שולטים ברעב: 5 אסטרטגיות מוכחות לריסון התיאבון

יש מספר דרכים לשלוט בתחושת הרעב באופן טבעי, אבל השלב הראשון הוא קודם כל להבין האם אתם באמת רעבים?

Red Haired Woman Looking For Something In Fridge

ההתמודדות עם תחושת רעב היא האתגר הגדול ביותר עבור אנשים הנמצאים בתוכנית הפחתת משקל. לדברי סוזן בוורמן, תזונאית קלינית ומנהלת הדרכת תזונה, בחברת הרבלייף: "תחושת רעב אינה זהה ל"לרצות משהו לאכול". ישנם כמה סימנים שיכולים לעזור להבחין בין רעב הנובע ממתח לרעב הנובע מצורך פיזי אמיתי."

שאלו את עצמכם האם הבטן שלכם מקרקרת? רמת האנרגיה שלכם יורדת? האם אתם מרגישים תחושת "ערפול" מנטלי או עצבנות?

אם אתם חווים אחת מהתחושות הללו, אתם זקוקים למעט דלק ואלו סימפטומים שכיחים של רעב אמיתי. הגוף יגיב כשתאכלו משהו ותרגישו טוב יותר.

אם אלה רגשות או מתח שמניעים אתכם, או אם יש לכם חשק לאכול משהו רק כי הוא נראה טוב או מריח טוב, כנראה שאתם לא באמת רעבים. במקרה כזה, כדאי שתמצאו דרכים אחרות להתמודדות עם הדחף לאכול.

עוד ב"בריאות"

האם שופינג עושה אתכם בריאים יותר?

חומץ תפוחים, שמן זית והפחתת לחץ נפשי: 5 שיטות להיפטר מקשקשים

עד כמה זה גרוע להיכנס עם הטלפון שלכם לשירותים?

 

חלבונים

חלבון מפעיל את הקסם שלו לא רק על מערכת העיכול, הוא משפיע גם על הכימיקלים במוח באופן שמעניק הרגשת שובע וחדות מנטלית. החלבונים משביעים רעב טוב יותר מפחמימות או שומן. נסו לשלב חלבון רזה בכל ארוחה ובכל חטיף.

יצירת תחושת שובע 

מים וסיבים תזונתיים אינם מכילים קלוריות, אבל למזון מימי ועתיר בסיבים תזונתיים יש יותר נפח והוא תופס יותר מקום בבטן, כך שהוא מסייע ביצירת תחושת שובע. מרבית הירקות (למעט עמילנים דוגמת תפוחי אדמה, תירס ואפונה) מכילים מעט מאוד קלוריות למנה הודות לתכולה הגבוהה של מים וסיבים תזונתיים. פירות מימיים דוגמת מלון ואננס, ופירות עתירי סיבים תזונתיים דוגמת פירות יער, יכולים גם להשביע ב"עלות" קלורית נמוכה יחסית.

1gyvkl

פעילות גופנית 

פעילות גופנית עשויה לדכא את הורמוני הרעב וכפועל יוצא לרסן את התיאבון. אבל כדי שתהיו מסוגלים לעמוד בתוכנית האימונים, הגוף צריך להיות "מתודלק" כראוי. אם תתדלקו את הגוף כראוי לפני ואחרי פעילות לא תחושו רעב מוגבר בעקבות פעילות גופנית.

נוזלים

שתיית נוזלים עם הארוחות תגרום לארוחות להרגיש משביעות יותר. לעיתים מבלבלים בין תחושת צמא לרעב, ולמרות שהגוף משתוקק לנוזלים, בסופו של דבר אוכלים. הקפדה על מאזן הנוזלים תפחית את הסיכוי לכך.

גודל ותכיפות

אכילת ארוחות קטנות בכל כמה שעות מסייעת בשמירה על יציבות רמות הסוכר בדם לאורך היום. זה חשוב, משום שירידה ברמות הסוכר בדם עלולה לגרום לרעב להתגבר. גם אם אתם חושבים שכמות מזון קטנה יותר לא תספיק כדי להשביע, הידיעה שתאכלו שוב בעוד כמה שעות הופכת את השליטה בתחושת הרעב למשימה קלה יותר.