לאחר פרישת גדעון סער: מה מחכה לשר הפנים שיחליף אותו?

לא רק המערכת הפוליטית, גם גורמי המקצוע הבכירים ביותר במשרד הפנים הופתעו מהודעת הפרישה; בין המהלכים הבלתי גמורים שיחכו למחליף: אישור לתיקון חוק העזר בנוגע לפתיחת מרכולים בשבת בת"א ורפורמות בתכנון ובנייה

הודעת הפרישה של שר הפנים גדעון סער בשבוע שעבר התקבלה בהפתעה גם בקרב גורמי המקצוע הבכירים ביותר במשרד הפנים. עזיבתו של סער צפויה להשאיר את המערכת עם כמה מהלכים בלתי גמורים, שכלל לא בטוח שיושלמו עם כניסתו לתפקיד של שר חדש.
באמצע חודש אוקטובר צפוי שר הפנים להחליט אם לאשר את תיקון חוק העזר החדש של עיריית תל אביב בנוגע לפתיחת מרכולים בשבת. בסביבת עיריית תל אביב ואצל בעלי הסופרים הגדולים קיוו שסער יאמץ את השינויים שהכניסה ואישרה העירייה בתיקון הצעת החוק שנחשפה ב"כלכליסט", ולפיה ברחבי העיר יפעלו 165 מרכולים וסופרים במקום כ־300 הפתוחים כיום. לפי ההצעה, ההיתרים יחולקו לפי רבעים ובהתאם לסוג האוכלוסייה.
גם בקרב בעלי העסקים הקטנים המנהלים את המאבק נגד פתיחת המרכולים קיוו לטוב, והסתמכו על הצהרתו הברורה של סער מלפני כמה חודשים - לפיה יש להגן על חוק השבת במדינה, ולכן אין לאשר פתיחת מרכולים בשבתות ובחגים ברחבי תל אביב. לפי בעלי העסקים הקטנים, לכל שר שיישב במשרד הפנים לא תהיה ברירה אלא לקבל החלטה שתאסור מסחר קמעונאי בשבת.
פקחי עירייה בת"א. סער יתעקש להטביע חותם? . צילום: צביקה טישלר יש החושבים כי סער יימנע מלקבל החלטה בסוגיה העקרונית הזו ויעביר אותה לידי מחליפו, דבר שיעכב עוד יותר את המשך הדיון בעניין. מנגד, ייתכן כי סער לא יוותר על האפשרות לקבוע את המדיניות, אולי אף כאקורד סיום לכהונתו וגם כהבעת דעה להמשך חייו הפוליטיים.
רפורמת התכנון תתעכב מהלך גדול נוסף שקידם סער הוא הרפורמה בתכנון ובנייה, שמטרתה ביזור הסמכויות במערכת התכנון לצורך ייעול התהליכים. שני חלקים נוספים שאותם ביקש סער לקדם באמצעות אותה רפורמה נותרו בלתי גמורים ושניהם נחשבים כמעוררי מחלוקת. הראשון הוא הפרק הכלכלי, שבמסגרתו הפיץ משרד הפנים בחודש מרץ את תזכיר החוק החדש המבקש לחולל שינויים משמעותיים בהיטלי ההשבחה המשולמים לרשויות מקומיות. התזכיר עורר מחאה מצד יזמים ואף נתקל בהתנגדות מצד שמאים ומשפטנים, שטענו כי החישוב החדש צפוי לייקר את העלויות של פרויקטי המגורים השונים. העבודה על פרק זה מצויה בעיצומה, וגם כאן עזיבתו וכניסתו של שר פנים חדש לתפקיד עשויה לעכב את גיבוש ההצעה הסופית או להכניס בה שינויים בכיוונים חדשים.
חלק נוסף שאותו תכנן סער לקדם ועליו סיפר בראיון ל"כלכליסט" החל לצאת לדרך רק לאחרונה, ומטרתו לקצר משמעותית את מספר התחנות שתוכניות בנייה עוברות במוסדות התכנון. חלק זה עתיד היה להיתקל בהתנגדות עזה מצד ארגוני הסביבה שעמם התעמת סער חזיתית כמה פעמים במהלך כהונתו הקצרה.
מהלך תכנוני נוסף שאותו משאיר גדעון סער בלתי גמור הוא בחינת איחוד הרשויות בין תל אביב ובת ים, שלטובתו מונתה לפני כחודש וחצי ועדת חקירה בראשות ראש עיריית אשקלון לשעבר בני וקנין.