הצביון הישראלי? שטויות, זו לא הבעיה

הכי קל לנופף בלאומיות. מכבי פשוט בינונית, זרים וישראלים

אף שחקן צבר לא שיחק אתמול על המגרש. הכותרת של המשחק. וואוו. נתחיל בעובדה שיש במשפט הזה משהו לאומני-גזעני. מדוע גיא פניני הוא ישראלי טהור יותר מבחינתכם מסילבן לנדסברג למשל? ולמה כשאנחנו קוראים במגזיני סוף השבוע על חייל בודד שעלה מקנדה והתגייס  אנחנו מתרגשים ומספחים אותו ישר לליל הסדר שלנו, אבל לא מסוגלים להזדהות עם אדם שבחר לחיות פה בעקבות הכדורסל. אבל עזבו את האפליה הזו. היא לא באמת משנה.

האמת היא שכל הדיבור הזה על הצביון הישראלי של מכבי ת"א קופץ רק כשלקבוצה לא הולך. למכבי היו סגלים שכללו מאסות על מאסות של זרים ואף אחד לא ממש קיטר. אנשים העריצו את הקבוצה ההיא עם חמישיית ישראלים שכללה את אנתוני פארקר, וויצ'יץ', שאראס ובאסטון. כל אחד מהם שירת שלוש שנים בבופור וגדל על צ'רלי וחצי. ברור לכם גם שאם מכבי היתה קולעת 90 נקודות בכל משחק ומפרקת את הפועל בדרבי, לאף אחד לא ממש היה איכפת אם אינגלס היה על המגרש, נעימי או ארואסטי.

אפשר להגיד הרבה דברים על הקהל בנוקיה. רעשנים. רולקסים. מפונקים. נאמנים. הכל יהיה נכון בצורה מסוימת, אבל האמת היא שהקהל הזה אוהב יותר מכל לנצח. גם אם היו 5 קוריאנים על הפרקט. וזה לא חלילה משהו נגדם.

כי גם אם אוחיון היה משחק אתמול 30 דקות ונעימי 20 ומכבי היתה מפסידה, מעמדו של בלאט היה מעורער ושריקות הבוז מהיציעים היו זהות, אבל הכי קל בעולם לנופף בדגל של תעודות הזהות. אחרי זה, גם נגיד שבגלל זה הנבחרת נראית ככה. ולא גדלים פה צעירים. ומחיר הדלק גבוהים והסורים על הגדרות.

כי בתור אחד שיצא לו להיות בנוקיה או לפחות ישב עם אוהדי מכבי מול הטלויזיה בימי חמישי, הם שוחטים את אליהו ופניני והלפרין וגרין ואוחיון לא פחות מאת ביינום, סופו, היקמן וג'יימס. ובסופו של דבר הם אלה שקובעים בשביל ההנהלה ובשביל המועדון, ולא כל חובב כדורסל פטריוטי, שמגדף במשך כל השנה את מכבי אבל מייעץ לה לצרף כמה שיותר ישראלים בשביל שהכדורסל פה יהיה טוב יותר. וככה זה גם צריך להיות. מכבי צריכה לחשוב על האוהדים שלה ולא על נבחרת העתודה.

אז עכשיו כולם קופצים על השד הישראלי. כשהבעיה היא אחרת לגמרי. מכבי היא אוסף של שחקנים משלימים. אוסף של שחקנים שישיים. בריסקרים וקומטוסים ודייויד בלויים כאלה. היקמן הוא כזה, גם רייס. גם אינגלס. אפילו דווין סמית'. כאלה שהיו עוזרים לשאראסים והפארקרים לנצח. וכן, גם הישראלים של מכבי הם כאלה. אלה שעשו צבא, שילמו פה מיסים ואוהבים לאכול חומוס. משלימים. תסכלו על ממוצעי הנקודות של יוגב אוחיון, אלכס טיוס וגיא פניני גם כשלא היו במכבי - הם בדיוק כאלה. איך אומרים את זה.. משלימים.

ועם אוסף של שחקנים משלימים עולים לטופ 16 ומתגנבים לשלב ההצלבה. וזה גם מה שיקרה העונה. אם לא, תמיד נוכל להגיד שעם ליאור אליהו, מכבי היתה זוכה ביורוליג.