זה מה שאתם צריכים לאכול לפני קבלת החלטה חשובה

עומדים לקבל החלטה גדולה על בטן ריקה? ייתכן שתרצו לדחות את הבחירה עד שתפעילו את המוח עם קצת אוכל מזין

צלחת

טיול למכולת על בטן ריקה הוא עסק מסוכן, כפי שיכול להעיד כל מי שאי פעם יצא לסופר עם בטן רוטנת ויצא עם עגלה מלאה בצ'יפס ועוגיות. תהיתם פעם איך המוח שלכם עובד כשאתם מקבלים החלטות גדולות מסלסה בינונית לעומת סלסה חריפה, כמו קניית מכונית או קבלת הצעת עבודה? חוקרים מאוניברסיטת דנדי בסקוטלנד ערכו מחקר שמאיר מדוע אולי תרצו לתת ביס קטן לפני קבלת ההחלטה הגדולה הזו.

אתם תסתפקו בפחות אם אתם רעבים

בנג'מין וינסנט מהמחלקה לפסיכולוגיה של אוניברסיטת דנדי והמחבר השותף שלו ג'ורדן סקירנקה בדקו 50 אנשים פעמיים: פעם אחת כשהם עקבו אחר דפוסי האכילה הרגילים שלהם ופעם אחת כשלא אכלו כלום במהלך היום. בעזרת שלושה סוגים שונים של תגמולים (אוכל, כסף והורדות שירים), הצוות גילה שכאשר אנשים היו רעבים הם יבחרו בפרס קטן יותר מיד ולא בפרס גדול יותר בעתיד.

למעשה, הצוות ציין שכאשר ניתנה להם האפשרות לקבל את הפרס כעת לעומת כפול הפרס בשלב מסוים בעתיד, המשתתפים בדרך כלל יתנדבו להמתין 35 ימים כדי לזכות בבונוס כפול, אבל כשהיו רעבים, אמרו שהם ימתינו רק שלושה ימים.

עוד ב"בריאות"

העיקר זה הבריאות: טיפים לחיזוק המערכת החיסונית בחורף

רעב משפיע על הדרך שבה המוח פועל

"רצינו לדעת אם להיות במצב של רעב יש השפעה ספציפית על האופן שבו אתם מקבלים החלטות הקשורות רק לאוכל או אם יש לזה השפעות רחבות יותר, והמחקר הזה מציע שקבלת החלטות הופכת ממוקדת יותר בהווה כאשר אנשים רעבים." אמר וינסנט בכתבה על המחקר באתר האוניברסיטה.

"אתם הייתם מנבאים שרעב ישפיע על העדפותיהם של אנשים בנוגע לאוכל, אבל עדיין לא ברור מדוע אנשים מתמקדים יותר בהווה עבור תגמולים לא קשורים לחלוטין. רעב הוא כל כך נפוץ שחשוב להבין את הדרכים הלא ברורות שבהן שלנו העדפות והחלטות עשויות להיות מושפעות מכך", אמר.

Pensive,bearded,man,sitting,at,table,drink,coffee,work,at
צילום: shutterstock

בחרו מזון שמתדלק לכם את המוח

במחקר קודם שנערך בנושא על ידי צוות מאוניברסיטת קיימברידג' באנגליה, ציינו החוקרים כי לסרוטונין תפקיד מרכזי בתהליך קבלת ההחלטות. "מכיוון שחומר הגלם לייצור סרוטונין - חומצת אמינו הנקראת טריפטופן - מגיע רק מהתזונה, רמות הכימיקלים יורדות בין הארוחות", מדווח מאמר ב"טלגרף" על המחקר. "זה יכול להוביל לאגרסיביות ואימפולסיביות, אומרים בצוות. מאכלים מסוימים עשירים במיוחד בחומצת אמינו, בעיקר מרק עוף ושוקולד. בשר אדום, מוצרי חלב, אגוזים, זרעים, בננות, טונה, רכיכות ומוצרי סויה הם גם מקורות טובים".

*מקור - rd