חצי גמר האירוויזיון הראשון: הפתעות במדינות שעלו לגמר

חצי הגמר הראשון של תחרות האירוויזיון 2022 הסתיים אמש ורשם כמה הפתעות, בעיקר כששוויץ, ליטא ואיסלנד הצליחו להעפיל לגמר על חשבון מדינות שנחשבו כעולות בטוחות. וגם: ההפקה האיטלקית היא אחת הגרועות שנראו בשנים האחרונות

רונלה הייאטי מאלבניה
רונלה הייאטי מאלבניה | צילום: EBU/SARAH LOUISE BENNETT

אחרי המתנה ארוכה של שנה, תחרות האירוויזיון חזרה לחיינו עם חצי הגמר הראשון שהתקיים אתמול בטורינו שבאיטליה. 17 מדינות עלו בזו אחר זו לבמה הגדולה באירופה וניסו לשכנע את השופטים והקהל להצביע עבורן ובסופו של הערב נרשמו כמה הפתעות.

 

עוד במדור המוזיקה:

"תתרגלו לעובדה שישראל עולה לגמר!": העולם מגיב לחזרה של מיכאל בן דוד באירוויזיון

לקח רק 20 שנה: מארון 5 כבשו את פארק הירקון בתל אביב

טריוויה: 30 שנה לקריירה של דנה אינטרנשיונל

 

חצי גמר האירוויזיון נפתח עם סיפור סטייל פינוקיו, אבל במקום בובה מעץ יצרו מכשיר שמביא מוזיקה טובה לעולם. התחלה איומה שנמשכה עם הנחייה איומה מצד שלושת המנחים" הזמרת לאורה פאוזיני, מגיש הטלוויזיה אלסנדרו קטלן והזמר הבינלאומי מיקה. הצרות התחילו כמה ימים לפני שהמשלחות נחתנו בטורינו לחזרות, כשהאקפט המרכזי על הבמה, קשתות שאמורות לדמות שמש שמסתובבת, התגלה כלא שמיש ואילץ את רוב המשלחות להתאים את ההעמדה שלהן ל"במה החדשה". בסופו של הערב עשר מדינות הצליחו להעפיל לגמר הגדול שיתקיים בשבת: שוויץ, ארמניה, איסלנד, ליטא, פורטוגל, נורבגיה, יוון, אוקראינה, מולדובה והולנד.

 

ראשונה עלתה לבמה רונלה הייאטי, הזמרת מאלבניה שבשבוע האחרון פרסמה ציוץ בטוויטר שקרא לצופים לכבות את הטלוויזיה בזמן המופע שלה. הייאטי היא אחת הזמרות שנפגעו הכי הרבה מהבמה התקולה וציינה שהיא עבדה על המופע במשך חמישה חודשים ובגלל הבמה היא צריכה להמציא העמדה חדשה. הייאטי לבשה תלבושת שמזכירה את מדונה מתקופת "ווג", כולל פאה בלונדינית אסופה בקוקו גבוה, והביאה שואו פרובוקטיבי שהרים כמה גבות. למרות שהיא היתה אחת הפייבוריטיות של חובבי האירוויזיון, הצופים וצוותי השיפוט הקשיבו לזמרת האלבנית ובסוף הערב נודע שהיא נשארה בחצי הגמר. מה שהיה אמור להיות מופע פתיחה מרהיב לחצי הגמר הפך לפלופ אדיר שנתן את הטון לאורך הערב.

רונלה הייאטי מאלבניה
רונלה הייאטי מאלבניה | צילום: EBU/SARAH LOUISE BENNETT

לטביה עלתה שנייה לבמה עם להקת סיטי זני והשיר "Eat Your Salad". הלהקה סיפקה שואו מעולה ומצאה פתרון יצירתי למילה הבעייתית שאסור לשיר על הבמה - הקהל שר אותה במקום חברי הלהקה. גם השיר הזה לא עלה לגמר.

ליטא שלחה את מוניקה ליו לתחרות עם שיר בשפה המקומית, דבר שלא קרה משנת 1999. למרות שאתרי ההימורים לא נתנו לה סיכוי לעלות לגמר, מוניקה נתנה הופעה ווקאלית מושלמת ונראה שהיא נהנית על הבמה, דבר שעזר לה להתקדם לגמר בשבת.

מוניקה ליו מליטא
מוניקה ליו מליטא | צילום: EBU/SARAH LOUISE BENNETT

שוויץ היתה אמורה להיות הפסקת השירותים הראשונה של הערב עם שיר משמים שאף אחד לא נתן לו סיכוי לעלות לגמר, אבל מריוס ביר הביא הרבה כבוד למדינתו והצליח להשתחל בסוף הערב לגמר. השיר המנומנם כנראה היה חריג מאוד בבלאגן ששרר על הבמה רוב הזמן, קצת כמו אדי בטלר וקדם אירוויזיון 2006 בישראל. השיר צפוי לסיים במקומות האחרונים בגמר.

סלובניה עלתה חמישית לבמה עם להקת LPS והשיר "דיסקו" אותו הם שרו בשפה המקומית. חברי הלהקה התחרו על אותם הקולות עם לטביה, רק בצורה פחות מוצלחת. מדובר בנערים בני 17 שהצליחו לזכות בקדם האירוויזיון שלהם, אבל נראה לי שבעוד כמה שנים הם יצטערו על ההופעה הזו, כשהם ינסו להתחיל עם בחורות. עכשיו כשהם לא עלו לגמר זה ישאיר להם יותר זמן ללמוד למבחני הבגרות בחודש הבא.

אוקראינה עלתה לבמה לקול תשואות הקהל, שלאורך הערב הרעיף עליהם אהבה. גם אם אוקראינה היתה שולחת גבר בן 90 שיקריא את ספר הטלפונים של קייב היא היתה עולה לגמר, אבל מדובר בשיר ראוי מאוד ששרה להקת קאלוש אורקסטרה. האם מדובר בהופעה ששווה זכייה? לא ממש, אבל לא נתמרמר על זה, כבר היו זוכים גרועים יותר בעבר.

אוקראינה באירוויזיון 2022
אוקראינה באירוויזיון 2022 | צילום: EBU / CORINNE CUMMING

בולגריה שלחה להקת רוק מבוגרת עם שיר לא רלוונטי לתקופה וגם היא מצאה את עצמה מחוץ לגמר, בהתאם לציפיות. הולנד שלחה שיר נוגה ועצוב עם ביצוע מרגש שהצליח להעפיל לגמר בשבת. גם מולדובה הבטיחה את מקומה בגמר עם שיר בניחוח בלקני שהעיף את הקהל לשמיים. לא יודע מי בחר לשים את השירים של הולנד ומולדובה אחד אחרי השני, אבל זה הרגיש כמו יום הזיכרון ויום העצמאות אחד אחרי השני. פשוט זה לא היה.

הולנד באירוויזיון 2022
הולנד באירוויזיון 2022 | צילום: EBU / CORINNE CUMMING

פורטוגל שלחה את מארו עם שיר איכותי ומקסים וגם היא הצליחה למצוא את דרכה לגמר בשבת.  קרואטיה, דנמרק ואוסטריה עלו לבמה אחת אחרי השנייה עם שירים בינוניים וביצועים שרחוקים מלהיות ברמה המצופה מהם ושלושתן מצאו את עצמן מחוץ לגמר בשבת.

איסלנד שלחה לתחרות שלוש אחיות ששרו בשפה המקומית שיר פולק חביב, שיר נחמד, שיר נעים, שיר שהגיע לתחרות כדי למות. לא ברור מה קרה אבל איסלנד עלתה לגמר בניגוד לתחזיות, מה שממשיך להוכיח שאין שום קשר בין טבלאות ההימורים למקום הראשון באירוויזון ולמי שעולה לגמר.

איסלנד באירוויזיון 2022
איסלנד באירוויזיון 2022 | צילום: EBU/SARAH LOUISE BENNETT

יוון שלחה את אמנדה עם בלדה שאני באופן אישי לא יכול לסבול אבל כל מי שצפה איתי בתחרות נמס ממנה ומאמין שהיא תסיים בעשירייה הראשונה בגמר. גם נורבגיה וארמניה, שתי המדינות האחרונות שהופיעו אתמול בערב, מצאו את דרכן לגמר. נורבגיה שלחה מופע שכלל אנשים שמחופשים לזאבים מצויירים עם אפיל נרחב לקהל הצעיר. סביר להניח שהם ימצאו את עצמם במקום גבוה מאוד בגמר, למרות השיר המביך.

נורבגיה באירוויזיון 2022
נורבגיה באירוויזיון 2022 | צילום: EBU/SARAH LOUISE BENNETT

ארמניה שלחה את רוזה לין עם שיר פולק סטייל טיילור סוויפט עם הופעה ראויה שלא הסתמכה על הבמה האיטלקית אלא על במה שעוצבה והובאה במיוחד מארמניה, דבר שגרם לשיר לבלוט.

ארמניה באירוויזיון 2022
ארמניה באירוויזיון 2022 | צילום: EBU/SARAH LOUISE BENNETT

ביום חמישי יתקיים חצי הגמר השני בו ישראל תיקח בחלק יחד עם מיכאל בן דוד והשיר "I.M". הביקורות על השיר הישראלי מהללות את ההעמדה ואת מיכאל לאורך השבועיים האחרונים ומחר בערב נדע אם ישראל תצליח להעפיל לגמר האירוויזיון שנה נוספת ברציפות.

מיכאל בן דוד בחזרות לאירוויזיון
מיכאל בן דוד בחזרות לאירוויזיון | צילום: EBU / NATHAN REINDS