עדי אברהמי: "יש הרבה חוסר אחריות בהשתלחות באומנים"

אחרי שכיכבה תקופה ארוכה עם השיר "כפתורים" במצעד 50 השירים הוויראליים של ספוטיפיי, עדי אברהמי מספרת על האלבום הגנוז, ההשלמה עם הטריגרים שעיצבו אותה ועל האחריות שיש לאומנים כלפי הקהל

עדי אברהמי
עדי אברהמי | צילום: יחסי ציבור

בשנים האחרונות עדי אברהמי הספיקה להקליט ולגנוז אלבום שלם שהיא עבדה עליו, לשחק בתיאטרון ולצבור קהל גדול שממלא את ההופעות שלה. אברהמי בת ה-32 מסתכלת על התקופה הנוכחית כפרק ב' במסע המוזיקלי שלה. "לפני שבע שנים הקלטתי וגנזתי אלבום שלם. הייתי הרבה יותר חסרת ביטחון. סיימתי שלוש שנות לימוד ב'בית צבי' ובתקופה הזו כתבתי המון שירים. שחררתי שני שירים מתוכו לרדיו אבל היו כמה חוויות שהשפיעו עלי לגנוז אותו. באותה תקופה הייתי כמו גבעול שמתנפנף ברוח ודברים השפיעו עלי מאוד, אז הקשבתי לקולות סביבי וגנזתי אותו. בדיעבד זה היה מדויק כי בפרק ב' שלי אני באה הרבה יותר מזוקקת במה שאני רוצה להגיד, מה אני רוצה לכתוב ומה הקול שלי. אם אז הייתי גבעול, היום אני גזע. הכל מוכיח את עצמו בצורה מרגשת".

 

כתבות נוספות:

 

את השיר "כפתורים" כתבה אברהמי על טריגים שהוציאו ממנה דברים שהיא פחות אהבה. "אתה מכיר את ההרגשה שמישהו אומר לך מילה לא במקום או שיש לך אינטראקציה עם בן אדם שמחזירה אותך למקומות שאתה לא נמצא בהם יותר? אני קוראת לזה 'חלקים מהעבר'. הם מחזירים אותנו להיות הילדים שהיינו ולחוות מחדש חוויות שעבר זמנן. 'כפתורים' נכתב על רגע כזה. יש בן אדם שאני עובדת איתו בצורה קבועה וכל פעם מחדש אני מרגישה טריגרים שמחזירים אותי להיות עדי הקטנה, חסרת הביטחון עם הדימוי העצמי הנמוך שצריכה שיאשרו אותה. אני כבר לא נמצאת במקום הזה, תודה לאל, אבל לקח שנים של עבודה פנימית להגיע לשם. קלטתי איך במילה אחת לא במקום אני מרגישה איך העולם שלי מתהפך".

 

הקשיבו לשיר "כפתורים" של עדי אברהמי


"השיר נכתב ברגע שהסכמתי להתבונן על התחושות האלה. הבנתי שאני רוצה להדוף את התחושות האלה ממני, שאני לא רוצה להרגיש את הילדה הקטנה הזאת, אני כבר לא שם. גיליתי שדווקא ההדיפה הזו יוצרת מאבק ושאם אני רוצה לחיות חיים באמת שלמים, אני חייבת לעשות שלום עם חלקים שלי מהעבר, עם אותה ילדה שהייתי. החלטתי להסתכל על הסיטואציה מתוך המשקפיים של ההשלמה ובזכות העבר הפכתי להיות האדם שאני היום. הפכתי להיות רגישה לסביבה, בן אדם שמצליח לתעל את הכאב שלו ליצירה. הבנתי שאני רוצה להשלים עם העבר ולחבק אותו כי הוא מזכיר לי שניצחתי, ועל זה השיר מדבר. הכפתורים הם אותן נקודות רגישות שנלחצות ממילה אחת, כל מיני אזורים שאנחנו פחות אוהבים בעצמנו ומתעוררים לחיים, מזכירים לנו זיכרונות שהיינו שמחים לשכוח. אנחנו לא מבינים שאותם זיכרונות הם אלה שעיצבו אותנו להיום האדם שאנחנו היום".

עדי אברהמי
עדי אברהמי | צילום: יחסי ציבור

לפני שנה שחררה אברהמי את השיר "זה מתחיל בצעד" שהפך לשיר הנושא של קרן החלומות על שם תמר אברמוביץ', אימו של העיתונאי והסופר יובל אברמוביץ. השיר כיכב כיכב ברשימת 50 השירים הוויראליים של ספוטיפיי תקופה ארוכה והדבר לא הגיע במקרה מפני שאברהמי מכוונת לייצר שירים שיש בהם אחריות כלפי המאזין. "ברגע שיש אוזניים שצמאות להקשיב למוזיקה שלך את חייבת להבין שמאותו רגע יש בן אדם שמחכה לשמוע מה שיש לך להגיד ויש לך את מלוא האחריות להשאיר משהו טוב אחרייך. לא כל אומן ירגיש את האחריות הזו וזה בסדר. יש המון אומנים בפלנטה שישאירו את האומנות שלהם והסיפור מאחוריהם מורכב מדי. האומנים שהכי השפיעו עלי היו האומנים שגרמו לי לחשוב, שהפכו אותי לבן אדם טוב יותר בזכות המוזיקה שלהם".

באקלים של התקופה, יש לך חשש לשיר על נושא מסוים למרות האמונות שלך?
"בטח, בטח. אנחנו חיים במציאות קיצונית וקוטבית. אם אנחנו מדברים כל כפתורים כטריגרים, אנחנו חיים במדינה מוכת מלחמות וכל אחד סוחב איתו את הפצע המדמם שלו. גם אלימות זו נגזרת של בן אדם שיש לו כאב עמוק, גיצים קטנים שבשנייה יכולים להידלק. אני חושבת שכאן נכנסת האחריות שדיברתי עליה, ההבנה שיש לנו יכולת לראות מעבר למי שאנחנו ולעולם שלנו ולמצוא את הדרך הנכונה להגיד את הדברים. הפחד שיש הוא מההשתלחות באומנים, שם יש הרבה חוסר אחריות בעיניי. בתור אומנית יש דברים שלא אגע בהם בשירים אבל אני מוצאת את הדרך לגשר על הפער הזה בהופעות שלי, דרך הקול שלי".

 

את הדרך של איזה אומן/ית את מעריכה?
"קרן פלס ישר עולה לי לראש. בתור ילדה ונערה מתבגרת הושפעתי ממנה מאוד, אני כל כך אוהבת ומעריכה את הדרך שלה. הדרך שלנו לא ממש זהה, היא למדה ברימון והיא מגיעה מעולמות הפסנתר, אבל היא סללה לעצמה את הדרך מבלי להתנצל, בלי להיות זקוקה לאישורים. היא משמיעה את הקול שלה חזק וברור, בצורה הכי לא קונפורמיסטית. היא לא מנסה לרצות או להתאים את עצמה וזה משהו שמשותף לשתינו. אני מעריכה מאוד אומנים שאומרים משהו מעבר, אומנים שלא רק כותבים שירים למטרת הנאה, אומנים שמבינים ומשתמשים בפלטפורמה הזו לעשות משהו טוב".

היית רוצה להקליט איתה דואט?
"ברור שהייתי שמחה ליצור משהו עם קרן פלס המהממת אבל יש זמר נוסף שהייתי שמחה לעשות איתו משהו למרות שככל הנראה זה לא בר ביצוע. אני אוהבת את המוזיקה של חנן בן ארי אבל לא נראה לי שהוא שר עם נשים, קראתי את זה באיזה ריאיון איתו. הוא אומן מדהים שעושה מוזיקה מצוינת עם הרבה משמעות".

 

עדי אברהמי תופיע בבית היוצר בנמל תל אביב בתאריך 2.8.22. כרטיסים אפשר להשיג כאן.

עדי אברהמי
עדי אברהמי | צילום: עופר רוזנר