פרטנר לגולן: שלמו חוב של 426 אלף שקל או שננקוט הליכים משפטיים

ל"כלכליסט" נודע כי גולן טלקום אינה מעבירה תשלומים לספקי השיחות הבינלאומיות עבור שיחות שביצעו לקוחותיה לחו"ל. בתחילת השבוע העבירה אקספון 018 תלונה דומה למשרד התקשורת בגין חוב שגולן צברה לכאורה מאז תחילת פעילותה במאי. גולן טלקום בתגובה: "אין לנו חובות לאף מפעיל"

גולן טלקום נתונה ללחץ גובר מצד ספקיות השיחות הבינלאומיות. ל"כלכליסט" נודע כי חברת פרטנר שיגרה ביום חמישי מכתב לגולן טלקום, ובו דרישה לתשלום מידי של 426 אלף שקל, חוב, לכאורה, שצברה גולן טלקום עבור שיחות בינלאומיות שביצעו לקוחותיה דרך החברה הבת של פרטנר, 012, לחו"ל.
לפי המקובל בענף, לקוח שמתקשר באמצעות קידומת בינלאומית - למשל, 012 סמייל - מחויב באמצעות חשבונית חברת הסלולר או הטלפון הקווי שממנו ביצע את השיחה - למשל, סלקום, בזק או במקרה זה, גולן טלקום.

בשיטה זו הלקוח מקבל חשבונית אחת בלבד מהספק הקבוע שלו, והוא יכול להשתמש בשירותיהם של מפעילים בינלאומיים מזדמנים. מאחורי הקלעים נערכת התחשבנות בין המפעילה הבינלאומית לבין ספקית הקו.


אלא שמהמידע שבידי "כלכליסט" עולה כי גולן טלקום אינה גובה מלקוחותיה תשלום עבור השיחות הבינלאומיות שביצעו באמצעות מפעילים חיצוניים. מדובר בשיחות בהיקף של מאות אלפי שקלים שנספגים אצל המפעילות הבינלאומיות מאז תחילת פעילותה של גולן טלקום.

התשלום לפרטנר הוא עבור יוני-אוקטובר - והחברה הודיעה לגולן טלקום כי במידה שהתשלום לא יועבר באופן מיידי, היא תפתח נגדה בהליכים משפטיים. המכתב שהועבר לגולן חתום על ידי עו"ד אורי רהט ממשרד עורכי הדין לאמעי, סידר, רהט, צידון, פינק.

זהו אינו מקרה יחיד בו מואשמת גולן טלקום בעיכוב בתשלומים, לכאורה, לספקיות הבינלאומיות. בתחילת השבוע שעבר העבירה אקספון 018 תלונה דומה למשרד התקשורת: "במשך חודשים ארוכים גררה גולן רגליים, התחמקה ממענה, לא השיבה להודעות ולפניות טלפוניות ולא להודעות במייל שהושארו לה, ונמנעה מלשלם לחברה חובות שהצטברו בגין שיחות יוצאות ממנוייה דרך 018 לחו"ל" כותב ניר אהרוני, מנהל תחום כלכלה ורגולציה של אקספון במכתב שהובא לידי "כלכליסט".

לפי המכתב, גולן טלקום הבטיחה לכאורה כי תשלם לחברה חובות שנצברו בגין תקופה של שישה חודשים בתחילת דצמבר. ואולם מאוחר יותר שינתה גולן טלקום שוב את גרסתה, והודיעה ל-018 "שאם הדברים יסתדרו, קבצי ההתמחרות ייקלטו בסביבות פברואר-מרץ 2013, ולכן התשלום יידחה בלפחות ארבעה חודשים נוספים", בלשון המכתב. לפי הערכות, החוב שצברה גולן טלקום לאקספון עומד על 150 אלף שקל.

מהדברים עולה החשש כי גולן טלקום לא ערוכה לוגיסטית לבצע התחשבנות עם המפעילות הבינלאומיות, ומצפה כי הן בעצמן יבצעו גבייה נפרדת מול הלקוח על השיחות שביצע לחו"ל באמצעות מספר הטלפון שלו בגולן טלקום - דבר שכאמור, אינו מקובל בענף ואף עשוי ליצור בלבול רב אצל הלקוחות.

במכתב למשרד התקשורת מעלה אקספון חשש נוסף כי החברה מנסה לכפות עליהם להפסיק את מתן השירותים למנוייה, כדי שהלקוחות יטלפנו רק באמצעות המפעיל הבינלאומי 016 השייך לגולן טלקום.

גולן טלקום מסרה בתגובה: "הטענות המועלות כאן חסרות כל בסיס והן ניסיון נוסף לעצור ולהאט את המהפכה של גולן טלקום. אין לגולן טלקום חובות לאף מפעיל. גולן טלקום הזמינה כל מפעיל בינלאומי להשלים את המימשק הטכני המאפשר גבייה של שרות מפעיל בינלאומי דרכה, על פי הנוהל המוגדר על ידי הרגולטור".