דיווח: טורקיה חסמה את הרשתות החברתיות

כך לפי ארגון המנטר את תעבורת האינטרנט במדינה; ככל הנראה, הרקע לחסימות האתרים, בהם פייסבוק, ווטסאפ וטוויטר, הוא מעצרם של מנהיגים פרו-כורדים

הגישה בטורקיה לרשתות החברתיות, בהן פייסבוק, ווטסאפ, סקייפ וטוויטר, חסומה מאז שעות הלילה, כך מדווח ארגון Turkey Blocks המנטר את תעבורת האינטרנט במדינה ואת השיבושים המכוונים בגישה לרשת שמבצעת הממשלה. זו הפעם הראשונה בשנים האחרונות בה נחסמת במדינה הגישה לווטסאפ וסקייפ.

הרקע לחסימות, כפי הנראה, הוא מעצרם של שני מנהיגים של מפלגה פרו-כורדית שנעצרו על ידי המשטרה יחד עם תשעה מחוקקים נוספים, שעות ספורות לפני פיגוע בו נהרגו אדם אחד נהרג ושלושים נוספים נפצעו בפיצוץ מכונית תופת סמוך לתחנת משטרה בעיר דיארבקיר שבדרום-מזרח טורקיה, הנחשבת למעוז כורדי.

על פי הדיווחים בבלוג ובחשבון הטוויטר של Turkey Blocks, החסימה הראשונה זוהתה בשעה 1:20 (שעון טורקיה) וכללה את פייסבוק, יוטיוב וטוויטר. היא בוצעה על ידי האטה מכוונת של התקשורת לכתובות ה-IP של השירותים החסומים ברמת ספקיות האינטרנט, עד לקצב שהופך אותם לבלתי שמישים. החסימה השפיעה על מרבית משתמשי האינטרנט במדינה, לטענת הארגון, אם כי כמה מהספקיות הקטנות יותר לא הושפעו.

שעה לאחר מכן נחסמו גם אינסטגרם, ווטסאפ וסקייפ, על פי עדכון נוסף שפורסם בחשבון הטוויטר של Turkey Blocks.

טורקיה חסמה את הגישה לאתרי אינטרנט ורשתות חברתיות פעמים רבות בשנים האחרונות, בדרך כלל בנסיון למנוע הפצת מידע על אירועים בטחוניים או פוליטיים שאינם נוחים לממשלה ולנשיא ארדואן. בניגוד למדינות או סין או איראן המפעילות חסימות מתמשכות על אתרים ושירותים מסוימים, בטורקיה החסימות הן לרוב לשעות או ימים ספורים ונתונות לביקורת שיפוטית. מוקדם יותר השבוע בוצע צעד חריג בהיקפו כאשר הגישה לרשת נחסמה באופן מוחלט עבור 6 מיליון מאזרחי האיזור הדרום-מזרחי של טורקיה לכמה שעות.