מחוץ למסגרת: פסלים צבעוניים, חפצי יומיום ומוטו עממי

"אמנות, רדי אל העם ושחקי איתנו״ אומר האמן הקוריאני Choi Jeong Hwa

מתוך תערוכה במוזיאון Kiasma,018
מתוך תערוכה במוזיאון Kiasma,018 | צילום: יח"צ

אי אפשר בשום אופן להישאר אדיש ליצירות של האמן החזותי הקוריאני Choi Jeong Hwa. אפשר לאהוב ואפשר לשנוא, אבל אי אפשר שלא להגיב. מי שמסתכל על הפסלים הענקיים והצבעוניים שהוא יוצר, מרגיש לרגע שוב כמו ילד קטן ומתלהב.

 

View this post on Instagram

I will be having a solo show at MMCA this fall. #Repost @mmcakorea ・・・ . MMCA 현대차 시리즈의 다섯 번째 작가 ‘최정화'. - 플라스틱 바구니, 돼지저금통, 빗자루, 풍선 등 일상에서 소비되는 흔하고 저렴한 소모품을 활용하여 다양한 설치작품을 선보이는 작가죠. 대량생산된 일상의 소비재를 예술작품으로 재탄생시키는 작업방식으로 고급예술과 대중문화의 경계를 허물며 한국사회의 일면을 담아내는 작품활동을 하고있습니다. 이번 전시를 통해 선보이는 신작 프로젝트는 국립현대미술관 서울관 내외부에서 9월부터 선보일 예정입니다. 많이 기대해주세요! - MMCA 현대차 시리즈 2018:최정화 2018. 9. 8.(토) - 2019. 2. 5.(화) 국립현대미술관 서울관 - #MMCAHYUNDAIMOTORSERIES2018 #CHOIJEONGHWA #MMCASeoul #MMCA현대차시리즈2018 #최정화

A post shared by Choi Jeong Hwa (@choijeonghwa_official) on

צ'וי בוחר להשתמש ביצירות שלו בחומרים שאפשר למצוא בכל חנות 'הכל בדולר': קערות פלסטיק, חרוזים ובלונים מהם הוא מכין פרחים ענקיים או שרשראות ענק שכמו לא נגמרות לעולם. וכל זה צבעוני להחריד אבל גם בהחלט מרשים בטירוף.

 

את תהליך היצירה שלו מכנה צ'וי כ"מדיטטיבי" ואומר שהוא מוצא כוח וקסם בחפצים של היום יום. "לכל חפץ יש נשמה וחיים" הוא אומר ובוחר דווקא בחפצים מוכרים ופשוטים בגלל שלטעמו יש להם משמעות בחיינו. זו הסיבה שכשמזמינים אותו להציג במוזיאונים ברחבי העולם, הוא מבקר בשווקים ובמוזיאונים מסורתיים באזור על מנת ליצור תערוכה עם חפצים רלוונטיים לקהל שיצפה בתערוכה.

 

המוטו שלו ״יפה אבל חסר ערך״ נוגע לא רק באמנות שלו אלא גם בחייו הפרטיים. אין לו רכב, טלפון או מחשב. השוק אליו הוא הולך, הוא אומר, הוא המורה שלו. שם הוא מדבר עם אנשים ומחפש רעיונות. "כל דבר הוא אמנות וכל אחד הוא אמן" הוא אומר.

 

צ'וי גם ידוע כמי שסולד מהמחשבה שבימינו רק סוג אמנות מסוים, גבוה ומתנשא, עונה להגדרה של אמנות. ולכן הוא דווקא אומר: ״אמנות, רדי אל העם ושחקי אתנו״. ואם צ'וי יכול, אז אולי גם אני? הלכתי למקס סטוק לשאוב קצת השראה...

 

 

מירב לב היא ארט דיירקטורית ומעצבת תפאורה ותלבושות. לב מנהלת בלוג פייסבוקי בשם ArtistADay בו היא כותבת על אמנים מודרנים ויוצאי דפן מהארץ והעולם.