צלילים צורמים: המועצה לשלום הילד נגד הריאליטי החדש של "קשת"

"לזכיינים כנראה לא די בשילוב ילדים בתוכניות ריאליטי", טוענים במועצה ודורשים להפסיק את ההכנות לתוכנית "בית ספר למוסיקה" שמפיקה "טדי" לזכיינית

אבי ניר מנכ"ל קשת משלב ידיים
אבי ניר מנכ"ל קשת משלב ידיים | צילום: יח"צ

המועצה לשלום הילד פנתה היום (רביעי) לרשות השנייה לרדיו וטלוויזיה בדרישה להפסיק את ההכנות לתוכנית הריאליטי "בית ספר למוסיקה" של הזכיינית "קשת" בשיתוף "טדי הפקות", שתעקוב אחר קבוצת ילדים בין הגילאים 8 ועד 14 שחולמים להיות זמרים. כמו כן, בכוונת ועדת זכויות הילד בכנסת לדון בסוגיה בהקדם.

 

"לזכיינים כנראה לא די בשילוב ילדים בתוכניות ריאליטי רבות של מבוגרים והיא צריכה כנראה גירויים חדשים ונוספים בדמות תוכנית של ילדים לתפארת שיקולי הרייטינג", נכתב בהודעת המועצה, שמוסרת כי בימים האחרונים הגיעו אליה פניות רבות של אזרחים הקוראים למנוע העלאת תוכנית ריאליטי שכל משתתפיה ילדים. ההרשמה לתכנית החלה בשבוע שעבר ונמצאת בימים אלו בעיצומה.

 

נוסף על הפניה לרשות, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, פנה היום לחבר הכנסת זבולון אורלב - יו"ר ועדת זכויות הילד בכנסת - וביקש ממנו לכנס את הועדה בשבוע הבא עוד בטרם צאת הכנסת לפגרה כדי לקיים דיון על הדרכים למנוע שידור תוכניות ריאליטי מסוג זה. מלשכתו של אורלב נמסר לנענע10 כי בכוונת המועצה לקיים בכנסת דיון בנושא.

 

בשנה שעברה פרסם מרכז המחקר והמידע של הכנסת מסמך מפורט בנושא וממנו עלה כי בישראל אין כיום הגנה על ילדים המשתתפים בתוכניות מציאות. במסמך נכתב כי הרשות השנייה מקדמת גיבוש קרונות אתיים שייתנו הגנה כלשהי למשתתפים בתוכניות מציאות, ובהם ילדים, וכן אמנה המסדירה השתתפות ילדים בתוכניות טלוויזיה ובכללם תוכניות מציאות. בין תכניות המציאות בהשתתפות ילדים בישראל ניתן למנות את "סופר נני", "משפחה חורגת", "אמא מחליפה" ותכנית הכשרונות הצעירים "בראבו".

 

במסמך הכנסת נכלל בין היתר סקר מקיף על עמדות הציבור לגבי שיתוף ילדים בתוכניות ריאליטי. מהסקר עלה כי 48% מן הציבור מתנגד להשתתפות ילדים בתוכניות מציאות, 71% סבורים כי השתתפות בתוכנית מציאות פוגעת בפרטיות הילדים, ו-62% סבורים כי ההשתתפות בתוכנית מציבה את הילד בפני קשיים חברתיים. עוד עלה מהסקר כי29% מן ההורים היו מאפשרים לילדיהם להשתתף בתכנית מציאות.

 

טרם התקבלה תגובת "קשת" לדברים.