אברהם טל: "אם אתה תאבד את זה, תישאר לבד ובלי קריירה"

לקראת המופע בקיסריה שיסכם 25 שנות קריירה, אברהם טל חוזר לחמש התחנות המשמעותיות בחייו – החל מהפציעה בגיל תשע שבזכותה הוא הפך לזמר (וסגירת המעגל שהגיעה ממש לפני כמה ימים), החתונה והגירושים מאישתו לשעבר, ההרכב שמלווה אותו 14 שנה והפך לנקודת האור בחייו ועד לאלבום החדש שניקז אליו את כל הכאבים והשמחות של החיים

אברהם טל
אברהם טל | צילום: ינאי יחיאל

הפציעה בגיל תשע

"הסיפור הזה כבר סופר הרבה פעמים אבל ממש לפני כמה ימים היתה לי סגירת מעגל איתו. בגיל תשע נפצעתי בעין והייתי מאושפז בבית חולים, כשלידי שכב ילד שניגן באורגנית. העברתי הרבה זמן בבית חולים והתחלתי לנגן עליה גם כן. בגלל שלא יכולתי לשחק כדורגל או לעשות דברים מהסגנון כי זה היה מסוכן עבורי, היה לי הרבה זמן לעשות מוזיקה ובזכות הפציעה נכנסתי לתחום. סבא ואמא שלי ראו שיש לי כישרון וקנו לי אורגנית כדי לשמח אותי והתחלתי לנגן. בהמשך עבדתי כמוכר עיתונאים ובכסף שחסכתי קניתי כלי נגינה שונים ולימדתי את עצמי לנגן עליהם.

 

כתבות נוספות:

 

"בנוגע לסגירת המעגל עם הסיפור הזה – אני מקבל עשרות פניות ביום, כמו כל אומן אחר בארץ. אנחנו לא מצליחים לענות לכולן וגם אם נעסיק שני אנשים במשרה מלאה הם לא יצליחו לענות לכולם. לפעמים יש בקשה שאיכשהו מצליחה לעבור את כל המחסומים ולהגיע אליך ולפני כמה ימים יצא לי לעשות שיחת וידאו עם ילד בן תשע וחצי שמאושפז בבית חולים עם סרטן. גם לו קוראים אברהם והוא ילד מתוק מאוד. סיפרתי לו את הסיפור שגם אני הייתי מאושפז בגילו ואת הסיפור עם האורגנית. היתה שיחה מדהימה והוא נכנס לי ללב. יומיים אחרי זה קיבלתי הודעה מההורים שלו שהם רוצים לקנות לו אורגנית ולא יודעים מאיפה להתחיל. הם אנשים דתיים ואין לי מושג מה היכולות שלהם. הם שאלו אותי אם אני מכיר מישהו שיכול לעשות להם הנחה בקניית אורגנית לאברהם הצעיר כדי לשמח אותו. התקשרתי לחנות מיוזיק סטור, יש לי שם חברים, וקניתי לו אורגנית ואוזניות וביקשתי מהם שישלחו אותה אליו. מאז הוא שלח לי סרטונים שלו מנגן את 'מחוזקים לעולם' וזו מבחינתי סגירת מעגל מרגשת. רק מעשה קטן שעושה הרבה. כל הסיפור הזה עשה לי משהו בלב כי ראיתי את עצמי בילד הזה. לך תדע, אולי בעוד 20 שנה הוא יהיה אומן מצליח".

החתונה והמשפחה

"התחתנתי כשהייתי בן 24 והייתי נשוי 17 שנים יפות ומאושרות עם אישה מדהימה שהרימה לי את הקריירה למעלה. היה לי בית מדהים וחם ועד היום אנחנו החברים הכי טובים, על אף שהתגרשנו. זאת תחנה מהותית בחיים שלי כי בתוך הזוגיות הזאת גדלתי כאדם. אני מודה לאלוהים שכל שנותיי כבוגר היו בתוך זוגיות כזו טובה ובריאה. למדתי איך העולם עובד מהעיניים הכי טובות שיש. למדתי שיש דבר כזה שנקרא אהבת אמת וזה משהו שלא הרבה אנשים זוכים להכיר.

אברהם טל
אברהם טל | צילום: שירה הומינר

"אומן יכול ללכת לאיבוד אם הוא מתפרסם ואין לו בסיס חזק ואיתן שישאיר אותו על הקרקע. המשפחה אפשרה לי לגדול גבוה ועדיין להרגיש עם הרגליים על הקרקע כי בסופו של יום הייתי חוזר הביתה לכיור מלא כלים ולהתמודדויות של כל אדם אחר שנמצא בזוגיות והורות. זה האיזון הכי טוב שיכולתי לבקש לעצמי בכל השנים האלה. אם הייתי לבד באותה תקופה אני מאמין שהאגו שלי היה מתבלבל, שהייתי אבוד. לגדול בתוך מסגרת שמחזיקה לך את הרגליים על הקרקע זו מתנה לחיים. ישראל זו מדינה קטנה ואם אתה תאבד את זה באמת אתה תישאר לבד ובלי קריירה. אנשים פה לא ממש מתרגשים ממפורסמים בסופו של דבר כי אתה רואה אותם ברחוב, במכולת או בפקקים, כמו כל אחד אחר. אם זה עולה לך, מה שנקרא, הראשון שיפסיק מזה הוא אתה".

מה הדרך להישאר חברים טובים גם אחרי הגירושים?
"הסוד הוא לדעת עם מי להתחתן. אני לא לוקח על זה קרדיט, הוא מגיע לאלוהים שהפגיש בינינו. זה לא משהו שעשיתי בחוכמתי. קיבלתי זוגיות מדהימה ודווקא בפרידה הבנתי עד כמה היא עוד יותר מדהימה. לפעמים צריך להיפרד מבן אדם כדי לדעת מי הוא ואני גיליתי פנים מדהימות. היום אני מעריך אותה עוד יותר, וזה הדדי".

החיבור עם ההרכב שאיתי

"ההרכב שמלווה אותי 14 שנה נמצא איתי מאז פירוק להקת שוטי הנבואה. כל סוף הוא התחלה חדשה והסוף של שוטי הנבואה, שהיה מבחינתי חורבן, הביא להולדת המשפחה המשמעותית שיש לי 14 שנה. אני נמצא יותר זמן איתם מאשר הזמן ששוטי הנבואה היתה ביחד. הפירוק של שוטי הנבואה לא היה משהו שציפינו לו, זה בא לנו בהפתעה. האגו שלנו התפוצץ לנו בפנים. אני לא מאשים אף אחד, זה הכל עלינו אבל זה עדיין הפתיע. תמיד אמרתי שאנחנו להקה שלא תעשה קאמבק כי אנחנו לא נתפרק. זה לא צלח ולכן זה חורבן עבורי, כמו גירושים. אתה מאמין באהבה, מתחתן וכשזה לא מצליח בסוף זה מפח נפש עמוק.

"הלהקה שלי היום כולל את איל ניסנבוים (תופים), עופר אשד (בס), אלון רדעי (תופים), יוני אמבר (גיטרה), נעמה לוי (זמרת) ואמוץ נחמני (סאונד מן). זו ה-משפחה שלי. נעמה הכי צעירה בהרכב, היא רק שבע שנים איתנו כשמתוכן היא חמש שנים בהריון. האנשים האלה הם יותר ממה ששוטי הנבואה היו בשבילי. זה לא חיבור של זמר ונגנים, זו משפחה אמיתית. אנחנו כל היום ביחד, ישנים אחד אצל השני, הם נקודת האור שלי בחיים. אנחנו כולנו מעורים בפרטים הכי אישיים ואינטימיים של כל אחד ואחד, אין יותר אינטימי מזה. כל פעם שאנחנו נפגשים זה כמו שיחה עם פסיכולוג. נעמה יודעת על כל הבנות שיצאתי איתן ועל כל האקסיות שלי, יודעת הכל לפרטי פרטים. אנחנו החברות הכי טובות אחד של השני, כולם".

איך אתם, כמשפחה, מטפלים בחילוקי הדעות ביניכם?
"הכל מדובר כל הזמן, יש בינינו תקשורת מדהימה. אנחנו ערבים זה לזה. אם יש בעיה בין שניים מחברי הלהקה אז כולם מתערבים. אנחנו נוזפים אחד בשני ואני כמוהם, אין לי פריווילגיה ביחס החברות. אם אני לא מדבר יפה למישהו אני מקבל בראש ולהיפך. זה באמת נדיר, במיוחד שאנחנו משמרים את זה לתקופה כל כך ארוכה".

גירושים

"התגרשתי לפני ארבע שנים וכשאני מסתכל על החיים שלי זו באמת תפנית קיצונית בעלילה. הייתי מסור מאוד בזוגיות, נאמן במאה אחוז. הגירושים היו בשבילי כמו גלגול חדש. נתקלתי בכמויות כאב שהיו זרות לי, כאב שלא הכרתי בחיים שלי. לפרק זוגיות זו מהלומה שאתה מאבד אמון בחיים, לא רק בזוגיות אלא ממש בחיים. כשאני התחתנתי האמנתי באהבה ובחיים וכאתה מתגרש אתה מבין שהחיים לא הולכים כמו שתכננת או רצית. קיבלתי כאפה. איבדתי אמון בחיים ובאהבה, בביחד ובזוגיות. זה אמון שלוקח הרבה זמן לבנות ואני עדיין בונה אותו. בגלל זה מאוד קשה לי היום להיות בזוגיות, זה בלתי אפשרי עבורי. בסופו של דבר, גם כשאני מנסה אני בסוף לא מצליח. יש לזה קשר שהייתי נשוי כל כך הרבה שנים אז באופן טבעי ייקח לי עוד זמן עד שאכנס לביחד טוטאלי של עד סוף הזמנים. אני מאמין באהבת אמת כי חוויתי את זה, אני יודע שזה קיים. אני יודע מה זה לראות מישהי ולהגיד שאני רוצה רק אותה לתמיד. לא משנה מה יקרה, ננצח את זה ביחד. זה מה שאני מאחל לעצמי".

אז למה בעצם התגרשתם?
"הרגשתי שבגלגול הזה היתה לי קריאה פנימית עמוקה לשים תרמיל על הכתף ולצאת למסע חדש, מסע מטאפורי ופיזי, פשוט ככה".

אלבום חדש ומופע בקיסריה

"אחרי כל מה שעברתי אני מרגיש שאני מביא את אברהם האמיתי. עם כל המכות שקיבלתי, הכאבים שחוויתי וגם השמחות... הכל מתנקז לזמן הזה שאני בתקופה טובה עם עצמי, אבל ממש. אני עושה אלבום לגמרי לבד, עד הסוף. לקחתי על עצמי את כל התהליך של העבודה על האלבום, מכתיבה והלחנה, נגינה על כל הכלים ועד טכנאות סאונד, מיקסים ומאסטרינג. גם כשאני משמיע לחברים או לאנשי מקצוע את השירים אני אומר להם שאני לא רוצה לשמוע את דעתם. זה כמו שיגידו לצייר להשתמש בכחול עמוק יותר או אדום בהיר יותר, למרות שזו היצירה שלו. בחיים לא עבדתי יותר קשה ממה שאני עובד עכשיו והכל זה מהול בחדוות יצירה מדהימה.

"האלבום החדש ייקרא 'אחד' והוא ייצא בסוף חודש יולי. זה האלבום הכי אישי שלי. אם רוצים לדעת מי זה אברהם טל היום, זה האלבום הזה. אני לא יודע איך יקבלו אותו וזה פחות משנה לי. לאורך השנים הבנתי שהדברים שהכי הצליחו הם הדברים שהכי נהניתי ליצור אותם. אני זוכר שעבדתי על האלבום 'שושנה' ואמרו לי שזה סאונד מוזר. חשבתי לשנות את מה שעשיתי אבל הבנתי שאני אוהב את התוצאה של מה שיצרתי. אותו דבר עם החידוש שעשיתי ל'אדם צובר זכרונות'. כל הקטע של ה-'נה נה נה' בהתחלה היה מוזר לאנשים. הבנתי שמה שאני אוהב בסופו של דבר ומה שלי עושה הכי טוב, זה מה שמצליח. אני יכול להגיד שאני הכי נהנה ממה שאני עושה עכשיו".

ומה מצפה לנו בהופעה בקיסריה שמסכמת 25 שנות קריירה?
"בקיסריה נבצע שירים מכל השנים, מאז שוטי הנבואה ועד חשיפת שירים מתוך האלבום החדש, כולל כל הלהיטים הגדולים. אנחנו משקיעים במופע הזה עד הסוף ואפשר להגיד שזה מופע שלא נעשה למטרות רווח. חשוב לי שהוא יהיה הכי טוב שיש ושהחוויה תהיה עוצמתית וחזקה. אנחנו נצלם את המופע ובסופו של דבר הוא יעלה ליוטיוב. תמיד כשאתה מחפש הופעות ביוטיוב אתה מקבל סרטונים קצרים מתוך טלפונים ניידים מהקהל ולא מופע שלם. עשיתי את זה בעבר, להעלות מופע שלם, ליוטיוב וזה עבד נפלא, ועכשיו זה יקרה שוב. יכולתי להגדיל את ההרכב ולהביא כינורות וחצוצרות אבל החלטתי שזה רק אני וההרכב שלי על הבמה ונביא את כל האנרגיות הכי טובות, כולל הבטן ההריונית של נעמה. מבחינתי, הצלחה של מופע נמדדת אם נהניתי. כל ההתכווננות שלי היא לא למופע טוב או שואו טוב אלא ליהנות. אם אני אהנה ההרכב ינגן אחרת, ההנאה תהיה אמיתית והקהל ירגיש את זה בלב וייהנה יותר. אם אני לא אהנה אני כבר לא אהיה זמר אלא שחקן, ואני שחקן גרוע".

 

בתאריך 30.6 יופיע אברהם טל בקיסריה במופע שיחגוג 25 שנות קריירה ויכלול את כל הלהיטים הגדולים, כולל "אורות", "אדם צובר זכרונות", "הזמן עושה את שלו", "מחוזקים לעולם" ואת "קח עוד נשימה", השיר החדש שהוא שחרר היום (חמישי) לרדיו מתוך אלבום שעתיד לצאת בחודש יולי. כרטיסים להופעה בקיסריה אפשר למצוא כאן.

אברהם טל
אברהם טל | צילום: ינאי יחיאל