מה קורה לגוף כשאתם אוכלים יותר מדי

לא, הבטן שלכם לא תתפוצץ, אבל יש כמה דברים שכן קורים לגוף שלכם אחרי ארוחה גדולה באמת

אוכל

כאשר אתם אוכלים, הבטן שלכם מתרחבת כדי להחזיק את מה שצרכתם. בטן מתוחה או מלאה שולחת אותות למוח שאתם שבעים.

אכילה מרובה עלולה לגרום לבטן להימתח מעבר ליכולתה הרגילה, מה שמוביל לתחושת שובע יתר על המידה. זה יכול להוביל ללחץ ואי נוחות כאשר תכולת הקיבה עוברת למעי הדק.

"בטווח הקצר ארוחה גדולה במיוחד עלולה לגרום לאי נוחות במערכת העיכול ואולי ריפלוקס חומצי שיכול להיות מאוד לא נעים", אומרת הדיאטנית לורן האריס-פינקוס.

ריפלוקס חומצי מתרחש כאשר חומצת הקיבה זורמת בחזרה אל הוושט וגורמת לטעם חמצמץ או לתחושת צריבה. "הדבר בעייתי במיוחד כאשר הארוחה נצרכת בסמוך לשעת השינה מכיוון שהשכיבה תחמיר את ההשפעות ותפריע לשינה", אומרת האריס-פינקוס.

אם כבר מדברים על שינה, "אכילה מעבר לנקודת הסיפוק שלך יכולה גם לגרום לתחושת נמנום או תחושת איטיות כשהגוף מפנה את תשומת לבו לעיכול המזון העודף", אומרת האריס-פינקוס.

רמת הסוכר בדם יכולה גם היא לעלות, במיוחד אם אתם אוכלים כמות גדולה של פחמימות. רמת הסוכר בדם (גלוקוז) עולה לאחר הארוחה, אך פחמימות מזוקקות מעלות את רמת הסוכר בדם ביותר, בהשוואה לפחמימות עשירות בסיבים או פחמימות המשויכות לחלבון ושומן.

כאשר הסוכר בדם עולה, הלבלב משחרר את הורמון האינסולין, המביא גלוקוז מהדם לתאים שלכם לאנרגיה. גלוקוז נוסף מאוחסן כגליקוגן בכבד ובשרירים. לאחר מכן, כל גלוקוז נוסף מאוחסן כשומן.

עוד ב"בריאות"

הכן עצמך לצום! המדריך המלא איך לעבור את צום יום כיפור בשלום

גיימרים? משחקי וידיאו עשויים להיות טובים יותר עבורכם מספרים

כך הגוף עשוי לסמן לכם שאתם זקוקים בדחיפות לתזונה נטולת גלוטן

 

מה קורה לטווח ארוך כאשר אתה אוכל יותר מדי

"אכילת יותר קלוריות ממה שאתה מוציא תגרום לעלייה במשקל בטווח הארוך", אומרת האריס-פינקוס. "זה יכול גם לגרום לעלייה ברמת הסוכר בדם, במיוחד אם הארוחות הגדולות יותר מכילות פחמימות מעובדות וסוכר."

מחקרים מראים שאכילת יתר, אפילו בטווח הקצר, עלולה לגרום לעמידות לאינסולין, שבה התאים עמידים לקליטת הגלוקוז שהאינסולין מנסה להעביר. זה בתורו שומר על רמות סוכר בדם ועם הזמן יכול להוביל למצבים כמו השמנת יתר וסוכרת מסוג 2.

מחקר שנערך בשנת 2017 מצא כי יום אחד של אכילה מוגזמת הוביל לפגיעה בשליטה על רמת הסוכר בדם ורגישות לאינסולין בקרב מבוגרים צעירים ובריאים.

אכילה מרובה לאורך זמן יכולה להוביל גם לעמידות ללפטין. הלפטין הוא הורמון המיוצר על ידי תאי השומן שאומר למוח שאתה שבע. ככל שיש למישהו יותר שומן בגוף כך יהיה לו יותר לפטין. עם זאת, בהתנגדות ללפטין, המוח אינו מקבל את האות מלפטין להפסיק לאכול. לכן התיאבון נשאר גבוה ומוביל למעגל קסמים של המשך אכילת יתר, מה שעלול להוביל לעליה בשומן.

אכילת יתר יכולה גם להעלות את רמות הטריגליצרידים, במיוחד אם אתם צורכים יותר מדי מזון עתיר סוכר או שותים יותר מדי אלכוהול.

לגבי הבטן שלכם, ארוחה אחת גדולה כמו ארוחה מפסקת לא תגרום לבטן 'להימתח' [לצמיתות] כי היא נועדה להתרחב ולהתכווץ כך שתתאים לצריכת המזון היומית שלכם. אכילה מעבר כשאתם שבעי רצון יכולה לגרום לבטן שלכם להתרחב כדי להתמודד עם המזון הנוסף הכרוני.

זה ידרוש מכם לאכול יותר מזון כדי להיות מרוצים על בסיס יומי. הדרך הטובה ביותר להימנע מכך היא להקשיב לגוף ולרעב שלו.

מה לעשות כשאכלתם יותר מדי

ראשית כל, אל תתגברו על זה. מה שאתם עושים רוב הזמן חשוב יותר ממה שאתם עושים מדי פעם.

כדי לקבל קצת הקלה לטווח קצר, אתם יכולים ללעוס מעט ג'ינג'ר, ללגום תה ג'ינג'ר, או לקחת שורש שוש שחור. טיול יכול לעזור להציע גם הקלה. להישאר זקופים ולהימנע משכיבה יכול להיות גם צעד טוב כדי להפחית את הסיכון לחוות צרבת. אל תשתו משקאות מוגזים, ובמקום זאת הישארו עם מים מינרליים.

אם אתם מגלים שאתם אוכלים כל הזמן, שימו לב אם משהו מעורר התנהגות זו. למשל, האם אתם רעבים פיזית או אוכלים כי אתם לחוצים?

לעתים קרובות אנשים יאכלו יותר מדי בערב מכיוון שהם לא אכלו מספיק במשך היום, בין אם בכוונה ובין שלא בכוונה. שאף להשיג חלבון, סיבים ושומנים בריאים בכל ארוחה ולאכול כל 3-4 שעות.

הגיעו לארוחות רעבים אך לא גוועים ברעב. אם אתם גוועים ברעב, סביר שתאכלו מהר ואז תאכל ו יותר מדי מכיוון שאתם לא נותנים לבטן זמן להגיד למוח שאתם שבעים.

סביר יותר שתגיעו תחילה לפחמימות פשוטות מכיוון שסוכר הדם ירד כל כך נמוך עד שהגוף שלכם משתוקק למקור האנרגיה המהיר ביותר - סוכר.

השתמשו בסולם רעב של 1-10 שעובר מאי רעב לתחושת שובע כדי לעזור לכם להעריך רעב ומלאות לאורך כל היום. האטו בזמן האכילה ונסו להקדיש 20 דקות לסיום הארוחה.

 

אכילת יתר עלולה לגרום לאי נוחות בטווח הקצר אך אכילת יותר מדי לטווח הארוך יכולה להוביל לעלייה במשקל, יחד עם בעיות מטבוליות אחרות כמו עמידות לאינסולין ולפטין, טריגליצרידים גבוהים וסיכון מוגבר להשמנה וסוכרת.

אל תרביצו לעצמכם על אכילת יתר מדי פעם, אבל אם זה הופך להרגל, דברו עם הרופא או עם דיאטנית שתוכל לעזור לכם לספק פתרונות.

*מקור - eatingwell