אמא חורגת: למה הוציאו לה שם רע?

הגברים מצפים שהן יהיו מעורבות בחינוך והן צריכות לג'נגל בין הטיפול בילדים הביולוגיים לטיפול בילדים החורגים. אז למה "הילדים שלו" עדיין לא מחזירים להן אהבה ואיך זה שיצא להן באגדות שם כל כך רע? כל האמת על מיתוס האמא החורגת

אמא
אמא | צילום: shutterstock

במשפחות מורכבות, בני הזוג מתמודדים עם אתגרים רבים שהילדים הלא ביולוגיים מזמנים להם, אולם הקושי להכיל את האתגרים הללו, לא קשור לעובדה שאין קשר של דם בן ההורה הלא ביולוגי לילד, אלא הקושי נובע הרבה פעמים מכך שההורה המגדל (החורג) מרגיש שהוא נמצא בתחושה תמידית של חוסר שליטה על הנעשה בחייו. הורים ״חורגים״ מרגישים לא פעם שהם נותנים המון ומקבלים מעט. בעוד שהורה ביולוגי או אפילו מאמץ, הוא מקבל זכויות מעצם היותו ההורה "המוסמך". אז איך מתמודדים עם היותך "הורה החורג" - כל הטיפים כאן.

 

למה הוא לא מחזיר לי אהבה?

נקודת המוצא של ההורים הללו, היא נתינה ללא הכרה. במילים אחרות: אף אחד לא מבטיח להורה חורג שאם הוא יאהב את הילד זה יחזור אליו חזרה. לפעמים זה אפילו הפוך, מפני שהילד, שנמצא בין שני הורים ביולוגיים גרושים, לא יודע מה לעשות עם הדמות הנוספת בחייו ואת תסכולו זה, הוא מוציא לא אחת דווקא על ההורה המגדל שמנסה מאוד להתחבר אליו.

בקשרי נשים עם אבות גרושים, תחושות הכעס והתסכול אצל האם המגדלת, גדולים יותר מאשר אצל גברים שנמצאים ביחסים עם נשים גרושות. זה כך משתי סיבות מרכזיות: הסיבה הראשונה היא תנאי המשמורת והזמנים, והסיבה השנייה היא שאבות נותנים יותר מקום לאישה החדשה להיות מעורבת בגידול וחינוך הילדים.

 

משפחה מורכבת
משפחה מורכבת | צילום: fotolia

מיתוס האם החורגת המרשעת

 

ואם זה לא מספיק, אז מיתוס האם החורגת המרשעת עושה עוול נוראי לאמהות השותפות בגידול ובעזרה של ילדי בני זוגן שכן כמעט כולן מגיעות לקשרים הללו עם הרבה מוטיבציה ונכונות לבנות קשרים מצוינים ומעצימים עם הילדים. הבעיות שעולות ומייצרות את התחושות הקשות, מגיעות בהמשך, כאשר הנשים האלו מרגישות עייפות, מרוקנות ובעיקר מתוסכלות מתחושת כישלון בבניית קשר מיטיב עם הילדים. זה המקום להעיר, שלבני הזוג- האבות הביולוגיים יש הרבה מקום לעזור להן להתמודד עם הבעיות הללו.

 

אישה עם כביסה במבט עייף
אישה עם כביסה במבט עייף

הגברים מאפשרים, הנשים מתאמצות

לרוב, בגלל חוק חזקת הגיל הרך (אבל לא רק בגללו) הופכת האם להיות משמורנית עיקרית. הילדים רואים את האב פעמיים בשבוע וכל סופ"ש שני אבל לפעמים בכלל לא רואים אותו או שרואים אותו בהסדרים ללא שינה וכל מיני סידורים כאלו ואחרים. מכך יוצא שהאב הגרוש רואה פחות את ילדיו. עובדה זו משמרת את הנורמה לפיה אבות קשורים פחות לילדיהם ומאפשרת פרצה בזוגיות בפרק ב׳ של האבות, שבה הילדים מפרק א׳ עלולים להידחק הצידה והילדים מפרק ב׳ יתפסו יותר מקום. כשמדובר ברווקות עם גרושים הפוטנציאל לכך הוא אף גדול יותר.

 

 

משפחה מורכבת
משפחה מורכבת | צילום: fotolia

יתרונות וחסרונות כהורים חורגים


בנוסף לכל זה, מחקרים מוכיחים שאבות נותנים יותר מקום לאישה בפרק ב׳ להתערב בחינוך הילדים. לעומת זאת כשהאישה הגרושה נמצאת ביחסים עם גבר, היא פחות מאפשרת לגברים להתערב עם חינוך ילדיה הביולוגיים. יש לכך יתרון וחסרון.

היתרון הוא שבגלל שגברים מאפשרים לנשים יותר מקום בחינוך ובעזרה עם הילדים נפתח פתח גדול יותר לחיבור והתקשרות בין בת הזוג לילדים. החיסרון הוא שלעיתים בנות הזוג מתאמצות מאוד אל מול הילדים הללו ולא תמיד זה חוזר אליהן בחזרה. הסיבה היא שהילדים של בן הזוג נמצאים בבלאגן רגשי גדול בבית האב. הם מצד אחד זקוקים לנתינה של בת הזוג, אבל גם רוצים את נוכחותו של האב שלא תמיד נמצא שם (רגשית או פיסית או שניהם). תוסיפו לכך את סיטואציית הגירושין והמעבר בין שני הבתים והקנאה באחים המשותפים שנמצאים תמיד בבית האב, ותבינו כמה כל זה יוצא על "האם החורגת". מצד שני, בסיטואציה ההפוכה, אם האישה אכן לא מאפשרת לאב החורג יותר מקום, עלול להישאר ריחוק.