השיר "Space Man" מהאירוויזיון ממשיך לשבור שיאים בבריטניה

אחרי שבריטניה הגיעה להישג הטוב ביותר שלה באירוויזיון ב-25 השנים האחרונות, השיר "Space Man" בביצוע סם ריידר יכול להיכנס למקום הראשון במצעד הבריטי, דבר שלא קרה עשרות שנים

סם ריידר, נציג בריטניה לאירוויזיון 2022
סם ריידר, נציג בריטניה לאירוויזיון 2022 | צילום: EBU Corinne Cumming

בעשרים השנים האחרונות בריטניה נחשבת לאחת המדינות הכושלות באירוויזיון. משנת 2000 בריטניה נכנסה לחמישייה הראשונה רק פעמיים, מעט מאוד יחסית למדינה שניצחה את האירוויזיון חמש פעמים וסיימה במקום השני 15 פעמים! כמו בישראל, פה מאשימים את המצב הבטחוני או את האנטישמיות בחוסר ההצלחה שלנו בתחרות הזמר, בבריטניה יש קולות שטוענים שהכישלון מדי שנה נובע מהברקזיט ושאירופה שונאת את הבריטים בשגרה. אגב, מדינות נוספות טוענות ששונאים אותן ולכן הן לא מצליחות באירוויזיון, לישראל אין מונופול על תירוצים.

 

עוד במדור המוזיקה:

כצפוי: אוקראינה זכתה בתחרות האירוויזיון!

אוהד חיטמן: "נמנעתי מלשיר שירים של עוזי חיטמן כי רציתי להצליח או להיכשל בזכות עצמי"

הזרקור: האומנים החדשים שאתם חייבים להכיר

 

רשות השידור הבריטית (BBC) החליפה השנה את חברת התקליטים איתה היא עבדה בשנים האחרונות בבחירת הנציג הבריטי לאירוויזיון ובמקומה הגיעה חברת Tap האחראית על קריירות של אומנים מוכרים כמו דואה ליפה. סם ריידר, תופעת הטיק טוק עם 12 מיליון עוקבים, נבחר לייצג את המדינה עם השיר "Space Man", אחד השירים הבריטיים הטובים ביותר במשך שנים רבות. כבר כשנחשף השיר ההייפ עליו היה גבוה, דבר שבא לידי ביטוי בטבלאות ההימורים, שם השיר הגיע למקום השני אחרי אוקראינה.

סם ריידר, נציג בריטניה לאירוויזיון 2022
סם ריידר, נציג בריטניה לאירוויזיון 2022 | צילום: EBU Corinne Cumming

ביום שישי הקרוב יתפרסם מצעד 100 השירים הגדולים הבריטי והפעם הנתונים מראים שסם ריידר והשיר "Space Man" יכולים לשבור כמה שיאים נוספים. ריידר כבר הספיק להאריך את השיא של בריטניה שסיימה השנה במקום השני בפעם ה-16 בתולדות התחרות, הישג שאין לו אח ורע. ריידר גם שבר את שיא הניקוד של בריטניה בתחרות כשהוא סיים עם 466 נקודות, הפרש ענק מהשיר "Love Shine a Light" שניצח את התחרות בשנת 1997 עם 227 נקודות. חשוב לציין שמאז שיטת הניקוד שונתה וצוות השיפוט והקהל מצביעים בנפרד, דבר שיכול להכפיל את כמות הנקודות שכל מדינה מקבלת. בנוסף, רק 25 מדינות השתתפו באירוויזיון 1997 לעומת 40 שהשתתפו השנה, אבל למה להיות קטנוניים.


במצעד הסינגלים הבריטי של אמצע השבוע ריידר נמצא כרגע בחמישייה הראשונה ויכול לסיים את השבוע במקום הראשון אם נתוני ההשמעות ברדיו ושירותי הסטרימינג השונים ימשיכו בקצב הזה. למרות ההישגים הגדולים של בריטניה בתחרות הדבר לא משתקף במצעד הסינגלים שלהם. רק חמישה שירים בריטיים הגיעו למקום הראשון כשהאחרון שעשה את זה היה "Ooh.. Ah... Just a Little Bit" של Gina G שסיים את התחרות רק במקום השמיני בשנת 1996. קדמו לו "Making Your Mind Up" (להקת באקס פיז, 1981, מקום ראשון באירוויזיון), "Save Your Kisses For Me" (להקת Brothehood Of Man, שנת 1976, מקום ראשון באירוויזיון), "Congratulations" (קליף ריצ'רד, 1968, מקום שני באירוויזיון) ו-"Puppet On a String" (סנדי שואו, 1967, מקום ראשון באירוויזיון).

סם ריידר במצעד הדגלים בגמר האירוויזיון
סם ריידר במצעד הדגלים בגמר האירוויזיון | צילום: EBU Corinne Cumming

הפעם האחרונה ששיר בריטי נכנס לעשירייה הראשונה במצעד הסינגלים היתה לפני 15 שנה, כשלהקת סקוץ' הצליחה להשתחל למקום החמישי עם השיר הפארודי "Flying The Flag (For You)". השיר עצמו סיים רק במקום ה-22 בתחרות אבל הרבה מהאנשים קנו את הסינגל כבדיחה. מאז שנת 2012 אף שיר בריטי לא נכנס אפילו לעשרים הגדולים ובשנתיים האחרונות השירים שלה אפילו לא הצליחו להיכנס למצעד. אם בריטניה לא עומדת מאחורי השירים שהיא שולחת לתחרות אין סיבה להיות מופתעים שהיא מסיימת כל שנה במקומות האחרונים.