אוהד חיטמן: "נמנעתי מלשיר שירים של עוזי חיטמן כי רציתי להצליח או להיכשל בזכות עצמי"

רגע לפני שאוהד חיטמן יופיע עם שירים של דודו האהוב, עוזי חיטמן, הוא משתף בשלושה סיפורים אישיים שעומדים מאחורי השירים של אחד מאבות המוזיקה הישראלית לדורותיה

אוהד ועוזי חיטמן
אוהד ועוזי חיטמן | צילום: צילום עוזי חימטן: אחין בשור. צילום אוהד חיטמן: סלי בן אריה

לקח לי שנים ארוכות לרצות לשיר שירים של עוזי חיטמן ז"ל. אתם מכירים אותו כאחד מהאבות הרוחניים של המוזיקה הישראלית, פזמונאי, זמר, מגשים החלומות והילד הנצחי, אבל בשבילי הוא קודם כל דוד עוזי המוכשר. מחרתיים (רביעי) אופיע עם שירים שדוד עוזי כתב לאורך השנים לאומנים שונים ולעצמו. זה מסע מוזיקלי אישי שמרגש אותי במיוחד. במשך שנים נמנעתי לשיר שירים של דוד עוזי משום שרציתי, כמיטב הקלישאה, להצליח או להיכשל בזכות עצמי. רק עכשיו, כשאני מוזיקאי ואומן בשל, אני מודה שזו היתה זכות גדולה להיות אחיינו של אחד המוזיקאים המוכשרים והפורים בתרבות הישראלית. עברו 16 שנים מאז שדוד עוזי נפטר ובחודש הבא הוא היה אמור לחגוג את יום הולדתו ה-70 והגעגועים לא מפסיקים. בחרתי לספר לכם שלושה סיפורים אישיים של שלושה מהשירים שתוכלו לשמוע בהופעת המחווה הקרובה.

 

 

עוד במדור המוזיקה:

עברי לידר: "יש משהו שאני משאיר מאחורי וזו תחושה נעימה מאוד"

כצפוי: אוקראינה זכתה בתחרות האירוויזיון!

סקר אהבה חדשה: במי אתם הייתם בוחרים?

 

"עכשיו התור לאהבה"

"השיר הפותח את המופע שמשלב בין הקולות של עוזי ושלי. אני זוכר את ליל הסדר בבית משפחתו של עוזי, ובסופו הצטופפנו סביב הפסנתר בחדר העבודה שלו ובקול רועד מהתרגשות הוא שר לנו את השיר שהוא כתב לאריק איינשטיין ז"ל. לדעתי השיר הזה הוא אחד ההישגים האומנותיים אליהם עוזי שאף להגיע לאורך שנות הקריירה המפוארת שלו. השיר הזה הושמע בהלוויה של דוד עוזי ואלפי אנשים עמדו דוממים והקשיבו לקולו של עוזי שליטף את השיר המופתי הזה. השיר יצא לרדיו יום אחרי ההלוויה שלו".

"בארץ הזאת"

"לדוד עוזי היה מה להגיד כמעט על כל דבר בעולם וכשהוא אמר את זה, זה תמיד היה בגובה העיניים ובדיוק מקסימלי. כשהשיר הזה יצא לעולם בתחילת שנות ה-90 לא באמת הבנתי את גדולתו. המחאה שבשיר מרהיבה ורב מימדית - מצד אחד כואבת וכועסת ומצד שני היא רומנטית ומתרפקת. כשיצרתי את המופע, מצאתי את עצמי שר את השיר הזה על עצמי ועל חיי, זו הארץ שלי ואני אוהב אותה, אני נושם אותה. ועדיין, גם בשנת 2022 'יש כאלה שלוקחים מונופול על החוכמה' ורואים באנשים כמוני וכמו בן זוגי וילדיי אזרחים סוג ב'. אני כאן להודיע לאותם אנשים שהם טועים, חד משמעית".

עוזי חיטמן
עוזי חיטמן | צילום: יח''צ

"לפנייך"

"כשיצרתי את המופע יחד עם עידו, בן דודי האהוב ובנו הבכור של עוזי, נברנו בחומרים שאיש לא ידע על קיומם. למשל, גילינו שאת רוב שיריו עוזי כתב על דפדפות צהובות עם שורות. האמת היא שעל הדפדפות האלה הוא גם ריכז את חשבונות החשמל, ארנונה ואוסף בדיחות שהוא משום מה אגר. במחברת האחרונה שעוזי השאיר אחריו מצאנו טקסט מלא מחיקות. כיוצר, אני יודע שהדבר מעיד על מוזה גדולה וסחף ריגשי. בדפים הבאים מצאתי עוד ארבע סקיצות של אותו השיר שעוזי לא הספיק לסיים. אני חושב שזה השיר הראשון שהוצאתי שאינני המרכז בו וכל הייעוד שלי בו הוא להיות השליח. בדיעבד, זה השיר היחיד שזכיתי ליצור ביחד עם דוד עוזי. מסתבר שדוד שלי, מגשים החלומות הגדול, הצליח להגשים גם לי את אחד החלומות שלי שביקשתי להגשים מאז שהייתי ילד".

אוהד חיטמן יופיע עם "חיטמן שר חיטמן" בגריי תל אביב ביום רביעי, 18.5. אורחת מיוחדת: טלי אורן.


אוהד חיטמן
אוהד חיטמן | צילום: סלי בן אריה