עסקת ענק: קוואלקום תרכוש את NXP בעסקה שמוערכת ב-47 מיליארד דולר

הרכישה אמורה לצמצם את התלות של קוואלקום ביצרניות הסמארטפונים ולהאיץ את חדירתה לתעשיות חדשות. ל-NXP, היצרנית הגדולה בעולם של שבבים לתעשיית הרכב, היה מרכז פיתוח ישראלי שנסגר השנה

מיזוג ענק בשוק השבבים: קוואלקום, היצרנית הגדולה בעולם של מעבדי סמארטפונים, תרכוש את היצרנית ההולנדית NXP סמיקונדקטורס תמורת 47 מיליארד דולר במזומנים, סכום גבוה ב-11% ממחיר הסגירה האחרון של מנייתה, כך הודיעו שתי החברות היום (חמישי) בצהריים. פרטים ראשונים על העסקה נפוצו בתקשורת כבר לפני מספר שבועות, ועתה היא זוכה לאישור רשמי.
מטרת הרכישה, אומרת קוואלקום, היא להאיץ את חדירתה לתעשיות חדשות ולצמצם את התלות שלה בשוק הסמארטפונים, שצמיחתו החלה להאט ברבעונים האחרונים. NXP היא היצרנית הגדולה בעולם של שבבים לתעשיית הרכב, והסכום ששילמה עליה קוואלקום הוא הגבוה ביותר שהחברה הוציאה על רכישת חברה אחרת אי פעם.
הרכישה הגדולה ביותר של קוואלקום . צילום: בלומברג ל-NXP היה מרכז פיתוח ישראלי שנסגר בתחילת השנה, תוך פיטורי מאות עובדים. המרכז היה שייך למעשה לחברת השבבים האמריקאית פריסקייל שנרכשה ב-2015 על ידי NXP, כאשר כחלק מצעדי ההתייעלות שהגיעו בעקבות המיזוג בין שתי החברות הוחלט לסיים את פעילותו ולהשיאר בארץ מספר מצומצם של עובדי שיווק ומכירות.

"בשוק המובייל לבדו אין מספיק פוטנציאל צמיחה - כבר היום קוואלקום היא ספקית השבבים הדומיננטית ששולטת גם בעסקי הרישוי של קניין רוחני לחברות אחרות בשוק שעובר קומודיטציה. כמשקיעים אנחנו רואים בחיוב את ההחלטה להפוך לחברה מגוונת יותר שנמצאת לא רק במובייל אלא גם בשווקים בעלי פוטנציאל צמיחה גבוה יותר", אמר לבלומברג חברת ניהול בקר קפיטל, שמחזיקה במניות קוואלקום.