דורי בן זאב: "שלום חנוך אמר 'מגיע לשיר הזה יותר' והוא צדק"

לקראת הפרמיירה החגיגית של המופע "בול בפוני" של ג'קי לוי ועירן צנחני בו מתארח דורי בן זאב, משתף הזמר ושדרן הרדיו המיתולוגי בסיפורים מאחורי להיטיו הגדולים: "לאה גנוב", "ואתם רוקדים" ו-"למון טרי". "יש דבר אחד שמנצח את המילים והלחן וזה החיבור בין האנשים, אחד נכנס לנשמה של השני"

דורי בן זאב
דורי בן זאב | צילום: עידו לביא

"לאה גנוב" (1991)

מילים ולחן: שלום חנוך.

"שלום חנוך ואני הכרנו לראשונה במלון ברחוב שלמה המלך, מלון ששיכנו בו את החיילים מהלהקות הצבאיות באותה תקופה, סוג של לינה מאורגנת. הכרנו אחרי זה בכל מיני צורות, גם דרך אריק איינשטיין שעשיתי קולות בהקלטות של 'שבלול'. שלום עשה איתי דרך ארוכה, הוא כתב את האות לתוכנית הרדיו שהגשתי, 'ממני אליך'. הוא היה חלק מהעיצוב של ההומור והמוזיקה בתוכנית, היתה לו את הרוח הנכונה.

כתבות נוספות:

"מאחורי השיר הזה עומד סיפור שמספר בצורה חופשית מאוד את התקופה. סיפרתי לשלום סיפור ילדות שלי, שהלכתי למכולת ובאחת המרפסות בדרך עמדה בחורה וכל פעם שהיא ראתה אותי היא שאלה מי אני, מה שלומי ולאן אני הולך. היא היתה יפיפייה ומיוחדת ונוצר בינינו קשר. היא העבירה אותי דרך של חינוך, לא יודע אם לקרוא לזה חינוך מיני, אבל חינוך שבינו ובינה. היא היתה זכורה לי לטובה, למרות שאני לא זוכר את שמה, וסיפרתי לשלום את רוח הדברים. הקלטנו סקיצה שיש בה את הרוח של הלחן שאתם מכירים ושמנו את זה בצד. אחרי הרבה מאוד שנים נברתי בקלטות שלי ומצאתי את השיר הזה. באתי עם הקלטת לשלום, שמענו אותה מחדש ותוך שתי דקות היה שיר עם הקריצה ההומוריסטית שלו.

"אחרי שסיימתי את ההקלטות לאלבום 'חניה פרטית' באתי לשלום להשמיע לו את השיר. את האלבום הפיק עופר מאירי שעשה עבודה נהדרת ושלום לא היה מעורב בהפקה. אחרי ששלום הקשיב לשיר הוא אמר לי בצורה מאוד אלגנטית וג'נטלמנית 'תגיד, אפשר להחליף את התפקיד של הבס בשיר?'. תבינו, השיר כבר היה גמור והאלבום היה מוכן ליציאה לחנויות. שלום הוסיף שאם כבר משנים את הבס צריך לעשות משהו עם הקלידים. לא היתה לי בעיה עם האמירה שלו וגם אם לא הבנתי אותה לעומק ידעתי שכדאי להתייחס אליה. הוא אמר את המשפט המיתולוגי 'מגיע לשיר הזה יותר' והוא צדק.

דורי בן זאב
דורי בן זאב | צילום: דפני עופר

"באותו ערב הוזמנתי להופעה של להקת שורשי אפריקה ברחוב המסגר בתל אביב. נכנסתי להופעה וישר שמעתי את העיבוד שצריך להיות בשיר הזה, עיבוד אפריקאי. התקשרתי למשה לוי ושלום חנוך וקראתי להם לבוא להופעה. ברגע שהם נכנסנו למועדון שלום אמר 'תזמין אותם להקלטות'. הוא לא ידע שכבר הזמנתי אותם, כמובן. אחרי כמה ימים הגיעו שלושה בחורים אפריקאים מחוף השנהב, ניירובי וגאנה, ויצא השיר.

"אחרי שהשיר קיבל את הצורה הסופית שלו שאתם מכירים, ידעתי שהוא יהיה להיט. הרבה מאוד מההצלחה של השיר הזה היא בזכות ההיברידיות שלו. הוא היה חמוד, אנרגטי ואסתטי אבל היה חסר לו את השפיץ. ברגע שהחבר'ה האלה הביאו את העולם שלהם לתוך העולם שלנו, זה יצא מדהים ומיוחד במינו. כל עולם האומנות הוא מיוחד במינו כי הכל קורה במקרה. מה עושה את השיר הזה? הרוח שלו ששורה בין האנשים. האנרגיה שהיתה באולפן עברה לקהל. מה שומעים עד היום, מילים ולחן? בהחלט, אבל יש עוד דבר שעוקף את המילים והלחן וזה הסוד. הרבה מאוד מוזיקאים יכולים ללמד אותנו שלאורך השנים הרבה מאוד מהדברים שנעשו היו תוך כדי שיתוף פעולה. החיבור של כל המרכיבים הנעלמים שלאו דווקא היו צריכים להיות שם מלכתחילה הם מה שדווקא פורצים החוצה. זה לא סתם שיתוף פעולה, כל אחד נכנס לנשמה של השני במטרה להוציא את היצירה הטובה ביותר שאפשר".

 

 

"ואתם רוקדים" (1977)

מילים: דורי בן זאב. לחן: מתי כספי.

"אני מגדיר את הסגנון של השיר הזה כפאנק דבקה דיסקו. הכרתי את מתי כספי באותו מלון חיילים שהכרתי בו את שלום חנוך. הגעתי יום אחד למתי הביתה כדי לעבוד על שירים והשיר הזה היה במחברת שלי ששמתי על הפסנתר של מתי בזמן שהלכתי לשירותים. המחברת היתה סגורה והוא פתח אותה בדף שהיו בה ארבע שורות מחוקות, הבית הראשון של השיר. אני חשבתי שהן לא מספיק טובות אבל הוא התביית על השורות ולא התייחס למחיקות. הגאוניות של מתי נמצאת ברוחניות הגבוהה שלו, זה משהו מיוחד. אני חושב שמאז השיר הזה השתמש במנעד הזה בשירים אחרים שהוא יצר כמו 'מערבה מכאן' או 'ממריאה ברוח'.

"השיר מדבר על משהו שהתחולל בי, משהו שחשבתי שמבטא איזה הלך רוח שאני לא יודע מאיפה הוא הגיע. יש מחאה בבית הראשון שהכותב מעלה גירה ולועס את החומר עד שיוצא משהו. לא חשבתי שהשיר יהפוך לכזה להיט עד היום. מה שהופך אותו לעל זמני היא ההיברידיות שלו, יש משהו בישראליות שלו שכובש, משהו ברוח השטות והאמת הבלתי מתפשרת של הניגון הקצבי לצד מילים שטותיות. יש בו אמירה והתנגדות לאמירה בו זמנית. השיר מספר על דברים קשים ובתמורה אתם רוקדים, מתעלמים מהמציאות, כמו בשיר 'רדיו חזק' של תיסלם שיצא כמה שנים מאוחר יותר".

 

 

דורי בן זאב
דורי בן זאב | צילום: משה שי

 

"למון טרי" (1977)

מילים: דורי בן זאב. לחן: שלום חנוך.

"יום אחד הגעתי לשלום חנוך עם חמישה תקליטים של בוב מארלי והקשבנו להם. היום אנחנו מורגלים לשמעו רגאיי, אנחנו מורגלים לבסים ולקצב, למחאה שיש במוזיקה, אבל אז צחקנו עם זה, לא לקחנו את זה ברצינות. שנינו היינו ספוגים בתרבות של מה שקורה פה ופתאום יצא הדבר הזה שנקרא 'למון טרי'. יש בשיר משחקי מילים, יש את הכובד של בוב מארלי עם הבסים שלו ואת ההומור שהתווסף והקצב שלא היה קשור לרגאיי אלא לקליפסו. גם פה יצא משהו היברידי לגמרי. השיר קיבל את הצבע ההומוריסטי שלו כי שלום חשב שהשיר יהיה נחמד מאוד לתוכנית הרדיו שלי אבל אני חשבתי שהוא יהיה הרבה יותר מנחמד. ישר ידעתי שזה שיר שיישאר להרבה מאוד זמן אבל שלום לא הסתכל על זה ככה.

"אין משמעות נסתרת מאחורי המילים, לא שאני יודע, אבל יש חלק בשיר שמצוטט משיר של דרורה חבקין (מהראשונות שהצטרפו ללהקת הנח"ל ושחררה שני אלבומים של 'שירי רחוב', שירים עממיים המושרים בצורה ילדותית ע"י ילדים, בעיקר ברחוב – ג.י) שאומר 'מי זה דורך על קברי' מאלבום שירי הרחוב שלה. יש בשיר המון אסוציאציות שהן ישראליות לגמרי עם הומור בריא. השיר הזה הוא חלק מהתקופה שהיו בה להקות כמו כוורת וגזוז בשנות ה-70 והמשחק במילים ושבירת הקונצנזוס שייך לדור החדש שמחליף את הדור הישן. היה את פסטיבל וודסטוק שהביא את דור הפרחים ואהבה חופשית. בתוך התרכיז של התרבות הזו התרחשה החלפת דורות. השתמשנו בכוונה בשפה אחרת, קצב אחר ודימויים אחרים. היה לנו חופש אחר – חופש מנטאלי ויצירתי. מההומור הזה נוצר 'לול' ומערכון כמו 'חידון התנ"ך'. שברנו את המוסכמות. לשמחתי קיבלו את השיר הזה בצורה יפיפייה. הוא היה להיט ענק ועדיין משמיעים אותו ברדיו. הוא לא שייך לזמן מסוים והוא תמיד מעלה חיוך כשמקשיבים לו, זו היתה העבודה שלי".
היום הרוח שונה מאוד ומרגישים ששיתופי הפעולה נוצרו למטרות רווח ופחות למטרות רוח.
"תשמע, אנחנו היינו דור אחר. זה לא שיכולנו לחיות ללא פרנסה וללא כסף אבל היתה תפיסת עולם שהבסיס שלה הוא שאם אתה עושה טוב, יבוא טוב. אני לא יכול להגיד שאין דברים נהדרים היום ושאין כשרונות מרתקים אבל צריך להתייחס לזה כאל מה שזה. היום הכל שונה, החל מהאלקטרוניקה בשירים ועד לדיאלוגים ולשפה שהיא אחרת. אני מתחבר פה ושם לכישרונות ופה ושם פחות, כמו כל דבר אחר בחיים".

 

 

 

דורי בן זאב יתארח במופע "בול בפוני" של ג'קי לוי ועירן צנחני – מופע שמוקדש לסיפורים ולשירים משנות השבעים. שם המופע לקוח מהשיר "גוליית" של להקת כוורת ופסקול המופע, המורכב משירי להקות הפופ והרוק, יבוצע על ידי צנחני. המופע יכסה את האירועים המרכזיים שקרו בישראל בעשור המיוחד הזה, כולל מלחמת יום הכיפורים, הניצחונות באירוויזיון, זכיית מכבי תל אביב באלפיות אירופה בכדורסל לראשונה ועוד.
הפרמיירה החגיגיות תערך במועדון גריי תל אביב ביום חמישי, 16.6, בשעה 20:00 עם דורי בן זאב כאורח מיוחד.
מופעים נוספים:
תיאטרון ירושלים בתאריך 6.9 (אורחים מיוחדים: סוזי מילר ומוני ארנון מלהקת האחים והאחיות) ובמועדון תמונע בתל אביב בתאריך 8.9.

''בול בפוני'' - ג'קי לוי ועירן נצחני
''בול בפוני'' - ג'קי לוי ועירן נצחני | צילום: אריק סולטן