מוסיפה סוכר: פרימור תייצר משקאות קלים

חודש לפני פרסום החלטות ועדת הסוכר, פרימור מקימה קו ייצור חדש למשקאות קלים שנחשבים לעתירי סוכר


בניגוד למגמת הבריאות וצמצום צריכת הסוכר, פרימור נערכת לכניסה לשוק המשקאות הקלים עתירי הסוכר. ל"כלכליסט" נודע כי פרימור, יצרנית המיצים הסחוטים והנקטרים, תשיק אחרי החגים סדרת משקאות קלים מבוססי פרי בבקבוקי 1.5 ליטר, שיתחרו בפריגת של החברה המרכזית למשקאות (קוקה־קולה), בג'אמפ של טמפו ובתפוזינה של יפאורה. פרימור מוחזקת על ידי חברת גניר (בבעלות הקיבוצים גן שמואל, גת ובית ניר) ומחלבת יטבתה מקבוצת שטראוס שגם משווקת את המיצים הסחוטים של פרימור. את ההפצה של המשקאות הקלים שנפחם גדול תפיץ חברת דיפלומט שבבעלות איש העסקים נעם וימן.
בעבר עשתה פרימור ניסיונות לחדור לשוק המשקאות הקלים, אולם אלו לא התממשו, ואילו הפעם החברה השקיעה בקו ייצור חדש, מה שמעיד על רצינות המהלך. ההערכות הן כי מדובר בהשקה רחבת היקף בהשקעה של כ־20 מיליון שקל. המהלך פותח בפני פרימור הזדמנות להרחיב את תחומי פעילותה לקטגוריה שהיקף פעילותה גדול. בנוסף, גניר המחזיקה בפרימור מייצרת את רכזי הפרי המשמשים את תעשיית המיצים ולכן חומר הגלם המרכזי כבר בידיה, כך שלא תהיה תלויה בהשקה זו בגורם חיצוני. עם זאת, מדובר בקטגוריה צפופה שבה פועלות שלוש חברות מהגדולות בשוק המזון, שנמצאות בקטגוריות נוספות בשוק המשקאות כמו בירה, יין ומוגזים ומספקות לרשתות סל מוצרים רחב, ולכן אם לא יהיה למוצר ערך מוסף ייחודי, יהיה קשה לפרימור לפלס את דרכה.
ההשקה צפויה להתרחש בעיצומו של טרנד הבריאות שהוביל לירידה במכירות הקטגוריה בשנים האחרונות, זאת על רקע כמויות הסוכר שיש בכל כוס משקה. הסוכר הנו הרכיב השני בכמותו ברשימת הרכיבים המצוינת במשקה של פרימור, אך הדבר נכון גם לשאר המשקאות. בכל כוס משקה (200 מ"ל) יש 86 קלוריות ו־21.4 גרם פחמימות שהן כ־4.5 כפיות סוכר. אמנם חלק מהסוכר מגיע מרכיבי הפרי שמצויים במיץ בכמות של כ־10%, אולם מדובר בכמות גבוהה של סוכר.
. צילום: עמית שעל ניתן להעריך כי בפרימור מקווים כי המותג המזוהה עם המיצים הסחוטים ועם הסלוגן "זה לא אנחנו זה התפוזים", ישפיע לטובה על תפיסת הצרכנים את המשקאות הקלים של הסדרה החדשה, אולם גם אם הדבר יתקיים, צפוי שוק המיצים לעמוד תחת הרגולציה העתידית בשוק המזון הנוגעת לשיווק מזון עתיר סוכר.
אחת הדרישות שמובילה ועדת האסדרה למזון נוגעת לסימון שיפוטי על אריזות מזון, שיבהירו לצרכן באופן מיידי אם מדובר במזון מזיק. אם תתקבל החלטה זו, הנפגעות המרכזיות יהיו חברות המשקאות, הממתקים והחטיפים המלוחים. רק לפני כשבוע העלה המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו לדף הפייסבוק שלו צילום של לוח שעליו תלויים בקבוקי משקה שונים ומתחת לכל אחד מהם שקית עם כמות הסוכר שהוא מכיל וכתב: "סוכר, סוכר ועוד סוכר. שתו רק מים".
כבר מתחילת השנה רשמה קטגוריית המשקאות הקלים ירידה של 1.7% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד ומכירותיה הסתכמו ב־65 מיליון שקל.
בתוך כך, פרימור יצאה מקטגוריית הנקטר בקרטוניות בשל עלויות ייצור גבוהות והחלה בימים אלו בהשקה שקטה של הנקטרים בבקבוקי 1 ליטר. קודם לכן נטשה פריגת את הקטגוריה וקרטוניות הנקטרים שלה כבר אינן משווקות מתחילת השנה. ניתן להעריך כי ההחלטה לצאת מתחום הקרטוניות נובעת מהעלויות הגבוהות של הקרטונית עצמה לצד מחיר נמוך יחסית שנגבה מהצרכן על המוצר הסופי, שלא ראה בנקטר מוצר שונה משמעותית ממיצי הפרי.
קטגוריית הנקטרים כולה רשמה מתחילת השנה ירידה של 26.2% במכירות שהסתכמו ב־7.9 מיליון שקל.