מותו של ווב 1.0

לא מקובל לסווג את גוגל כווב 1.0. היא גם לא ווב 2.0, אבל גם היא מראה סימני חולשה

כן? לא? אולי בכל זאת? לא!

ביום שישי, 9 בספטמבר, כמה ימים אחרי שיו"ר מועצת המנהלים של יאהו פיטר את המנכ"לית קארול ברץ בשיחת טלפון, דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג שמנכ"ל AOL טים ארמסטרונג הציע ליאהו לרכוש את AOL ולמנות אותו למנכ"ל החברה המשותפת.
בחודשים שקדמו לפיטורי ברץ ניסה ארמסטרונג למצוא דרך לעסקה בין שתי חברות האינטרנט - ועתה, חשב, הגיע הזמן. אבל זה היה לשווא: זמן קצר אחרי הידיעה בבלומברג, רשת CNBC דיווחה מפי מקור המקורב ליאהו שאין לה עניין לרכוש את AOL.

יכול להיות שעוד לא ראינו את פרק הסיום בעלילה הזו, אבל זה בעצם לא משנה: יאהו ו־AOL הן שתי חברות חבוטות שאיבדו את דרכן, את זהותן ואת הנהגתן. שילוב של שתיהן לא יניב ככל הנראה תוצאות טובות יותר. ייתכן שאף גרועות יותר.

לשתיהן עבר מפואר. הן היו שתי ענקיות האינטרנט הראשונות. שילוב מוצלח של תכנים, חיפוש ודואר אלקטרוני היה הסוד של יאהו, ואצל AOL זה כלל גם הספקת גישה לאינטרנט.
AOL הגיעה לשיאה בינואר 2000, כשהתמזגה עם טיים־וורנר, שחששה שתיקבר תחת התחזקות האינטרנט כערוץ מרכזי בענף המדיה. אבל המיזוג כשל ולקראת סוף 2009 AOL, שנוהלה ועדיין מנוהלת על ידי ארמסטרונג, הופרדה והחלה להיסחר בנאסד"ק. ארמסטרונג ניסה למצוא לחברה דרך חדשה, אבל לא הצליח.

הנסיגה של יאהו החלה עם עליית גוגל, שמנוע החיפוש שלה היה חזק ובאמצעותו השתלטה על נתחים הולכים וגדלים של ענף הפרסום. זה היה כמובן אתגר גדול, אבל יאהו לא הצליחה להעמיד שדרה ניהולית מתאימה, וההידרדרות הואצה.

אם לוקחים כתאריך מוצא את מועד ההנפקה של AOL - 24 בנובמבר 2009 - תשואות המניות שלה ושל יאהו היו שליליות, לעומת תשואה של כ־17% במדד נאסד"ק. כלומר הפיגור בהן היה גם אבסולוטי וגם יחסי.

ביטוי נוסף לעוצמת המשבר של יאהו ו־AOL הוא הטראפיק לאתריהן: על פי נתוני קומסקור, בין אוקטובר 2009 ליולי 2011 כמות הגולשים האמריקאים החודשית שהן משכו עלתה אמנם בכ־10% בממוצע, אבל באותה תקופה הטראפיק לפייסבוק זינק בשני שלישים.

כל זה לא יכול אלא להוביל למסקנה שווב 1.0 מתחיל תהליך מואץ של גוויעה. הדור הזה של האינטרנט, שמאופיין בחברות שקמו עוד בשנות ה־90 ושכוח המשיכה העיקרי שלהן היה תכנים שנכתבו על ידי אנשי מקצוע, נמצא בשקיעה מהירה.

ווב 1.0 לא היה הרבה יותר מאשר הביטוי האינטרנטי של המדיה הישנה, זו שלפני האינטרנט. הלינקים, עושר התכנים והדואר האלקטרוני סיפקו חוויה הרבה יותר חזקה מהמדיה הישנה, אבל אלה היו תוספות שלא הפנימו את מה שמיוחד באינטרנט - היותה רשת פתוחה שמאפשרת לגולשים רבים ליצור קשר אלה עם אלה ולשתף תכנים.

לא מקובל לסווג את גוגל כווב 1.0. באותה מידה, היא גם לא יכולה להיחשב כשייכת לווב 2.0, אבל גם היא מראה סימני חולשה. גוגל אמנם לא נלחמת על הישרדותה כמו יאהו ו־AOL - ברבעון השני של השנה היא הרוויחה 2.5 מיליארד דולר, ובסוף יוני היו בקופתה כמעט 40 מיליארד דולר - אבל מנייתה נמצאת כמעט 30% מתחת למחיר השיא שלה, 742 דולר, שאותו קבעה בנובמבר 2007. גם גוגל מפגרת אחרי הצמיחה המטורפת בטראפיק של פייסבוק.

כשמסתכלים על פייסבוק היום - חברה שמצליחה למשוך מעל 750 מיליון גולשים ושבמחצית הראשונה של השנה היו לה הכנסות של 1.6 מיליארד דולר ורווח נקי של כמעט חצי מיליארד דולר - קשה לדמיין חברה כלשהי שתצליח להתקרב אליה ובוודאי לגבור עליה. במחצית השנייה של שנות ה־90 זו היתה בדיוק התחושה ביחס ליאהו ו־AOL.

הטור מתפרסם בגיליון אוקטובר של מגזין TheMarker

להזמנות חייגו 1-700-700-250