עסקים בדרום מזהירים מקריסה, הקניונים לא ממהרים לתת הקלות

בדיקה שערכה מאן נכסים מעידה שרבע מהעסקים הקטנים באזור הדרום לא יצליחו לשלם שכירות בחודש הקרוב. סוחרים: אנחנו על סף קריסה, הקניונים חייבים לסייע לנו. עזריאלי וביג: אנחנו קשובים לסוחרים, נטפל נקודתית בכל פנייה שתגיע אלינו


המצב הביטחוני והירידה המשמעותית בהיקפי המסחר באזור הדרום יביאו למצב שבו כ־25% מכלל עסקי המסחר הקטנים והבינוניים לא יוכלו לעמוד בתשלום דמי שכירות בחודש הקרוב וכפי הנראה גם בחודשים הקרובים. כך עולה ממחקר שערכה חברת מאן נכסים - אשר הגיע לידי "כלכליסט" - הבודק את הפגיעה בהיקפי המסחר בקניונים, בפאוור סנטרים ובמרכזים המסחריים באזור הדרום והשפלה.
החברה ערכה בדיקה בקניונים ובמרכזים מסחריים באשדוד, אשקלון, קריית גת, באר שבע, שדרות, קריית מלאכי, דימונה, ראשל"צ ולוד במהלך מבצע צוק איתן. בקניונים באזורים אלה שכר הדירה הממוצע הוא 280 שקל למ"ר, ובפאוור סנטרים ומרכזים פתוחים - 130 שקל למ"ר.
חנויות ריקות בקניון one פלאזה בבאר שבע . צילום: הרצל יוסף על פי המחקר, הענפים שספגו את הפגיעה הקשה ביותר הם ההסעדה ורשתות החשמל. שני ענפים אלה סובלים מירידה של 40% בפדיונות בשבועיים האחרונים. ענף האופנה ספג ירידה של 35% במכירות וכך גם ענף האופטיקה. בענף ההנעלה נרשמה ירידה של 30% בפדיונות. מי שהפגיעה בו היתה הפחותה ביותר - 20% - הוא ענף רשתות המזון.
"אם בעלי קניונים לא יתחשבו עסקים יקרסו" על רקע הנתונים טוען מנכ"ל מאן נכסים ג'קי מוקמל: "בעתיד הקרוב עסקים קטנים ובינוניים ילחצו על בעלי הקניונים להוריד את שכר הדירה". לדברי מוקמל, "יש ירידה משמעותית בפדיונות של החנויות, ולרשתות שיושבות בקניונים ובפאוור סנטרים וצריכות לשלם הוצאות גבוהות קשה לעמוד בתשלומים. אם הרשת לא גדולה, אין לה דרך לפזר את ההפסדים. החנויות של פוקס בדרום יכולות להפסיד, אבל היא תתאזן בשל החנויות במרכז או בצפון. לרשת קטנה שמפעילה ארבע חנויות תהיה בעיה לשלם. הפדיון של רשתות כאלה יורד, וההוצאות שלהן לא משתנות. לא תהיה לבעלי הקניונים ברירה, והם ייאלצו להוריד שכר דירה, לפרוס תשלומים ולנקוט צעדים נוספים כדי למנוע קריסה של בתי העסק. כרגע כולם שותקים, אך בעלי הקניונים רואים את הירידה בפדיונות ובכניסת המבקרים. הם יודעים מה המצב".
אריק ממן, הבעלים של רשת האופנה תפוז, שסניפיה ממוקמים בדרום ובאזור השפלה, אומר כי באשדוד, אשקלון ובאר שבע נרשמה ירידה של כ־40% במכירות. לדבריו, מה שממתן מעט את הירידה הוא שאלפי אנשים רוכשים מוצרי הלבשה תחתונה ושולחים לחיילים בימים האחרונים. "אם המצב הזה יימשך עוד שבועיים יהיה כאוס בענף האופנה. אני הבאתי כסף מהבית לתשלום הוצאות שוטפות, כי הקניונים רוצים את שכר הדירה שלהם וכך גם הרשויות והעובדים".
אריק ממן בעלי רשת אופנת תפוז . צילום: דאדי דלאל משה רוזנבלום, מנכ"ל קניוני מליסרון, טוען כי תמונת המצב קשה פחות מזו שמנסים לצייר בעלי העסקים. "נכון שבאשדוד, אשקלון ובאר שבע יש ירידה של 30% במספר המבקרים, אבל בקניונים באזורים אחרים בדרום יש ירידה של 10%–15% בלבד בפדיונות. לפאוור סנטרים פתוחים כמו בילו סנטר, פאוור סנטר באשדוד ומרכזי ביג אנשים מגיעים פחות, אך בקניונים השכונתיים אצלנו אין ירידה קטסטרופלית במספר המבקרים, להפך, יש עלייה. בסירקין בפתח תקווה ובמרום נווה ברמת גן יש לנו גידול של 5%–6% במספר המבקרים. אמנם זה שולי, אבל זה מעיד שאנשים כן באים לקניונים. הציבור לא רוצה להתרחק מאזור הבית, והקניונים מספקים לו פתרון של יציאה למקום ממוגן בלי לנסוע רחוק".
לדברי רוזנבלום, "ירידה בכמות המבקרים אין פירושה בהכרח ירידה בפדיונות. בקריון, למשל, אין עלייה במספר המבקרים, אבל יש עלייה בגובה הקניות כי הדרומיים עלו לצפון ועושים קניות".
בקבוצת מליסרון הודיעו לסוחרים של ארבעה קניונים (לב אשדוד, קניותר בנס ציונה, קניון רחובות ובילו סנטר) כי יעניקו להם הנחות של 12.5% בשכר הדירה (רשמית מליסרון הודיעה כי תעניק הנחה של 25% בשכר הדירה למשך שבועיים ביולי). עם זאת, החברה הודיעה לסוחרים במכתב שהפנתה אליהם כי "אם המדינה תחליט על פיצוי כספי בגין ימים אלה תוחזר ההנחה בהתאם". סוחרי גרנד קניון בבאר שבע לא יקבלו בשלב זה את ההנחה אף שהם נמצאים באזור לחימה, ככל הנראה משום שזכו להקלות בשכר הדירה עקב התחרות בעיר הדרומית.
בקבוצת הקניונים עזריאלי וביג לא החליטו נכון לאתמול על מתן הקלות בשכר הדירה. מביג נמסר בעניין זה: "נטפל נקודתית בכל פנייה שתגיע אלינו". מקבוצת עזריאלי נמסר: "קבוצת עזריאלי קשובה לסוחרים בדרום במיוחד בתקופה קשה זו ובוודאי תמצא דרך להקל עליהם. הקבוצה תיידע אותם בדרכים המקובלות ביניהם".
גם ברשתות הגדולות כועסים על הקניונים בעלי רשתות הקמעונאות הגדולות מביעים גם תרעומת על שקבוצות הקניונים הגדולות לא נותנות פתרון כולל למצב: "ישראל במלחמה, שחזיתה בדרום אבל מורגשת פיזית גם בשפלה, במרכז ובשרון. בלתי סביר מצד בעלי הקניונים לצפות שהרשתות הן שיישאו בכל הנטל מבלי שהם יתרמו את חלקם", טוען אסף בן דב, מנכ"ל המשביר לצרכן. "בעלי עסקים בענף הקמעונאות יתקשו להתאושש מהנזק שהם סופגים בשבועיים האחרונים. הירידה במכירות היא תוצאה ישירה של הטילים. בכל פעם שיש אזעקה בתל אביב, ראשון לציון או כל עיר אחרת בארץ החנויות מתרוקנות למשך שעות".
לדברי אבי שומר, מנכ"ל צומת ספרים, הפגיעה במכירות מחייבת נשיאה של הקניונים בנטל: "הירידה החדה ביותר שנרשמה במכירות הרשת שלנו היא דווקא בנמל תל אביב, כי המקום לא ממוגן. ברחבי הארץ יש ירידה דו־ספרתית במכירות, ואני מצפה שהקניונים שערים למצב ייתנו את חלקם".
לדברי בן דב, איגוד לשכות המסחר פועל לקבלת פיצוי מהמדינה עבור עסקים שנפגעו, אולם מניסיון העבר הפיצוי שיינתן צפוי להיות חלקי בלבד. "במבצע עמוד ענן קיבלנו מהמדינה פיצוי שכיסה מחצית מההפסדים. אני מצפה שהפעם ידאגו לפצות את העסקים בהתאם".
לדברי רונן לוי, בעלי קבוצת ריטייל 3000, המחזיקה באופיס דיפו וכפר השעשועים, הרשתות מאבדות את מכירות החזרה לבית הספר, האופייניות לקיץ ומהוות את רוב פעילותן: "העלייה שלנו במכירות היא 20% בלבד, לעומת עלייה של 100% שחלה בדרך כלל ביולי ובאוגוסט. החשש הוא שגם כשתיגמר הלחימה האווירה תישאר קשה".
צביקה גיור, הבעלים של יבואנית החשמל ניופאן, אמר כי עד סוף השבוע שעבר נרשמה ירידה של 25% בפדיונות, בעיקר בדרום, אך מיום ראשון האחרון מורגשת החמרה שמשויכת למספר האבידות שסופג צה"ל. "אנשים מרגישים לא נוח לצאת לקניות בזמן שחיילים נפגעים ונהרגים. הצרכנים קונים רק מוצרים שהתקלקלו וחיוניים להם".
כמו רוזנבלום, גם גיור לא חושב שחנויות יקרסו בשל המצב. "אם המלחמה תסתיים החודש, אין סיבה שעסקים יפשטו רגל, גם אם סבלו מירידה במכירות לחודש. אני לא מזהה מגפה כלשהי, אבל עסקים שמתקשים לשרוד אולי ינצלו את המצב ויעצרו פעילות".
אחד מהענפים שנפגעו באופן הקשה ביותר מהלחימה הוא ענף הקפה. מפני שאנשים חוששים לצאת מהבית, סובלים בתי הקפה בדרום מירידה של 60%–70% בפדיונות. רונן נמני, הבעלים של קפהקפה, ציין כי במרכז הארץ נרשמה ירידה של כ־20%. "בבאר שבע יש ירידה של 50% בפדיונות, ובסניפים באשקלון ובאשדוד יש ירידה חדה".
קפהקפה מפעילה סניפים רבים בקניונים, ולדברי נמני, "לזכיינים קשה מאוד. נפגשנו עם מנכ"ל של אחד הקניונים, ואני מתרשם שיש נכונות לעזור לעסקים הנפגעים בשכר הדירה. גם אנחנו כרשת מדברים עם ספקים ומנסים לדחות תשלומים עד כמה שאפשר, אך אם הלחימה לא תסתיים בקרוב, גם הפיצוי העתידי מהקניונים ודחיית התשלומים למוסדות ממשלתיים לא יעזרו".