שלמה קרמר ישלם מעל 75 מיליון דולר על עסקת טראסטיר

בעל השליטה בחברת אבטחת המידע שנמכרה הבוקר ל-IBM ישלם מעל 25% מס. קרמר שאינו שולט בטראסטיר ישירות, יקבל כ-300 מיליון דולר ממכירת החברה

שלמה קרמר ישלם מעל 75 מיליון דולר מס על עסקת טראסטיר. התשלום מהווה מעל ל-25% מס על סכום שינוע בין 280-330 מיליון דולר על אחזקותיו בטראסטיר, חברת אבטחת המידע שנמכרה בבוקר (ה') ל-IBM.
קרמר אינו שולט בטראסטיר ישירות, אלא מחזיק בה באמצעות חברה איסלנדית בשם 'הפרי'.
שלמה קרמר (ארכיון) . צילום: דורית חכים בשנתיים האחרונות קרמר חי בקליפורניה עם אשתו דורית חכים־קרמר ושלושה מילדיו.

במידה ובעל אחזקות בחברת הייטק אינו תושב ישראל, הוא יכול לבנות לעצמו תכנון מס. אחד המבחנים הוא שהייה של מעל 183 יום בשנה בישראל או 425 במצטבר בשלוש שנים. במקרה שהאדם שוהה פחות מכך בישראל ישנן בדיקות נוספות של מרכז החיים כגון: איפה נמצאת המשפחה, חברים, בן/בת זוג, האם יש בית קבע בישראל. שלמה קרמר הוא תושב ישראל.
במידה ובעל אחזקות בחברת הייטק אינו תושב ישראלי, הוא יכול לבנות לעצמו תכנון מס בו לא רק שלא ישלם מס בישראל, אלא אף לא ישלם מס בכלל בעולם על העסקה. עו"ד אודי ברזילי הסביר ל"כלכליסט": "ישנן מדינות בעולם כגון שוויץ וגיברלטר בהן אפשר לקבל אישור תושבות ללא תשלום מס. במקרה כזה לצרכי מס אתה אינך תושב בשום מקום ולא משלם מס בכלל בעולם".

לפי החוק בישראל תושב ישראל מחוייב במס בשיעור 30% על רווחי העסקה שנגבים על דיבידנד אמיתי או רעיוני. ברעיוני הכוונה למיסוי של חברה נשלטת זרה (כמו במקרה זה) כשבעת מכירתה היא נחשבת כאילו חילקה דיבידנד בין אם חולק ובין אם לא וממוסה בהתאם.
משלמה קרמר לא נמסרה תגובה.