חקירה פלילית נגד פייסבוק בגרמניה: האם הרשת החברתית העלימה עין מתכנים נאציים?

על פי התלונה שהוגשה נגד פייסבוק, הועלו לרשת 430 פוסטים המכילים הכחשת שואה, גזענות והסתה לאלימות. התובעת הכללית של מינכן פתחה בבדיקה ראשונית של התלונה

פייסבוק, מייסד החברה מארק צוקרברג ושורה של בכירים נוספים בחברה עומדים במרכזה של חקירה פלילית שנפתחה בגרמניה נגד החברה בחשד שהעלימה עין מתכנים נאציים ותכני שנאה אחרים ברשת החברתית ונמנעה מהסרתם. על החקירה דיווח אתמול (שישי) הדר שפיגל.
החקירה נפתחה בעקבות תלונה של צ'אן ג'ו ג'ון, עו"ד תושב בוואריה, שהוגשה לתובע הכללי של מינכן. בין הבכירים הנוספים שמוזכרים בה אפשר למצוא את מנהלת התפעול שריל סנדברג ואת ריצ'רד אלן, חבר פרלמנט בריטי לשעבר המכהן בשנים האחרונות כמנהל המדיניות של פייסבוק באירופה.
סמנכ"לית התפעול שריל סנדברג. תיחקר? . צילום: בלומברג לטענת עו"ד ג'ון, הוא זיהה 430 פוסטים שונים המכילים תכנים פוגעניים ומנוגדים לחוק הגרמני שהחברה נמנעה מלהסיר לאחר שדווחו על ידי משתמשים. בין התכנים אפשר למצוא הכחשת שואה, פוסטים גזעניים והסתה לאלימות, על פי התלונה.
התביעה הכללית של מינכן פתחה בבדיקה ראשונית כדי לקבוע האם ישנן ראיות חזקות ורבות מספיק להרחבתה לחקירה פלילית רשמית. על פי החוק הגרמני, חברות אינטרנט המפעילות פלטפורמות תוכן מחויבות בהסרת תכנים נאציים וגזעניים ברגע שהן מתוודעות לקיומם.
בתגובה לפרסומים, ענתה החברה כי "אנו לא מתייחסים לחקירות אפשריות, אבל הטענות הללו חסרות בסיס. פייסבוק ועובדיה לא עברו על החוק הגרמני. אין מקום להפצת שנאה בפייסבוק ואנו פועלים כדי להיאבק בתכנים כאלו".