בסין ממשיכים להביע עניין בגז הישראלי: נציגי CNOOC יגיעו לסיור

אחרי מספר משלחות שביקרו בישראל בשנה האחרונה, גם חברת הנפט הגדולה בסין מגיעה לביקור ראשוני לבחינת השקעה בישראל

גילוי מאגר הגז הטבעי הענק לוויתן בדצמבר 2010 משך את גם את תשומת ליבן של חברות האנרגיה בסין, אחת מצרכניות הגז הטבעי הגדולות בעולם שממשיכה לחפש אחר הגדלת מקורות האנרגיה שלה.

כך, כבר לפני כשנה החלה ענקית האנרגיה סינופק לבחון כניסה לתחום ובכירי חברת ההפצה בייג'ין גרופ ביצעו אף הם סיור בישראל תוך שהם נפגשים עם חברות החיפושים והרגולטורים.

עכשיו, מגיע גם תורה של יצרנית הנפט הגדולה בסין CNOOC, מתחרתה של סינופק, הנסחרת לפי שווי של 90 מיליארד דולר ונמצאת בבעלות ממשלתית. בשבועות הקרובים תגיע משלחת מטעם החברה לסיור בישראל ולפגישות עם גורמים בעולם חיפושי הגז והנפט - הן החברות והן הרגולטורים, את אישורם תצטרך לכל עסקה שתבצע בעתיד.

מדובר בסדרת פגישות ראשוניות ולא מחייבות, שתחילתן בפגישה בסין עם בכירי דלק אנרגיה, זרוע הגז והנפט של קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, המחזיקה בנתחים נרחבים מתגליות הגז הטבעי תמר ולוויתן, ומחזיקה ברישיונות חיפושים נוספים. דלק אנרגיה תלווה אותם בביקור, ומקורבים לחברה אמרו כי "מדובר במגעים ראשוניים בלבד, עדיין לא ברור לאיזו מטרה, אם הם ירצו להשקיע כאן מן הסתם יהיה מדובר בסל פעילות נרחב".

על פי הערכות, CNOOC עשויה להתעניין בהשקעה במתקן הנזלת הגז שיצטרך לקום באזור, כדי להצליח ולהעביר את הגז הטבעי בצורת LNG (בצורתו טבעית הוא יכול לעבור רק בצינורות מהמאגר, למרחקים קצרים). אפשרות נוספת היא ביצוע השקעה ישירה בלוויתן, המכיל על פי הפרסומים הרשמיים האחרונים 16.1 TCF (טריליון רגל מעוקבת) של גז טבעי וככל הנראה ייועד ליצוא.