צלחת של אלופים: כך תגרמו לילד לבקש "עוד ירקות"

גם אתם מתקשים לעתים לגרום לילדכם לאכול ירקות? ובכן, אתם לא לבד. שילוב נכון ויצירת גיוון של ירקות בארוחות הילדים היא משימה קשה. קבלו 4 טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם האתגר

ברוקולי

לילדים יש דרישות תזונתיות שונות כשמדובר בפירות וירקות. בניגוד לאנשים מבוגרים, שיכולים לדלג על צריכת הסידן מספר ימים ועדיין להיות מסוגלים לעבוד ללא תחושות חולשה, ילדים זקוקים לתזונה מאוזנת מדי יום. השינוי העונתי משפיע על גופו הכללי של הילד והופך אותם לרגישים יותר למחלות. זו הסיבה שעלינו לדאוג לשילוב פירות וירקות עונתיים בתזונת הילדים.

גם אתם מתקשים לעתים לגרום להם לאכול ירקות? ובכן, אתם לא לבד. שילוב נכון ויצירת גיוון של ירקות בארוחות הילדים היא משימה קשה. הדבר נכון במיוחד בתקופת החופש הגדול כאשר האופציות הקלות של אוכל מהיר במסעדות מחוץ לבית או במשלוח הביתה, הופכות למועדפות בקרב הורים וילדים רבים, שרק מצפים לרגע שהשליח ידפוק בדלת.

אף ילד לא נולד עם אהבה גדולה לירקות. חינוך הילדים לאכל ירקות לוקח זמן ודורש הרבה סבלנות, לצד כמה טקטיקות חכמות שיגרמו לילדים לאכול ירקות, עד הרגע שהם יתחילו לרצות לאכול אותם בעצמם בלי הורים שישבו להם על הראש.

עוד ב"בריאות"

סובלים מסינוסיטיס? כדאי שתבדקו קודם את החניכיים שלכם

זה מה שקורה לגוף שלך כשאת נועלת עקבים כל יום

הדרך להיות אלוף האולימפי מתחילה באימון אחד ביום

 

לעתים הדרך לשכנע היא לשים בצלחת ירקות במרקמים שונים או הפיכתם לאטרקטיביים יותר באמצעות הגשה יצירתית, ולפעמים זה רק עניין של שילוב הכמות המדויקת של הירקות בארוחה.

אז מה עושים כדי להגדיל את צריכת הירקות של ילדכם? המומחים של Beko, מותג מכשירי החשמל לבית מעניקים כמה טריקים.

פעם שישית – ירק

"כלל ששת הניסיונות", הוא כלל הזהב שכל הורה צריך להכיר כדי לגרום לילדים שלו לנסות מאכלים חדשים. הוא מתבסס על התיאוריה שיש להיחשף למשהו חדש כמה פעמים, כדי שיהפוך למוכר עבורנו. ילדים לא יכולים לומר שהם לא אוהבים אוכל מסוים, לפני שהם מנסים אותו בשש הזדמנויות שונות, שהופכות אותו למזון מוכר ואמין בעיניהם. תתפלאו לראות שאחרי שש פעמים, רוב הילדים ישנו את דעתם לגבי ירקות.

אם שיטה זו תעבוד פעם אחת, הילדים שלכם ינסו אוכל חדש בפעם הבאה.

תגרמו לילדים להיות חלק מהתהליך

לערב את הילדים בתהליך, היא שיטה טובה על מנת להכיר להם אוכל חדש. בקשו מהם לעזור לכם לבחור איזה ירק הם רוצים לאכול ואז הכינו אותו יחד. שוטפים, מבשלים, חותכים ומסדרים בצלחת יחד איתכם. תנו לדמיון להשתולל וצרו עיצובים של צלחות עם ירקות בצבעים וצורות שונים. באמצעות שיתוף הילדים בתהליך, הם ירגישו גאים להיות שותפים  בתהליך ההכנה. כך, תגדל הסבירות שהם יסכימו לנסות אוכל חדש בכלל וירקות בפרט.

ארוחת ערב
צילום: shutterstock

נסו סגנונות בישול שונים

עבור חלק מהילדים הקושי להתרגל לאכול ירקות טמון במרקם שלהם ולא בהכרח בטעם. נסו שיטות בישול שונות כדי לראות אם הילדים אוהבים סגנון בישול אחד יותר מאחרים. אולי הם לא אוהבים ברוקולי מאודה, אבל יכול להיות שהם יאהבו ברוקולי אפוי. אם הם ממש סולדים מגזר מגורד, אולי יתלהבו ממנו כשהוא מוקפץ בווק.

היתרון בירקות הוא שאפשרויות ההגשה שלהם הן כמעט אינסופיוות. ניתן לאפות אותם, להקפיץ אותם, לחתוך, לאדות או פשוט להגיש טריים כמו שהם. הכל עניין של ניסוי וטעיה. כמו כל דבר בחיים. לפעמים, באמצעות שינוי צורת ההגשה תצליחו לשנות את דעתם של הילדים על הירקות ולגרום להם לאהוב אותם.

הוסיפו קצת ביצים

את הרעיון הטוב ביותר שמרנו לסוף. טריק נוסף ומעשי שיגרום לילדיכם לאכול ירקות הוא להוסיף קצת ביצה. יתרה מכך, נמצא כי ביצה אחת ביום מסייעת לשמירה על לרמות תקינות של חלבון, סידן, ויטמין ,B12, אבץ וויטמינים חיוניים נוספים. הפיכת ירקות מבושלים לחביתה יכולה להיות בעלת השפעה קסומה על ילדים. באמצעות שילוב הירקות בחביתה, הילדים שלכם יתרגלו לאכילת ירקות בארוחה שלהם ואפילו יתחילו לאהוב את זה.