עסקים בלי אבא ואימא

>> על השליטה של אימפריית הנדל"ן והאנרגיה של קבוצת אקויטל לא חתום שמו של איש. בעיון במבנה השליטה של חברות הקבוצה מגיעים לחברת יונייטד קינגסווי, הרשומה באיי הבהמאס.

הרגולציה באיי הבהמאס מאפשרת הקמת חברה מבלי שייכתב במקום כלשהו מי בראשה. בדו"חות אקויטל, החברה הציבורית הנמצאת בראש הפירמידה, נכתב בזהירות כי "לידיעת החברה, יונייטד היא חברה פרטית בבעלות מלאה של חיים צוף".

עם זאת, רבים בשוק ההון מייחסים שליטה משותפת בחברה לצוף ולקובי מימון, שכיהן עד לפני כשנה כיו"ר החברות הציבוריות בקבוצה ועזב בפתאומיות לגרמניה. זאת, אף על פי שצוף דוחה את הטענה הזאת מכל וכל, וטוען כי במהלך כל השנים היה מימון שכיר בלבד.

צוף ומימון חולשים על נכסי אנרגיה ונדל"ן עצומים, הן בישראל הן בחו"ל, אבל איש אינו יודע איך בדיוק צברו את הונם. תחילה נרשמו מניות אקויטל על שמו של רוברט ארקנס - אזרח בלגי שהיה בן הזוג של אחותו של מימון. בראיון שהעניק צוף ל-TheMarker ביוני, הוא סיפר כי ארקנס מימן את העסקה, וכעבור שנתיים צוף, שהיה נציגו בישראל, רכש ממנו את המניות. בתוך שנתיים החזיק צוף ב-76% מאקויטל בשותפות עם משפחת לבנת, המחזיקה ביתרת המניות. עד היום זוהו כל המהלכים האלה עם מימון, אבל לטענת צוף כבר אז מימון היה רק שכיר.

בשנה האחרונה הם אולצו לצאת מהצללים בגלל פרשה מהעבר שרודפת אותם. עורך דין עיקש בשם יצחק מירון ורו"ח חיים רבינוביץ', האחראים על פירוק חברה ישנה בשם קווי אשראי, ממשיכים לטעון כי בארונם של השניים שלד ענק - הדרך הלא כשרה שבה עברו חברות האנרגיה שבשליטתם לבעלותם לפני כ-15 שנה. טענות אלה עלו כבר לפני כעשור בתיק הפירוק של קווי אשראי. מול השלד, מציין צוף כי לדעתו אין אמת בטענות. גם לא בטענה שהועלתה באחרונה בבית המשפט, שלפיה העבירו צוף ומימון לבעל השליטה לשעבר בקווי אשראי, יובל רן, 3 מיליון דולר מתחת לשולחן תמורת השליטה שלהם בחברה.

השאלה המרכזית היא מי שלט בקווי אשראי במועד המכירה: האם היה זה רן, שברח מישראל לאחר שהחברה התמוטטה, או מימון וצוף, כפי שטוען מפרק החברה. השאלה הזו עתידה להתברר בחודשים הקרובים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, אם הצדדים לא יגיעו לפשרה.