עובדי הטאבו יחזרו מחר בבוקר לעבודה מלאה

העובדים הסכימו להפסיק את העיצומים למשך שבועיים ובמהלך תקופה זו יתקיים מו"מ אינטנסיבי בין הצדדים

החל ממחר (ב') בבוקר עובדי הטאבו יחזרו לעבודה מלאה. בעקבות הדיון שהתקיים היום במוסד לבוררות, ביקש יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי מהעובדים לעשות מחווה של רצון טוב ולהפסיק את העיצומים למשך שבועיים. סוכם כי במהלך תקופה זו יתקיים מו"מ אינטנסיבי בין הצדדים.
הבוקר כינס עו"ד שלמה גוברמן, ממלא מקום יו"ר המוסד לבוררות מוסכמת, ישיבת בוררות ראשונה בין המדינה להסתדרות בעקבות השביתה בטאבו. ביום חמישי הגישה המחלקה למשפט העבודה בפרקליטות המדינה כתב תביעה למוסד, בעניין סכסוך העבודה באגף רישום והסדר מקרקעין במשרד המשפטים (הטאבו). המדינה ביקשה כי המוסד יוציא צו המורה לעובדי האגף לחזור לעבודה מלאה לאלתר.
המוסד לבוררות הורה בהחלטתו לצדדים "לנהל משא ומתן כן, אמיתי ויעיל לפתרון הסכסוך", כאשר עד 26 בינואר עליהם להגיש למוסד דו"ח על מהלך המשא ומתן. אם הצדדים לא יגיעו להסכם על פתרון הסכסוך עד אז, יימשך הדיון בתביעת המדינה ב-2 בפברואר. המוסד אף דרש לקבל את תשובת ההסתדרות לכתב התביעה עד 26 בינואר.
השביתה בטאבו החלה בתחילת בינואר, ואלפי עסקאות נדל"ן עוכבו. עובדי לשכות רישום המקרקעין מנהלים זה שלוש שנים מו"מ עם משרד האוצר על שני נושאים עיקריים. הראשון הוא תוספות שכר ייחודיות של כ־800 שקל לעובד בחודש, שלטענתם מגיעות להם עקב מעבר של עבודות שנעשו בעבר ברשות מקרקעי ישראל לסמכותם, עבודות כגון רישום מקרקעין בבעלות המינהל. משרד האוצר מצדו מוכן לתת מענק חד־פעמי של כ־2,400 שקל לעובד.
משרד הטאבו בפ"ת בשבוע שעבר . צילום: אוראל כהן הנושא השני הוא הכוונה להעביר את מערכת המחשוב הקיימת במערכת רימון, שבאמצעותה יוכל הציבור להגיש בעתיד בקשה לשינוי רישום בטאבו באמצעות האינטרנט, ללא הגעה ללשכות.
250 העובדים בתשע לשכות רישום המקרקעין לא רשמו הערות אזהרה לטובת רוכשי הדירות והבנקים למשכנתאות, לא טיפלו בתיקים חדשים ולא מקבלים קהל.
הנושא השני הוא הכוונה להעביר את מערכת המחשוב הקיימת במערכת רימון, שבאמצעותה יוכל הציבור להגיש בעתיד בקשה לשינוי רישום בטאבו באמצעות האינטרנט, ללא הגעה ללשכות. המערכת החדשה אמורה לאפשר דיוור ישיר של מסמכים שדרושה להם חתימה רשמית, כמו שטרי מכר ורישומי אזהרה. לטענת הוועד, מי שיסבלו מכך הם העובדים: "מדובר במסמכים שמחייבים חתימה אותנטית, ומכיוון שלא יהיה תיק פיזי נידרש לעוד עבודה כדי לאמת את החתימה על המסמך", אמר בשבוע שבער ל"כלכליסט" שלמה ויס, יו"ר ועד עובדי לשכות רישום המקרקעין.