טדי שגיא למגזין "כלכליסט": "זאת רק ההתחלה של העשייה שלי בלונדון"

טייקון ההימורים הישראלי, שהשתלט על מתחם קמדן מרקט, בראיון נדיר: "קנינו במחיר יקר, שעם השנים נהפך לזול - גם כי שוק הנדל"ן עלה, וגם כי האווירה פה השתנתה"

טדי שגיא (45) מוזכר בעיתונות בשלל הקשרים, לא תמיד מחמיאים, ובראשם פלטפורמת ההימורים שבלבה חברת פלייטק, ושבזכותה צבר את הונו שמוערך ביותר מ-3.5 מיליארד דולר. שגיא ממעט בראיונות וחשיפה תקשורתית, בפרט בכל הקשור לתקשורת הישראלית - ולכן ההתבטאויות שלו כמו בכתבה זו - נדירות.
בעת הראיון עמו הוא נמצא בפגישה עסקית באחד מבתי הקפה המקומיים בקמדן - מתחם הנדל"ן הלונדוני הפופולרי בו ביצע שגיא השקעות עקביות בהיקפי ענק.
אתה עדיין נלהב לגבי הפרויקט בקמדן, או שהזמן והביורוקרטיה המקומית שחקו אותך? "זאת רק ההתחלה של העשייה שלנו באיזור. קמדן היא עדיין יהלום לא מלוטש".

מה משך אותך בשוק קמדן? "העוצמה של הקהל שמגיע לכאן והמיקום. קמדן ממוקם במקום השני ברשימת המקומות מושכי המבקרים בלונדון. אני רוצה לעשות ממנו יהלום של 70 דונם. המתחם הזה הוא דבר שאין לאף אחד. האמנות האמיתית היתה לרכוש את כל מה שהיה סביבנו, וליצור מכל הבלוק הזה גוש אחד. היו כאן כמה שווקים לא מחוברים, ואפילו היה פה קיר באמצע שהפריד בניהם. נעשתה פה הרבה עבודת תשתית מאוד קשה".
קמדן מרקט . צילום: the-anthology.com ידעת מראש שאי אפשר לזוז קדימה בלי שהכל יהיה מקשה אחת? "ידעתי. אבל לא כל מה שיודעים אפשר גם ליישם. צריך גם קצת מזל. ולנו היה גם מזל וגם צוות טוב שעשה עבודה נכונה. קנינו במחיר יקר, שעם השנים נהפך לזול — גם כי שוק הנדל"ן עלה, וגם כי האווירה פה השתנתה".
ומה העתיד? "קמדן הוא עולם של מוזיקה, אמנות, אופנה. לזה אנחנו מחברים גם את המסחר המקוון, ונספק את האמצעי הטכנולוגי להפוך את קמדן לשוק העתיד. כמו שאוּבר היא חברת המוניות הכי גדולה בלי מונית אחת, ו־Airbnb היא חברת נדל”ן גדולה בלי נכס רשום אחד, כאן יהיה מגוון של שירותים עם טכנולוגיה — וכל זה באיכות גבוהה.
"אנחנו רוצים ליצור אווירה של קונספטים מרובים. את רוצה ללמוד להכין אוכל בעצמך? זה המקום. רוצה לקנות לך משהו לבית? זה המקום. החזון הוא להפוך את קמדן למין איקאה בקנה מידה שיוכל לקחת אותך ארבע־חמש דרגות קדימה".
את מרבית הרכישות של הנכסים במתחם קמדן ובאזורים הסמוכים ביצע שגיא באמצעות החברה הציבורית מרקט־טק, שאת חטיבת הנדל"ן שלה מנהל מארק אלפר.
. מרקט־טק הונפקה בדצמבר 2014 בבורסה המשנית של לונדון, וכיום היא נסחרת בבורסה הראשית. שגיא הוא בעל המניות המרכזי ומחזיק ב־71% ממניות החברה, שמאגדת את הטיפול בכל הנכסים ונהנית מקו אשראי נדיב שהעמידה לה חברת הביטוח AIG בגובה של 900 מיליון ליש"ט, כאשר עד היום מרקט־טק ניצלה פחות ממחצית הסכום. לחברה יש מחויבות להשקעה בבנייה ושיפוץ לשנתיים הקרובות בהיקף של כ־200 מיליון ליש"ט.