המשטרה: יש תשתית ראייתית להעמיד לדין את בנצי ליברמן

עפ"י המשטרה, יש ראיות שמנהל רשות מקרקעי ישראל פעל בניגוד עניינים במסגרת תפקידו, בכך שקיבל החלטות וקידם עניינים הנוגעים לחברות שונות, כאשר המייצג מטעם אותן חברות שפעל מול ליברמן, הינו חברו ומקורבו עו"ד נחום לנגנטל; בינתיים רשות מקרקעי ישראל מתנהלת זה כחודשיים ללא מנהל


המשטרה הודיעה היום (ה') כי סיימה את החקירה בעניינו של ראש רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומקורבו, עו"ד נחום לנגנטל וכי התגבשה תשתית ראייתית להעמידם לדין בעבירות של הפרת אמונים. תיק החקירה בעניינם של השניים יועבר בימים הקרובים לפרקליטות שם ישקלו אם יש מקום להגיש כתב אישום נגדם.

החקירה ביאח"ה שבלהב 433 החלה לפני למעלה מחודשיים אז עוכבו ראש רמ"י בנצי ליברמן ומקורבו, עו"ד נחום לנגנטל בחשד לביצוע עבירות של הפרת אמונים. במסגרת החקירה נגבו גם עדויות ממעורבים נוספים ובמהלך פשיטה על משרדי רמ"י גם נתפסו מסמכים רבים. בתום חקירתם שוחררו ליברמן ולנגנטל למעצר בית למשך 5 ימים והורחקו ממשרדיהם.

במרכזה של הפרשה עמד החשד כי ליברמן, המכהן כמנהל רשות מקרקעי ישראל מאז שנת 2011, פעל בניגוד עניינים במסגרת תפקידו, בכך שקיבל החלטות וקידם עניינים הנוגעים לחברות שונות, כאשר המייצג מטעם אותן חברות שפעל מול ליברמן, הינו חברו ומקורבו.

חשד מרכזי נוגע להתנהלות החשודים בנוגע לחברת קרדן נדל"ן יזום ופיתוח בע"מ בה שימש ליברמן כיועץ חיצוני טרם מינויו לראשות רמ"י. ביחס לחברה זו חתם ליברמן עם מינויו לראש הרשות על הסדר למניעת ניגוד עניינים בו התחייב שלא לעסוק בנושאים הקשורים לחברת קרדן ובפרט בפרויקט ספציפי שנבנה על יד קרדן בלוד. בפועל, ביצע ליברמן פעולות שונות לזירוז הטיפול בעסקאות נדל"ן של חברת קרדן ואף בקשר לפרויקט האמור.
מימין: בנצי ליברמן ונחום לנגנטל . צילום: טל שחר בנוגע לעו"ד לנגנטל, החקירה העלתה כי פעל כבעל עניין בפרויקט של קרדן בלוד וכמי שצפוי היה להרוויח מקידום העסקה. כמו כן ייצג מספר חברות נוספות בהתנהלות מול רמ"י, תוך שעשה שימוש בקשריו הקרובים עם ליברמן והפיק רווח כספי לכיסו.

ראש אגף החקירות והמודיעין קיבל היום את עמדת ראש להב 433 וצוות החקירה וקבע כי נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצועה של עבירת הפרת אמונים על ידי ראש רשות מקרקעי ישראל עו"ד בנצי ליברמן וכן כי התגבשה תשתית ראייתית לסיוע לביצועה של עבירת הפרת אמונים על ידי לנגנטל. תיק החקירה יועבר בימים הקרובים למחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה אשר ליוותה את החקירה, לקבלת החלטה.

החקירה ברשות מקרקעי ישראל החלה בעקבות תלונה שהוגשה למשטרה והתנהלה באופן סמוי כחצי שנה. ביום חמישי פשטו חוקרי יאח"ה על משרדי הרשות ומשרדיו של לנגנטל ועיכבו את השניים לחקירה. קרדן, שלפי המשטרה אינה חשודה במסגרת הפרשה, דיווחה על החקירה לבורסה והודיעה שהחשדות אינם מיוחסים לה וכי היא "פועלת לא רבב ותמשיך לפעול באופן זה גם בעתיד".
עוה"ד ד"ר יעקב וינרוט ועמית חדד, המייצגים את ליברמן, מסרו בתגובה: "יש לזכור שהחקירה החלה בחשש לעבירות שחיתות ובחשש כי מדובר היה בשוחד ממש. מתברר כי לא מדובר בשוחד וכי לא היה שוחד. טענת המשטרה היא כי ליברמן פעל בניגוד לעניינים נוכח העובדה שחברות מסוימות שפנו אליו היו מיוצגות על ידי חבר שלו. הטענה הזו היא טענה שתופרך

לחלוטין בשימוע שיערך בפני הפרקליטות ונבקש שימוע מהר ככל האפשר".
עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב סבאג, המייצגות את עו"ד נחום לנגנטל, מסרו: "נחום לנגנטל פעל ללא רבב, הן בתפקידיו הציבוריים בעבר והן כאדם פרטי בשנים האחרונות. אנחנו מאמינות כי בתום בדיקת הפרקליטות יתברר כי לנגנטל, אשר בתקופה הנדונה היה אדם פרטי ולא איש ציבור, פעל בתום לב ולא עבר כל עבירה".

ליאורה טושינסקי . צילום: אוראל כהן אין מנהל כבר חודשיים בינתיים, רשות מקרקעי ישראל, הגוף האמון על שיווק וניהול קרקעות המדינה – המצויה בעיצומה של מספר מהלכים לאומיים בתחום הדיור ושיווק הקרקעות - מתנהלת מזה כחודשיים ללא מנהל, מבלי שמונה לו מחליף רשמי ומבלי שישנה החלטה רשמית בנוגע להחלפתו בתקופה הקרובה.

מבדיקת "כלכליסט" עולה עוד כי בחודש האחרון גם סגניתו של ליברמן, ליאורה טושינסקי, נעדרת מעבודתה עקב נסיעה לארצות הברית לצורך לימודים. נסיעתה של טושינסקי מתבצעת במסגרת תוכנית וקסנר, מלגה שניתנת לעובדים בשירות הציבורי למטרת לימודי תואר שני במנהל ציבורי בבית הספר לממשל באוניברסיטת הרווארד.
בהיעדרה של טושינסקי, מי שמנהל את מרבית ישיבות ההנהלה ברשות בתקופה האחרונה הוא מנהל החטיבה העסקית ברמ"י, עדיאל שומרון. הן טושינסקי והן שומרון נחשבים למקורבים לליברמן: טושינסקי כיהנה כסמנכ"לית מינהלת "תנופה" במשרד ראש הממשלה, לטיפול במפוני גוש קטיף וצפון השומרון, במהלך כהונתו של ליברמן כראש המינהלת וכן בעבר כיהנה טושינסקי כמנכ"לית המועצה האזורית שומרון, במהלך תקופת כהונתו של ליברמן כיו"ר המועצה. שומרון מצידו כיהן כמנהל אגף תיאום ותקציבים בתנופה בתקופתו של ליברמן כראש המינהלת.
תקופת כהונתו של ליברמן אמורה היתה להסתיים רשמית רק בספטמבר 2016 ואולם גורמים במשרד הבינוי העריכו כי בתקופה הקרובה, נוכח חקירתה הנמשכת של המשטרה בעניינו של ליברמן, הוא אינו צפוי לשוב לתפקידו ועל פי ההערכות, לאחר הבחירות תמונה ועדת איתור שמטרתה למצוא מנכ"ל חדש לרמ"י – הליך שעשוי להימשך עוד חודשים ארוכים.