דו"ח שקיפות בינלאומית: ציון נכשל לטבע

הגוף הבינלאומי למלחמה בשחיתות פירסם את תוצאות דו"ח שבדק את תפקודן של 105 חברות ציבוריות גדולות ומובילות; טבע זכתה לציונים נמוכים מהממוצע בתחום השחיתות והשקיפות הארגונית, וקיבלה את הציון 0 על דיווח מידע פיננסי לציבור. טבע בתגובה: המנכ"ל החדש הקים מחלקת ציות ואכיפה שתהדק את הבקרה בנושאים אלה בחברה

חברת טבע אינה מתמודדת היטב עם שחיתות ולא ממש מצטיינת בשקיפות ארגונית או בדיווח לציבור על פעילותה בכל מדינה - כך עולה מדו"ח מיוחד שהתפרסם הבוקר (ג') מטעם הגוף הבינלאומי למלחמה בשחיתות - שקיפות בינלאומית (TI). הדו"ח בדק את תפקודן של 105 חברות ציבוריות גדולות ומובילות בעולם במספר קריטריונים, בהם שקיפות, דיווח לרשויות המס ותוכניות נגד שחיתות. בין החברות שנבדקו נמצאות אפל, קוקה קולה, מיקרוסופט, מקדונלד'ס, ויזה, דיסני, טבע ועוד.

מתוך 105 החברות הציבוריות שנבדקו דו"ח, 11 שייכות לענף הבריאות. הביצועים הממוצעים של החברות בתחום שנסקרו היו טובים לרוב, אך ענקית הגנריקה הישראלית טבע קיבלה בו ציונים נמוכים מהממוצע. כך לדוגמא, בדיווח על שחיתות הציון הממוצע של כל החברות שנסקרו היה 68% - ציון המעיד על מגמה חיובית מאז החלה המדידה ב-2009. טבע קיבלה 50%.


בנושא השקיפות הארגונית הציון הממוצע עמד על 72%, כאשר 45 מתוך 105 החברות שנסקרו קיבלו את הציון המקסימלי. גם כאן טבע קיבלה 50%.

בנוגע לדיווח במדינות שבהן פועל הארגון, נכתב כי חברות רב לאומיות לרוב מדווחות לרשויות המס בכל מדינה שבה פועלות החברות הבנות שלה. משמעות הדבר היא שהן מחזיקות במידע פיננסי פנימי על פעולתן בכל מדינה ומדינה, אולם רק לעתים נדירות מביאות אותו באופן זה לידיעת הציבור. תוצאות בתחום הזה היו דרמטיות: מספר גבוה של חברות נמצאות בתחתית ומציגות ביצועים חלשים ביותר. שנית, הציון המקסימלי שניתן היה 50% - משמעות הדבר היא שהחברה הטובה ביותר קיבלה רק מחצית מהניקוד המקסימלי האפשרי. על כן התוצאה הממוצעת בקטגוריה הזו היתה רק כ-4%, מפני שדיווח על פעילות בכל מדינה עדיין לא נתון לרגולציה והחברות נוהגות לאגד את המידע לפי אזורים, למרות שהוא זמין גם בחלוקה למדינות. במדד זה קיבלה טבע את הציון 0.

מטבע נמסר בתגובה: "טבע פעלה ופועלת בהתאם לסטנדרטים המקובלים והנהוגים בתעשיית התרופות ובהתאם להוראות הדין. לאור החשיבות הגבוהה שטבע מייחסת לנושא, הודיע לאחרונה מנכ"ל טבע הנכנס ד"ר ג'רמי לוין על הקמתה של פונקציה חדשה בארגון, מחלקת ציות ואכיפה (compliance) גלובלית שבראשה יעמוד קצין ציות ואכיפה גלובלי שיהדק את הבקרה והפעולה בנושאים אלה בחברה. טבע לא היתה מודעת עד כה לממצאים החדשים המתוארים בדו"ח ותלמד כעת את ממצאיו".

עו"ד גליה שגיא, מנהלת השלוחה של שקיפות בינ"ל בישראל אמרה בעניין הדו"ח: "התוצאות מראות שיש עדיין הרבה מה לשפר בנושא השקיפות בחברות הציבוריות הרב לאומיות הגדולות. אנו משוכנעים כי שקיפות גבוהה בחברות המסחריות מובילה גם לשיפור הביצועים ובסופו של דבר גם להגדלת הרווחים".

אמנון דיק חבר דרקטוריון שקיפות בינ"ל-ישראל הוסיף: "לחברות הבינ"ל תפקיד חשוב בצמצום השחיתות בעולם, בעיקר לאחר המשבר הכלכלי בשנת 2008. הניסיון מראה שדרישה לשקיפות מעודדת את החברות לשפר את המערכות נגד שחיתות בארגונם".