יום זעם במצרים: לפחות 50 הרוגים בקהיר

עימותים בין מפגינים לאנשי כוחות הביטחון פרצו ברחבי מצרים, וגבו את חייהם של עשרות בני אדם. הצבא הזהיר שידכא כל צעד תוקפני מצד המוחים, אך האזרחים לא נסוגים: "רובים לא מפחידים אותנו יותר"

במצרים הגופות נערמות, בלבנון סופג חיזבאללה מכה אנושה בלב מעוזו בביירות. השכנה מדרום והשכנה מצפון נראות משוסעות מתמיד, ובישראל חוששים ממלחמות אזרחים שיתווספו למלחמת האזרחים שמתרחשת כבר שנתיים וחצי בגבול אחר, הגבול הסורי. המפגינים במצרים עמדו במילתם - וכך גם הצבא המצרי: תומכי האחים המוסלמים, שהודיעו מראש על כוונתם לארגן היום (ו') צעדות מחאה ברחבי המדינה, יצאו בהמוניהם לרחובות אחרי תפילות יום השישי. כוחות הביטחון, שמצדם התחייבו לדכא כל צעד תוקפני, הגיבו בירי אש חיה ובפיזור גז מדמיע. לפי גורמי ביטחון, מניין ההרוגים בקהיר לבדה עומד על לפחות 50 בני אדם ועוד עשרות נהרגו ברחבי המדינה. בין היתר, דווח על עימותים קטלניים בערים דמייטה, איסמעיליה ופאיום.
בכיכר רעמסס בקהיר, אחד ממוקדי העימותים, נשמעו יריות מנשק אוטומטי והמשטרה פיזרה גז מדמיע. לפי הדיווחים, במקום נהרגו עשרות בני אדם. המפגינים, בהם ילדים, נשים וקשישים, עטו מסכות רפואיות וכיסו פניהם בצעיפים כדי למנוע מהגז לחדור לעיניהם. כשמסוק צבאי חלף בגובה נמוך מעל הכיכר, הם נופפו באוויר בנעליהם וקראו: "נוריד את א-סיסי לקרקע" ו-"תסתלק, אתה בוגד".

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה עוד כי גופות של 27 בני אדם שנהרגו היום במרכז קהיר הועברו לשטח מסגד בעיר. עדי ראייה מסרו כי ההרוגים נפגעו מירי. עוד דווח כי חיילים חסמו את הגישה לכיכר תחריר בקהיר והקיפו בגדר תיל את האזור, שבו עומדים זה שבועות אוהלים של תומכי האחים המוסלמים. הצבא הציב עשרות טנקים וכלי רכב משוריינים בצמתים, בצירים ראשיים בקהיר ובסמוך לכיכרות, ובאתר העיתון "אל-מסרי אל-יום" דווח כי מאות יחידות משוריינות נפרשו בכל רחבי מצרים. הפיצוץ בביירות . צילום: איי פי מפגינים דורשים את התפטרותו של מפקד הצבא עבד אל-פתאח א-סיסי ואת החזרתו של מוחמד מורסי לשלטון. אחת הצועדים שהצטרפה למוחים בצפון קהיר, הצהירה: "במוקדם או במאוחר אני אמות, אז מוטב שאמות במאבק על הזכויות שלי מאשר במיטתי. רובים לא מפחידים אותנו יותר". המפגינה, שרה אחמד (28), הדגישה: "זה לא בגלל האחים המוסלמים, זה למען זכויות אדם".
האחים המוסלמים הודיעו קודם כי בכוונתם לארגן היום "צעדת זעם" - הפגנות וצעדות מחאה שיצאו מ-28 מסגדים ברחבי קהיר ובמחוזות נוספים, בתגובה לפינוי תומכיהם ממוקדי המחאה שלהם בראבעה אלעדוויה וא-נהדה. מנגד, הזהיר צבא מצרים כי יפנה את נשקו כלפי כל מי שיגלה תוקפנות כלפי המשטרה וכוחות הביטחון או שיתקוף מבני ציבור.

הריסות במצרים . צילום: איי פי על רקע חידוש המהומות במצרים, יצאו נשיא צרפת פרנסואה הולנד וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בהודעה שקוראת להפסקה מיידית של האלימות. כך נמסר מהודעה שפורסמה על ידי לשכותיהם. כמו כן, קראו שני המנהיגים לשרי האיחוד האירופי להתכנס לדיון דחוף בנושא מצרים בשבוע הבא. מרקל הוסיפה כי גרמניה שוקלת מחדש את יחסיה עם מצרים נוכח ההתפתחויות האחרונות.