מנכ"ל סודהסטרים דניאל בירנבאום: "המניה ספקולטיבית לחלוטין"

בירנבאום על המניה, שנחתכה ב-50% אחרי זינוק של מאות אחוזים: "אנחנו מנהלים את העסק ולא את המניה" ■ חברת המשקאות המוגזים החלה למכור את מוצריה ביפן

יצרנית המשקאות המוגזים להכנה ביתי סודהסטרים (לשעבר סודה-קלאב) הודיעה היום כי החלה למכור את מוצריה ביפן. ההודעה מגיעה בהמשך להסכם הפצה שנחתם עם החברה היפנית Synergy באפריל 2011 להפצת מוצריה במדינה. בשעה זו, עולה המניה בוול סטריט בכ-2%.

דניאל בירנבאום, מנכ"ל החברה, הסביר כי בחצי השנה האחרונה פעלה סודה סטרים בפיתוח המשקאות לטעמו של הקהל היפני ולהשגת רישיון יבוא למדינה. "ביפן יש רגולציה קשה מאוד ליבוא מוצרים, בניגוד ליצוא הנרחב שלה. אנחנו מוכרים היום ב-42 מדינות וזו המדינה שהכי קשה לייצא אליה בהפרש ניכר. הצרכן היפני ייחודי מאוד, ולפי מבחני טעימה בחרנו למכור במדינה פסיפלורה, קיווי, אגס, מנגו, ואייס-טי לימון. זאת, מלבד הטעמים שאנחנו מוכרים בדרך כלל כמו קולה או ג'ינג'ר אייל".

בשלב הראשון יימכרו מוצרי סודה סטרים ב-300 חנויות של 4-5 רשתות קמעוניות שונות. "ביום הראשון של המכירה בעיר הקטנה ביפן מכרנו בשעתיים 100 מכשירי סודה ובמהלך כל היום קצת יותר מ-200", מספר בירנבאום בהתלהבות. "אלו שני שיאים שלא הגענו אליהם מעולם. להשקה הגיעו ארבעה סלבריטאים ו-30 עיתונאים. מוקדם להניח הנחות, אבל אנחנו נוקטים באופטימיות זהירה".

הצרכנים היפנים נודעים ככאלה שאוהבים טרנדים. אתה לא חושש שזה יחלוף?

"אם 130 מיליון אנשים 'יתלבשו' על הטרנד של סודהסטרים, אני יותר מאשמח. אם נגיע ל-25% חדירה כמו בשבדיה זה יהיה בסדר. האתגר שלנו יהיה לשכנע את היפנים להמשיך להשתמש בנו".

בשלושת החודשים האחרונים נחתכה מניית סודהסטרים ב-50%, לאחר שרשמה זינוקים של מאות אחוזים מאז הנפקתה הראשונה בנאסד"ק לפני כשנה. על ביצועי המניה אומר בירנבאום כי "המניה ספקולטיבית לחלוטין, היא מניית מומנטום. אני מאמין שהיא תתייצב בטווח הארוך לשווי האמיתי של החברה. חלק מההשפעות עליה נובעות מדיווחי חברות שעוסקות בתחומים דומים, אני לא מתרגש בכלל ממחיר המניה. כמו שאמרתי פעמים רבות, אנחנו מנהלים את העסק ולא את המניה".