"תרבות ואומנות זה כמו אוויר לנשימה בתקופה הזאת": הכירו את מיזם "תרבות בחירום"

"תנועת תרבות" היא תנועה אשר קיימת כבר 15 שנה ומורכבת מאמנים ומחנכים שפועלים למען הקהילה. כבר ביום השני למלחמה, התנועה החליטה ליצור מיזם חדש בשם "תרבות בחירום", כשמטרתו המרכזית היא לעזור בשיקום הנפש דרך תרבות לתושבי העוטף. אופיר בן ארי, סמנכ"לית התנועה, וחמוטל גורי, מתנדבת בתנועה, הגיעו לאולפן של חדשות 13 כדי לספר על המיזם

זמן צפייה: 08:45

"תנועת תרבות" פעלה בשנים האחרונות לייסוד קהילות של אמנים ומחנכים, בעיקר בנגב ובגליל, שמטרתן לשלב את התרבות והאומנות במוסודות הבריאות, הרווחה, החינוך ועוד. זאת, תוך אמונה שלתרבות ואומנות יש כוח לרפא ולשקם את החברה. ביום השני לפרוץ מלחמת "חרבות ברזל", החליטה התנועה להקים מיזם חדש ומרגש בשם "תרבות בחירום", שמוקדש כולו לתושבי העוטף. התנועה פרסמה קול קורא למתנדבים אשר רוצים לקחת חלק בעשייה המשמעותית, ויש להם קשר לעולמות התרבות, החינוך והטיפול.

"קרה דבר מדהים, תוך ארבע שעות הגיעו אלינו מעל לאלף פניות", כך מספרת אופיר בן ארי, סמנכ"לית התנועה. השלב הבא היה הקמת חמ"ל תרבות לאומי, שאוסף פרטים ממלונות המפונים, בסיסי מילואים ותושבים שעדיין חיים בקווי האש. מטרת החמ"ל היא להבין את צורכי האנשים ולספק להם "משלחות תרבות". המשלחות מורכבות מאומנים, מטפלים באומנות, ביבליותרפיסטים ועוד, אשר מעניקים טיפול אישי, סדנאות והופעות.

צילום: חדשות 13

חמוטל גורי, מספרת סיפורים שמתנדבת בתנועה, הצטרפה למיזם כבר מהיום הראשון שהוקם. היא נוסעת בכל רחבי הארץ ומעבירה שעות סיפור וסדנאות יצירה. "ילד אחד בן 9, אחד המפונים, יצר סיפור ממדבקות שכולו עוסק בחורבן ותקומה. זה מדהים לראות איך הילדים מעבדים את הסיטואציה", מספרת גורי על אחת הסדנאות שהעבירה במלון למפונים בשבוע שעבר. חמוטל גורי היא בתו של אחד מגדולי המשוררים העבריים שהיו, חיים גורי ז"ל, אשר שיריו, וטקסטים רבים שכתב, מלווים עד היום את הכאב והאובדן של תוצאות המלחמה. והקשר שלה למיזם הנוכחי, כך מספרת, חזק יותר מתמיד.

כתבות נוספות: