבר בשטחים ללא טווח ראיה, הרי התינוק נמצא מקדימה. נסו להעיר את תשומת לב המגיעים בשריקה או אפילו שקלו לסובב את העגלה ולגרור אותה מאחוריכן עד מעבר אותה פניה.
- אם אתן יוצאות בשעות הבוקר, דאגו לאכול דבר מה קטן לפני היציאה. אימהות נמצאות ברמת תודעה גבוהה מאד לתינוק ונוטות לשכוח את עצמן.

בקבוצה זה עובד טוב יותר

רשת סופר-פארם, שירותי בריאות 'כללית' מחוז ת"א-יפו ומאמן הכושר ברק צור ("לרדת בגדול"), מציעים סדנאות ייחודית שמטרתן ללוות נשים לאחר לידה לקראת חזרה לכושר ולגזרה שלפני ההריון. במסגרת הסדנא המשותפת, ייהנו האמהות הטריות מסדרה של 12 מפגשים, במהלכם יתקיימו פעילויות ספורטיביות המתבצעות בשילוב התינוקות הישובים בעגלות: הליכה מהירה או ריצת עגלות בפארק הירקון, אימוני כושר מודרכים במתקנים הקבועים בפארק ואימוני כוח. עוד ייהנו האמהות, משורה של הרצאות העשרה בנושאים שונים של איכות חיים, ביניהן: תזונה נכונה לאחר לידה ותקשורת א-מילולית עם תינוקות בעזרת שפת הסימנים. הפעילות תתמקד במתן פתרונות לבעיות נפוצות של נשים לאחר לידה, דוגמת משקל עודף, בצקות, אימון נכון לאחר ניתוח קיסרי ועוד.