דה ז'ה וו: הזמרים שחזרו שנתיים ברצף לאירוויזיון

קשה להסביר מה כל כך ממכר בחוויית האירוויזיון עבור הזמרים שמשתתפים בתחרות - החשיפה הגדולה, היחס כאילו אתה מינימום ליידי גאגא, הבמה המקצועית או התקווה לזכות במקום הראשון. הנה כמה זמרים שחזרו לתחרות שנתיים ברציפות בשביל הריגוש. איזה שיר של כל אחד מחמשת האומנים הכי אהבתם? הצביעו בסקר שבכתבה

חזרו לאירוויזיון שנתיים ברצף

היה קשה להאמין אם אחרי 66 שנים שתחרות אירוויזיון מתחזקת משנה לשנה לא היו זמרים שחוזרים אליה שוב ושוב. לאורך השנים אפשר לראות זמרים שחזרו לתחרות אפילו ארבע פעמים אבל לא הרבה הצליחו לחזור שנה אחרי שנה. כבר בשנתיים הראשונות של התחרות חזרו אליה שתי זמרות. הראשונה היא ליס אסיה שזכתה באירוויזיון הראשון וחזרה אליו בשנה לאחר מכן. גם קורי ברוקן ההולנדית השתתפה בתחרות הראשונה בשנת 1956 וחזרה אליה שנה לאחר מכן והביאה להולנד את הניצחון הראשון שלה. מצאנו חמישה אומנים נוספים שהצליחו לעשות את המהלך הקשה הזה ולבחון מה הם למדו מהפעם הראשונה והאם הם שיפרו את מצבם בהזדמנות השנייה.

 

עוד במדור המוזיקה:

בחירת השופטים: זה השיר האיטלקי הטוב ביותר שהיה באירוויזיון

"אמא שלי עדיין מחכה שתהיה לי עבודה אמיתית". חמש תחנות בזמן עם מוקי

טריוויה: 30 שנה לקריירה של דנה אינטרנשיונל

 

שבנם פאקר - טורקיה 1996/7

בשנת 1996, כשהיא כמעט בת 19, זכתה שבנם פאקר בקדם האירוויזיון הטורקי עם השיר "Besinci Mevsim" ("העונה החמישית"). השיר פתח את תחרות האירוויזיון וסיים במקום ה-12, אחד המקומות הטובים שטורקיה הצליחה להשיג באותה התקופה.

שנה לאחר מכן חזרה פאקר לקדם האירוויזיון הטורקי עם השיר "Dinle" ("הקשב") וזכתה בזכות לייצג את טורקיה באירוויזיון שנתיים ברצף. פאקר נבחרה להופיע שנייה בסדר השירים, מקום די מקולל שאף שיר לא הצליח לזכות ממנו, אבל הצליחה להרשים את השופטים וסיימה במקום השלישי, ההישג הטוב ביותר של טורקיה באירוויזיון בפער גדול. שנה לאחר מכן ניסתה פאקר לחזור לאירוויזיון בפעם השלישית במטרה לנצח את התחרות אבל לא הצליחה לזכות בקדם האירוויזיון הטורקי.

 

טוני ווגאס - אוסטריה 1992/3

שנת 1991 השתתף טוני ווגאס בקדם האירוויזיון האוסטרי והגיע למקום השני. רשות השידור האוסטרית (ORF) התרשמה לטובה מהזמר החדש והציעה לו לייצג את המדינה בשנת 1992 עם השיר "Zusammen geh'n" ("ללכת ביחד"). לאורך התקופה שקדמה לתחרות השיר נחשב לאחד מארבעת השירים שצפויים לזכות בה אבל למרות הופעה טובה ומכובדת השיר סיים רק במקום העשירי.

למרות המיקום הבינוני ווגאס הוזמן שוב שנה מאוחר יותר לייצג את ארצו באירוויזיון ואפילו נערך לו קדם אירוויזיון פרטי בו זכה השיר "Maria Magdalena". גם השיר הזה היה מועמד רציני לזכייה אבל הסתפק בסופו של דבר במקום ה-14, ארבעה מקומות נמוך יותר מההישג בשנה החולפת.

לנה - גרמניה 2010/1

לנה מאייר לנדרוט זכתה בקדם האירוויזיון הגרמני בשנת 2010 עם השיר "Satellite" והצליחה להביא לגרמניה את הזכייה השנייה והאחרונה שלה עד היום. השיר הפך ללהיט ענק בגרמניה ובמדינות רבות באירופה.

כבר במסיבת העיתונאים מייד אחרי הזכייה הכריזה רשות השידור הגרמנית שלנה תחזור לאירוויזיון שנה לאחר מכן כדי להגן על התואר ולנסות להביא זכייה שנייה ברצף לגרמניה. לנה התחרתה על אדמת ביתה עם השיר "Taken By a Stranger" והצליחה לזכות במקום העשירי עם דוז פואה אחד מאוסטריה.

Hot Eyes - דנמרק 1984/5

קריסטן וסורן, צמד זמרים מדנמרק שמוכרים תחת שם הבמה Hot Eyes, השתתפו בקדם האירוויזיון הדני בשנת 1984 וזכו במקום הראשון. השניים נסעו לאירוויזיון עם השיר "Det' lige det" ("זה פשוט זה") והצליחו להגיע עד למקום הרביעי, ההישג הכי טוב של דנמרק בתחרות מאז זכייתם הראשונה בשנת 1963.

שנה מאוחר יותר השתתפו השניים שוב בקדם האירוויזיון הדני, הפעם מלווים בביתו בת התשע של סורן, וזכו במקום הראשון בפעם השנייה ברציפות עם השיר  "Sku' du spørg' fra no'en?" ("האם תרצה לדעת?"). השיר הגיע רק למקום ה-11 אבל הפך ללהיט גדול בדנמרק. ראוי לציין שהצמד חזרו לקדם האירוויזיון הדני גם בשנים 1986-7 ללא הצלחה אבל בשנת 1988 הם השתתפו בפעם החמישית ברצף בקדם וניצחו עם השיר "Ka' du se hva' jeg sa'?" ("זה מה שאמרתי לך") שסיים במקום השלישי באירוויזיון באותה השנה.

 

Family Four  - שבדיה 1971/2

בשנת 1971 זכתה להקת Family Four בקדם האירוויזיון השבדי עם השיר "Vita Vidder" ("אופקים לבנים") וסיימו במקום השישי באירוויזיון של אותה השנה. הלהקה הורכבה משני גברים ושתי נשים, הרכב שיהפוך לשגרה שבדית בשנים הבאות.

שנה לאחר מכן חזרו חברי הלהקה להתחרות בקדם האירוויזיון השבדי פעם נוספת והפכו לראשונים שזוכים שנתיים ברציפות בקדם המקומי. באותה שנה התחרו חברי הלהקה באירוויזיון עם השיר "Härliga sommardag" ("יום קיץ יפה") שהשאיר רושם פחות טוב על השופטים וסיים במקום ה-13 מתוך 18. ראוי לציין שמארי ברגמן, אחת מחברות הלהקה, חזרה לאירוויזיון בשנת 1994 וזכתה במקום ה-13. אחרי ששבדיה שלחה שנתיים ברצף להקה שכוללת שני גברים ושתי נשים הם חזרו על זה פעם נוספת בשנת 1974 עם להקת אבבא שעשתה היסטוריה בתחרות.

גמר האירוויזיון ישודר בכאן 11 בתאריך 14 במאי.