טבע ואינטל יפתחו טכנולוגיה לבישה שתסייע לסובלים ממחלת הנטינגטון

הטכנולוגיה החדשה תנטר ותנתח סימפטומים של המחלה באמצעות שעון חכם ותעביר את הנתונים לפלטפורמה מבוססת ענן של אינטל. הניסוי יתחיל לקראת סוף השנה ויתרחש במספר מרכזים בארה"ב ובקנדה

טבע ואינטל יפתחו ביחד פלטפורמת טכנולוגיה לבישה ומכונה לומדת ייחודית שאמורה לסייע לסובלים ממחלת הנטינגטון, כך הודיעו היום (חמישי) שתי החברות. הפלטפורמה תנטר ותנתח סימפטומים מרכזיים המשפיעים על חיי היומיום של החולה במטרה להבין טוב יותר את התקדמות המחלה ולשפר את האבחנות.
הטכנולוגיה תיבחן לראשונה במסגרת מחקר המבוצע בהשתתפות חולים בשלב 2 של המחלה. המטופלים יתבקשו להשתמש בסמארטפון וללבוש שעון חכם המצויד בחיישנים שימדדו את התנהלותם ותנועותיהם בצורה רציפה. נתונים אלה יוזרמו באופן אלחוטי לפלטפורמה מבוססת-ענן שפותחה על ידי אינטל ולאחר מכן יתורגמו, כמעט בזמן אמת, לדירוגים אובייקטיביים של חומרת התסמינים הקשורים לתנועה. הניסוי יתחיל לקראת סוף השנה ויתרחש במספר מרכזים בארה"ב ובקנדה.
אינטל. תעביר את הנתונים לפלטפורמה מבוססת ענן . צילום: בלומברג "מדידות התסמינים הקיימות כיום מבוססות בעיקר על אבחנות שתועדו על ידי הרופאים במהלך ביקורים במרפאות. הטכנולוגיה שלנו תיתן מעתה את האפשרות לניטור מתמשך, בצורה זו להבין בצורה טובה יותר את השפעת הטיפולים על איכות חייהם", אמר מייקל היידן, נשיא המו"פ הגלובלי והמדען הראשי של טבע.

"המורכבות של ניתוח תזרימי מידע אלו מחייבת פלטפורמה של מכונות לומדות, אשר עשויה להביא לניסויים קליניים מהירים וטובים יותר, באופן אשר טומן פוטנציאל להבאת טיפולים טובים יותר למטופלים", אמר ג'ייסון ווקסמן, סמנכ"ל בכיר ומנהל כללי של קבוצת מרכז המידע לפתרונות באינטל.
מחלת הנטינגטון היא מחלה ניוונית חשוכת מרפא, שסימניה הם תנועות חסרות קואורדינציה או לא רצוניות, פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי ובעיות התנהגותיות ו/או פסיכולוגיות. המחלה מתפרצת בדרך כלל בגיל העמידה, אך מופיעה גם בקרב ילדים וקשישים. התקדמות המחלה מאופיינת בהידרדרות הדרגתית בתפקודים המוטוריים וביציבות הקוגניטיבית והפסיכולוגית, וברוב המקרים מסתיימת במוות תוך 15-25 שנים מרגע אבחון המחלה.