סטלה הנדלר תמונה למנכ"לית בזק

מי שהיתה עד לפני שבועיים יו"ר חברת הכבלים המתחרה HOT תחליף את מנכ"ל בזק הפורש אבי גבאי בעוד חצי שנה. הנדלר כיהנה בעבר כמנכ"לית 012 סמייל, כשזו היתה בבעלותו של בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ', ואף היתה מעורבת ברכישת בזק על ידיו. אלוביץ' בתגובה: "טרם נקבע מחליף לאבי גבאי. שלב בחינת המועמדים נמצא בעיצומו"

סטלה הנדלר היא המנכ"ל הבא של חברת בזק. ל"כלכליסט" נודע כי תנאי החוזה של הנדלר צפויים להיסגר בימים הקרובים לאחר שבעל השליטה בחברה, שאול אלוביץ', בחן את מועמדותם של מנהלים נוספים בקבוצה. הנדלר צפויה להחליף את המנכ"ל הנוכחי אבי גבאי בעוד כחצי שנה. גבאי התפטר אתמול על רקע תחושת מיצוי.

ההודעה על המינוי צפויה להתפרסם בימים הקרובים, והיא עשויה לייצר סערה מבית. הנדלר מחויבת לתקופת צינון בין המעבר מ־HOT למתחרה בזק, שאורכה אינו ידוע. המינוי שלה עלול להיתפס כמהלך לא אתי מבחינה תחרותית.

הנדלר פרשה מתפקיד יו"ר קבוצת HOT לפני כשבועיים, לאחר שהחברה חדלה מלהיות ציבורית, והיא זוכה להערכה רבה מאלוביץ'. ב־2007, כשהוא רכש את 012 קווי זהב מידי אליעזר פישמן, הוא מיזג את החברה עם סמייל־אינטרנט זהב שבבעלותו. הנדלר, שניהלה את 012, נבחרה לכהן כמנכ"לית החברה הממוזגת. ב־2009 הנדלר היתה מעורבת ברכישת השליטה בבזק עבור אלוביץ'. בעקבות המהלך נאלצה חברת 012 סמייל למכור את עסקי האינטרנט והשיחות הבינלאומיות לצד שלישי (פרטנר) והנדלר, מנכ"לית דומיננטית ומצליחה עברה איתם. באפריל 2011 פטריק דרהי מינה את הנדלר ליו"ר קבוצת HOT.
סטלה הנדלר שדרת הניהול הבכירה של בזק היא ירושה שקיבל אלוביץ' מהבעלים הקודם חיים סבן לפני שלוש שנים. ההתפטרות של גבאי פתחה אפשרות ל"כיסאות מוזיקליים", שירעננו את הסגל. ברשימת המועמדים לרשת את גבאי נכללו המשנה למנכ"ל רן גוראון, מנכ"ל בזק בינלאומי איציק בנבנישתי ומנכ"ל yes רון אילון.
כל אחד מהמנכ"לים בקבוצת בזק - בנבנישתי, אילון ומנכ"ל פלאפון גיל שרון - סוחב ותק של 6–7 שנים בתפקידו, ואצל שלושתם מקננת תחושת מיצוי. אילון, שהיה בעבר סמנכ"ל הכספים והמשנה למנכ"ל בזק, סומן כמועמד מוביל, וגורמים בענף מעריכים כי לאור המינוי של הנדלר, הוא עשוי לעזוב את הקבוצה.
גבאי מכהן בתפקיד מנכ"ל בזק מעל חמש שנים, ובסך הכל 14 שנה בקבוצת בזק. הוא נחשב למנהל מוערך מאוד, שהוביל את החברה להישגים מרשימים ויזם השקעות אסטרטגיות בתשתיות. אחד המהלכים הגדולים הנזקפים לזכותו הוא פריסת רשת ה־NGN, ומיתוג החברה כחברת אינטרנט מובילה. בשנות כהונתו, שיעור הרווח התפעולי התזרימי מההכנסות (EBITDA) של בזק קווי צמח מ־42% ב־2008 ל־50% ב־2011. הרווח הנקי של בזק קווי עמד בסוף 2011 על 1.1 מיליארד שקל.
ההודעה על פרישתו של גבאי הפתיעה את השוק. בזק נערכת לקראת רפורמת השוק הסיטונאי הקרבה, שבמסגרתה תחוייב החברה להחכיר את התשתיות שלה לחברות מתחרות, ובתמורה תזכה להקלות רגולטריות, ובראשן ביטול ההפרדה המבנית בינה לבין החברות־הבנות שלה. המנכ"לית החדשה צפויה להתמודד עם תהליך התייעלות נרחב ותחרות חריפה.
"אני יודע שזה נראה דרמטי בחוץ. אבל בבזק תמיד קורים דברים גדולים. בכל נקודת זמן שאעזוב, יהיו משימות גדולות". אמר אתמול גבאי ל"כלכליסט". לגבאי אין "מצנח זהב", אבל הוא גם לא מתלונן, בין השנים 2008–2011, עלות שכרו עמדה על 34.5 מיליון שקל (כולל שכר, מענקים ואופציות). לשאלת "כלכליסט" על התפקיד הבא אמר גבאי כי הוא מקווה להיות בתפקיד ציבורי. "אם אקבל הצעה שאפשר לעשות בה משהו משמעותי, לא להיות דחליל" אמר.
מאלוביץ' נמסר בתגובה: "בהמשך לפרסום כאילו נקבע מחליף לאבי גבאי, ברצוני להבהיר באופן חד משמעי, כי טרם הוחלט על כזה. שלב בחינת המועמדים והערכתם נמצא בעיצומו. לאחר שיוחלט על המועמד המתאים הוא יובא לאישור הדירקטוריון, ורק לאחר האישור יקבע המחליף. אנו מבקשים להתייחס בזהירות לשמועות וספקולציות בנושא".