ממציאה מחדש את הגלגל: אלבום הבכורה של 'נונו' הוא לא פחות ממעולה

נונו הייתה יכולה ליפול למחוזות הביזאר וקלישאת הטיקטוק, אבל אלבום הבכורה של נעמי אהרוני-גל (נונו בשבילכם) הוא דוגמא לאיך עושים ומנגישים אומנות ואולי הדבר הטוב ביותר שקרה לפופ הישראלי | ביקורת אלבום

נונו | עטיפת האלבום "סטטוס"
נונו | עטיפת האלבום "סטטוס" | צילום: יחצ

לאלה מבינינו שישנו תחת סלע, "נונו" סוגרת כמעט שנה מאז פרצה לחיינו עם הסינגל "בנים". השיר שלה "ליבינג דה דרים" הפך אותה לאחת מהתופעות הוויראליות של השנה בטיקטוק, והפזמון של שיר הגאווה שהוציאה ביוני "Cute Boy", הדביק מדינה שלמה והציב אותה כאחת היוצרות המסקרנות במוזיקה הישראלית שפשוט אי אפשר להישאר אדיש לה. קל מאוד לפסול ולנפנף אותה אבל היא מצליחה לשלב בין כנות וציניות כמו אף אומן אחר בישראל.

בשבוע שעבר היא שחררה את אלבום הבכורה שלה בשם "סטטוס" ובמקום ליפול לקלישה מלאת גימיקים - היא מציגה סאונד חדשני והכי מיוחד שנחת כאן בסצנת הפופ ובכלל.

כתבות נוספות בתרבות ובידור:

נונו מביאה לנו סיפור. כבר מהקטע הפותח "מקליד/ה..." היא מכניסה אותנו למה שהולך אצלה בראש במעין "מחזמר/פודקאסט" על החיים עצמם. היא מוכרת לך חוויה ולא אסופה של שירים מנותקים אחד מהשני. כל שיר נשמע המשך ישיר של השיר שלפניו, מה שזרק אותי לאלבום השני של בריטני ספירס "Oops I Did It Agian", שם נתקלתי לראשונה בקטעי קישור המחברים את הכל לסיפור.

נונו
נונו | צילום: אורית כרמי

נונו לא מנסה בכוח לחרוז או לבחור בשפה ספרותית, הכתיבה 'הדוגרית' שלה פשוט מתפוצצת עליך ואי אפשר להישאר לה אדיש. ב"קיצקיצ", אחד השירים המועדפים עליי באלבום, זה מלווה בהמון מחשבה, לחן מעולה ועטוף בהפקה אלקטרונית פופית טהורה.

גם בגזרת הבלדות, נונו מפתיעה לטובה. כי כשמסתכלים על הדמות שמשווקת לנו, קשה לחשוב על האפשרות להיסחף בבלדה של נונו. כיצד הטקסט הציני, על גבול תמלול שיחה שלה עם חברה, יכול לעבוד במקצב איטי וחשוף יותר ממה שאנחנו רגילים לקבל - והפלא ופלא זה עובד, ובשיר "עוד סתם דוד..."היא מציגה לראווה את היכולות הווקאליות המפתיעות שלה.

אבל לא הכל מחמאות. 'קוביד 19' הוא השיר שהיה לי הכי קשה לעיכול והוא שונה בנוף אפילו בתוך עצמה. זה אמנם עובד בעולם של נונו, אבל אני מודה שלא כל כך ברור למה התכוון המשורר, ובתוך המסע שהיא מנסה להעביר אותנו, "קוביד 19" מפריע.

את האלבום היא מסיימת עם הביצוע שלה לשיר "סוד" של אדם שמדייק את הכישרון של אחת הזמרות המרתקות שצמחו בישראלים בשנים האחרונות. יחד עם אדם עצמו ורוני דואני, שבעצמה עשתה חידוש בלתי נשכח לשיר, נונו מצליחה להמציא את השיר מחדש.

 

"סטטוס" הוא לא פחות ממעולה. אלבום אחיד ושלם, הרבה בזכות עילי אשדות, המפיק שמלווה אותה, ויש הרבה מה ללמוד ממנו על איך עושים ומנגישים אומנות. נונו ממציאה נישה משל עצמה ואי אפשר להשוות אף אחד אחר אליה. בז'אנר הפופ שכמעט כולם נשמעים כמו כולם, נונו ממציאה מחדש את הגלגל - היא לא נשמעת כמו אף אחד. חוסר המאמץ שלה לרצות אף אחד או להיכנס למשבצת הופך אותה לדבר הכי טוב שקרה לתעשיית המוזיקה בתקופה האחרונה.