Israel Calling: מתמודדי האירוויזיון עברו יום גיבוש בירושלים

רגע לפני שהזמרים מ-24 מדינות שונות יעלו היום על הבמה בהיכל מנורה מבטחים לשיר את השיר איתו הם יתחרו באירוויזיון, הם ביקרו בירושלים ללמוד קצת על ישראל. מה אנחנו למדנו עליהם?

יזראל קולינג 2022
יזראל קולינג 2022 | צילום: גיא יחיאלי

במהלך הימים האחרונים בילו בישראל זמרים מ-23 מדינות שונות המתחרות באירוויזיון השנה כחלק מאירוע "Israel Calling" שייערך היום (חמישי) בהיכל מנורה מבטחים. בין שלל מסיבות העיתונאים נלקחו אתמול הזמרים ליום כיף בירושלים בשיתוף משרד ירושלים ומורשת עיר דוד. אתם יודעים, אין כמו היסטוריה כדי לעייף זמרים שרק רוצים לכייף. שלושה אוטובוסים עמוסים בזמרים, מנהלים ובני לוויה כאלה ואחרים שעטו מתל אביב לירושלים כדי לאפשר לזמרים קצת זמן איכות עם עיר הקודש, להצטלם מול הכותל, לבקר בעיר העתיקה ולראות את עיר דוד. חלקם היו ממש בעניין, כמו אנדראה ממקדוניה צפונית, חלקם נגררו מאחור כמו ברוק מאירלנד וחלקם פשוט שמחו להיות במקום שימשי לשם שינוי. מיכאל בן דוד שלנו לא הגיע לסיור אתמול.

 

עוד במדור המוזיקה:

אירוויזיון 2022: איזה שיר בשפת המקור הכי אהבתם?

אירוויזיון 2022: איזה שיר בשפות מעורבות הכי אהבתם?

לילה טוב אירופה, פרק 10 | הדרך לאירוויזיון

 

כמדי שנה נערכים באירופה ארבעה אירועים מרכזיים אליהם מגיעים הזמרים כדי לקדם את השיר שלהם לאירוויזיון: אמסטרדם, לונדון, מדריד ותל אביב. היום בערב (חמישי) הזמרים יצטרכו להתאושש מהחגיגות ולתת את כל מה שיש להם באירוע לשמו הם הגיעו – "Israel Calling", אותו יזמה המפיקה טלי אשכולי והוא מתקיים בשיתוף משרד החוץ, משרד התיירות, משרד ירושלים ומורשת ועיריית תל אביב-יפו – המחלקה למופעים. תפסנו כמה זמרים בטיול לירושלים אתמול כדי להכיר אותם קצת יותר מקרוב וכמובן לגעת בנקודה הישראלית אצלם.

 

"אנחנו קצת חוליגנים אבל בצורה הטובה ביותר"

"אנחנו מייצגים את לטביה באירוויזיון ואנחנו שרים על סלטים", אומר יאניס פטרסונס בן ה-26, סולן להקת סיטי זני הלטבית איך שנפתח הריאיון.

אתם שרים על עוד כמה דברים חוץ מלאכול יותר סלט.
"על סלטים ועל לאהוב אחד את השני ואת כדור הארץ, זה המסר. יש דברים בוערים יותר מבחינה גלובלית שצריך להתרכז בהם אבל אסור לנו לשכוח את נושא הקיימות ואת המקום שאנחנו גרים בו. יש לנו עוד כמה שנים טובות להעביר פה וכדי שנחשוב על זה. אנחנו לא קיצוניים ולא רוצים שאנשים ישנו את אורח החיים שלהם אבל צריך לעשות משהו. המסר שלנו הוא שאפשר להיות סקסיים ולהיות ירוקים".

חברי להקת סיטי זני מלטביה
חברי להקת סיטי זני מלטביה | צילום: גיא יחיאלי

הבעיה הגדולה ביותר של המשלחת הלטבית לאירוויזיון הוא השימוש במילה Pussy (סלנג למילה ואגינה) בשיר, אותה אסור להגיד בתחרות. "בתחרות קדם האירוויזיון שלנו גם לא יכולנו לשיר את המילה אבל היא הופיעה על המסכים מאחורינו. אנחנו לא נעשה את זה באירוויזיון. לפי החוקים לנו אסור לשיר את המילה הזו אבל אין חוק שאוסר על הקהל לשיר אותה".

איך תגרמו לקהל לעשות את זה?
"ובכן, עד עכשיו בכל האירועים הבינלאומיים שהופענו בהם עם השיר הקהל שיתף פעולה וצרח את המילה. אנחנו מקווים שזה יקרה גם באירוויזיון ואולי נכנס לספר השיאים של גינס עם כמות האנשים הגדולה ביותר שצועקת את המילה 'פוסי' בו זמנית'", יאניס צוחק. "אנחנו קצת חוליגנים אבל בצורה הטובה ביותר".

זו לא הפעם הראשונה שיאניס מבקר בישראל. "בשביל שאר חברי הלהקה זו הפעם הראשונה פה אבל אני הייתי פה לפני שנתיים עם המשפחה שלי. רצינו לנסוע לירושלים אבל היה פה מצב בטחוני מסובך אז נסענו במקום זה לצלול באילת והיה ממש כיף. שמעתי פה הרבה את השיר של נטע ואני מת עליו. בכלל, כל שנה ישראל שולחת שירי פופ טובים לאירוויזיון, בגלל זה אתם עולים לגמר כל הזמן".

מה השירים שאתה הכי אוהב מהאירוויזיון?
"השיר הלטבי הכי טוב לטעמי הוא השיר 'My Star' של להקת בריינסטורם, הראשונה שייצגה את לטביה באירוויזיון בשנת 2000. אני זוכר את כל השירים שלנו כי צפיתי בכל התחרויות מאז שלטביה משתתפת. אני מאוד אוהב את שני השירים האחרונים של איסלנד לאירוויזיון, של דאדי והלהקה שלו. יש לו כל כך הרבה סטייל ומסר לכל דבר שהוא עושה. אני מקווה שיש קווי דמיון בינינו כי הוא לוקח את החיים לא ממש ברצינות אבל עם הרבה משמעות, אני מת על זה".

 

[brightcove_iframe video_id='entertainment-music-eurovision-part-04-external' autoplay='0' credit='רוני יואל' desc='משלחת אוקראינה בשוק' poster='' kid='1_6crw6673' duration='30']

"אם הייתי צריך לשיר שיר אחר בתחרות זה היה השיר של שבדיה".

שלדון ריילי בן ה-23 מייצג יבשת שלמה שהצטרפה לתחרות לפני שבע שנים. "האוסטרלים אוהבים דברים כיפיים ומי לא רוצה לקחת חלק בחגיגה הכי גדולה בעולם? אני חושב שכל מדינה היתה רוצה להצטרף ואנחנו הצלחנו להתגנב פנימה", מתגאה ריילי. "רציתי להשתתף באירוויזיון מאז שהייתי ילד קטן, זה החלום הכי גדול שלי ועבדתי קשה לקראת זה במשך הרבה זמן. זכיתי בקדם אירוויזיון וזה היה מטורף. אני לא מסוג הדברים שאוסטרליה בדרך כלל בוחרת לשלוח לאירוויזיון אבל אני מתרגש לייצג את המדינה שלי".

יש לך היסטוריה ארוכה של תחרויות מאחוריך: "אקס פקטור", "דה וייס", "דה וייס אולסטארס", "אמריקה גוט טאלנט" ועכשיו אירוויזיון.
"מישהו הכין את שיעורי הבית שלו. אוקי, אירוויזיון הוא לא תוכנית ריאליטי, זה הדבר האמיתי עם אומנים אמתיים ושירים טובים. זו תחרות שמבוססת על מוזיקה ורק עליה. אולי אני פשוט אוהב להתחרות".

לאורך ההופעה של שלדון בקדם האירוויזיון הוא הופיע עם מסכה על הפנים ולקראת סוף השיר הוריד אותה. "המסכה זו הסחת דעת יפה. במשך תקופה ארוכה לא אהבתי את המראה של הפנים שלי והחבאתי אותם. לקח לי זמן לאהוב את המראה שלי. בשנים האחרונות אני חובש מסכה כמעט לכל מקום שאני הולך אליו כדי להסתיר את הפנים ואני חושב שזה הזמן להוריד אותה. המהלך להוריד את המסכה בהופעה בקדם אירוויזיון היתה מתוכננת".

מה ידעת על ישראל לפני שהגעת לכאן?
"זו הפעם הראשונה שלי פה אבל החברים הכי טובים שלי באוסטרליה הם ישראלים שגרים שם. הם יהודים ולמדתי הרבה מאוד על התרבות שלכם ועל האוכל שלכם. אני יכול לראות את עצמי גר פה. אני מת לאכול את החלה בישראל, אני אובססיבי לגבי לחם אבל משתדל להימנע. אני פה רק יום וחצי ועוד לא יצא לי לטעום אבל זה יקרה".

מה השיר הכי טוב שאוסטרליה שלחה לאירוויזיון לדעתך?
"דאמי אים והשיר 'Sound Of Silence' בשנת 2016. היא היתה צריכה לזכות!!! היא הגיעה רק למקום השני. אני גם אובססיבי לגבי ברברה פראווי שייצגה את צרפת בשנה שעברה עם השיר 'Voila'. היא מושלמת".

את מי אתה אוהב השנה?
"אני חובב האירוויזיון הכי גדול שיש אז אני אוהב דברים שונים תמיד. השנה אני אוהב את השירים של אסטוניה, פולין ושבדיה. אם הייתי צריך לשיר שיר אחר בתחרות זה היה השיר של שבדיה".

 

שלדון ריילי מאוסטרליה ורונלה הייאטי מאלבניה
שלדון ריילי מאוסטרליה ורונלה הייאטי מאלבניה | צילום: גלעד ינאי

 

"אני מקווה שגם באירוויזיון זה לא יקרה"

רונלה הייאטי בת ה-32 מאלבניה מוכרת מאוד במדינה שלה מאז שהיא היתה ילדה קטנה. "הופעתי בטלוויזיה מגיל צעיר, בגיל 11. השתתפתי בכל תחרויות הכישרונות שיש במדינה, שחררתי קליפים מאז שאני בת 17 אבל האירוויזיון זה אתגר. אני פותחת את חצי הגמר הראשון וזה כבוד גדול מאוד בשבילי, אני מקווה שלא אאכזב. אני יודעת שאני נראית כאילו לא אכפת לי ואני מתנהגת כמו דיוה אבל בפנים אני כמו אפרוח קטן ומבוהל. ברגעים שלפני עלייה לבמה אני כל כך מפחדת שאני תמיד חושבת 'מה יקרה אם אלך עכשיו הביתה? הכל יהיה בסדר'. מעולם לא עזבתי והלכתי הביתה ואני מקווה שגם באירוויזיון זה לא יקרה", רונלה צוחקת.

מה השיר האלבני שאת הכי אוהבת מהאירוויזיון?
"90 אחוז מהזמרים שייצגו את אלבניה בתחרות חברים שלי, אני מכירה את כולם. אני אוהבת את השיר של רונה נישליו, 'Suus', השיר הגיע למקום החמישי, ההישג הכי טוב של אלבניה בתחרות. אני גם אוהבת את השיר משנה שעברה, של אנג'לה פריסטרי שנקרא 'Karma'. היא חברה ממש טובה שלי ויש לה קול מדהים".

מה הטיפים שהחברים שלך שעשו אירוויזיון נתנו לך?
"הם אמרו 'אל תלחצי כי אחרי שתסיימי את החוויה את תתגעגעי אליה' אבל אני לא נהנית כי אני תמיד מוצאת את הטעויות הקטנות בכל מה שאני עושה ואז אני רוצה לעשות את זה מחדש. אני מניחה שאצל כולם זה ככה".

שיר ישראלי אהוב מהאירוויזיון?
"גדלתי על השיר 'כאן' משנת 1991. אמא שלי הקשיבה לו כל הזמן בבית". בשלב הזה רונלה שרה את שתי השורות הראשונות בעברית צלולה. "תמיד חשבתי שהם זכו ורק לפני כמה שנים למדתי שהם סיימו במקום השלישי. אני לא זוכרת איך קוראים להם". הכוונה כמובן היא לאורנה ומשה דץ.

 

[brightcove_iframe video_id='entertainment-music-eurovision-part-03-external' autoplay='0' credit='רוני יואל' desc='הלהקה האוקראינית בכותל המערבי' poster='' kid='1_f0yzh8ey' duration='29']

 

"היום כולם מרגישים חסרי כיוון ולא מוגנים"

אחד השירים המדוברים ביותר השנה בקהילת האירוויזיון הוא השיר מסרביה, "In Corpore Sano", אותו שרה קונסטרקטה, שם הבמה של אנה ג'וריץ' בת ה-43. השיר, שפירוש שמו מלטינית הוא "בגוף בריא", הוא ביקורת סאטירית על מערכת הבריאות בסרביה ובשאר העולם. "השיר מדבר על התחושות של האדם האינדיבידואלי בתוך המערכת. הבריאות שלנו היא אחד הדברים הכי חשובים מבחינת ערכים והיום כולם מרגישים חסרי כיוון, מפחדים ולא מוגנים". השימוש בלטינית בשיר מגיע מהמשפט המקורי שאומר "נפש בריאה בגוף בריא צריכה להתפלל" וקונסטרקטה שינתה את הפירוש. "עכשיו צריך לשטוף ידיים כדי להישאר בריאים. לאורך כל ההופעה אני רוחצת ידיים מפני שרציתי להשתמש בהתנהגות כפייתית כדי להדגיש את האווירה שבן אדם 'חייב להיות בריא'. יש בשיר רפרנס לאומנית מארינה אברמוביץ' ולמיצג שלה 'האומן חייב להיות יפה' מאמצע שנות השבעים של המאה הקודמת. השתמשתי בשם המיצג שלה, יש את שורה בשיר שאומרת את זה".

את מתייחסת בשיר לשיער של השחקנית ודוכסית סאסקס לשעבר, מייגן מרקל. היא יודעת?
"אני לא בטוחה אבל מייגן מרקל לא באמת חשובה פה. השורה עליה היא טקסט שכבר קיים בסרביה, משהו שמדברים עליו ושמייצג את נושא הבריאות. כל הזמן אומרים לנו לעשות דברים ספציפיים כדי להיות בריאים או מוכרים לנו טרנדים בריאותיים או טריקים".

מה השיר הסרבי שאת הכי אוהבת מהאירוויזיון?
"כל שיר שזוכה אצלנו בקדם אירוויזיון מושמע הרבה ברדיו אז בסופו של דבר אוהבים את כולם כי מתרגלים אליהם. אני אוהבת את השיר 'Molitva' שזכה באירוויזיון בשנת 2007. אני גם אוהבת את השיר של להקת הוריקן משנה שעברה. אם נלך אחורה, לימים של יוגוסלביה, אני אוהבת מאוד את בייבי דול משנת 1991. היא זמרת גדולה מאוד בסרביה והסביבה עד היום. השירים שאני הכי אוהבת מהאירוויזיון הם של 'Black And White Blues' של צרפת ואת 'Bandido' של אזוקר מורנו מספרד, שניהם משנת 1990. אני לא ממש מכירה שירים ישראליים מהאירוויזיון חוץ מ'הללויה' שאני אוהבת מאוד".

 

יזראל קולינג 2022
יזראל קולינג 2022 | צילום: גיא יחיאלי

 

"אני מנסה להבין מה זה אומר להיות ישראלי"

זדוב סי זדוב מייצגת את מולדובה באירוויזיון בפעם השלישית. הם היו הראשונים לייצג את מולדובה באירוויזיון בשנת 2005 וחזרו שוב בשנת 2011. בשתי הפעמים הם העפילו לגמר. "זו היסטוריה מעניינת של הלהקה שלנו", מספר רומן לאגופוב, סולן הלהקה ומי שהקים אותה לפני כמעט 30 שנה. "אני חושב שהמוזיקה שלנו לא נועדה לאירוויזיון אבל קיבלנו בזכות התחרות המון ניסיון. בזכות התחרות הופענו בכל העולם. בשבילנו האירוויזיון הוא לא תחרות אלא פסטיבל מוזיקה ענק, הוא נועד לקרב את אירופה ביחד לערב אחד".

השיר שלכם מדבר על רכבת מוזיקלית מקישינב, בירת מולדובה, לבוקרשט, בירת רומניה. הכי בבית בעולם.
"זה לא מסר פוליטי אל תרבותי. כל תרבות היא ייחודית ורומניה ומולדובה היו פעם שבט גדול שהתפצל, זה מה שקורה לאורך ההיסטוריה אצל כולם. אנחנו חולקים שפה ותרבות ולכן עשינו פרויקט מוזיקלי שכולל מוזיקת פולק מקומית ורוקנרול, זה משהו ניסיוני עבורנו. השיר חוגג תרבויות שונות ושפות שונות בכל העולם. אני חושב שיש לנו מסר טוב שיעבור מקישינב דרך בוקרשט, וינה ועד טורינו".

הבת שלך גרה בישראל, אני מניח שכבר היית פה כמה פעמים בעבר.
"נכון והלקה גם הופיעה פה בעבר. אביגדור ליברמן הגיע להופעה שלנו, הוא נולד בקישינב. הוא ממש נהנה. אני אוהב את ישראל כי היא מקום קדוש עם היסטוריה נפלאה. בשבילי התנ"ך הוא לא  רק ספר פשוט, הוא חלק מהתרבות שלנו. אני אוהב ללמוד על כל מקום שאני מגיע אליו. אני אוהב לדבר עם האנשים פה כדי להבין מה זה אומר להיות ישראלי. יש לי עוד הרבה מה ללמוד. אני אוהב מאוד את השיר של נטע לאירוויזיון, היא היתה חופשיה להיות מי שהיא וזה דבר טוב להביא לתחרות הזאת".

 

מאליק האריס מגרמניה
מאליק האריס מגרמניה | צילום: גיא יחיאלי

"כטבעוני, יש פה אוכל מדהים!"

בערב שמאליק האריס זכה בקדם האירוויזיון הגרמני רוסיה פלשה לאוקראינה. "כל הערב הזה היה מעניין מאוד כי לא הבנו מה קורה", מספר מאליק בזמן שהוא מביט על הנוף של הר הזיתים. "לא בניתי על לזכות בקדם אירוויזיון. הכרתי את התחרות כל החיים אבל אני לא חושב שאני מעריץ, אני צופה בה עם המשפחה. אני שייך לחלק מדור שכשמדברים על אירופה זה תמיד בהקשר רע ואני מרגיש שהאירוויזיון זה אחד הדברים ביבשת שמחבר אותה ביחד. אני שמח להיות חלק מזה".

סיפרת בעבר שכתבת את השיר אחרי שצפית בפרק של "המשרד". זה נכון?
"כן, אני מעריץ גדול של הסדרה. אני לא אהרוס לכם ולא אגלה באיזה פרק זה היה אבל יש סצנה בה מישהו אומר 'הלוואי והיתה דרך לדעת שאתה נמצא בימים טובים לפני שאתה עוזב אותם'. השורה הזו ממש הכתה בי והתחלתי לבכות כששמעתי אותה. התחלתי לכתוב את השיר כי השורה הזו מזכירה לי כמה זמן הקדשתי לזיכרונות מהעבר וכמה מעט זמן אני מקדיש להווה. כשאני חושב על ההווה בדרך כלל אני חושב על הדברים הרעים וחייבים לשנות את הגישה הזו. על זה השיר שלי מדבר".

זו הפעם הראשונה שלך בישראל. מה ידעת על המקום?
"שמעתי הרבה דברים טובים. כשאמרתי לחברים שלי שאני מגיע לתל אביב וירושלים העיניים שלהם זרחו. אני טבעוני ואין הרבה מקומות בעולם שאפשר ללכת אליהם וליהנות מהאוכל הטבעוני. יש פה אוכל מדהים! הלכנו למסעדה בשם רומנו והיה שם מדהים'.

 

"הציעו לי לשנות את השיר לאנגלית וסירבתי"

"מאז האירוויזיון שנערך בירושלים בשנת 1999 לא שלחנו שיר בליטאית והשנה זה קורה", מתגאה מוניקה ליו בת ה-34 מליטא. "זה מרגש אותי מאוד, אני מרגישה כמו בשליחות. אנשים במדינה שלי לא חושבים שאצליח באירוויזיון בגלל שאני לא שרה באנגלית. אני לא רוצה לנסות לשיר כמו כולם, אני רוצה לשיר בשפה שלי, איפה שהלב שלי נמצא. הציעו לי לשנות את השיר לאנגלית הרבה פעמים אחרי שזכיתי בקדם אירוויזיון אבל הלב שלי נמצא עם השפה הליטאית". ההחלטה לא לשיר באנגלית לא מפתיעה בהתחשב בעובדה שהשיר הגיע למקום הראשון במצעד הסינגלים הרשמי של ליטא.

מוניקה היא אחת הדמויות המוכרות במדינתה. היא שופטת בשלוש תוכניות מוזיקליות שונות, כולל "דה וייס" ו-"הזמר במסכה". "אני הכי אוהבת לשפוט ב'דה וייס' כי יש לי אפשרות לעבוד עם הזמרים, אני ממש מסורה לזה".

את ממש מוכרת במדינה שלך אם את שופטת בשלוש תוכניות שונות.
"כן אבל הפכתי לשם ממש מוכר בזכות הזכייה בקדם אירוויזיון השנה. הופתעתי מקבלת הפנים החמה שהשיר זכה בליטא. אני לא לוקחת שום דבר כמובן מאליו, במיוחד אחרי הקורונה ומה שקורה באוקראינה. אני באמת ברת מזל על האפשרויות שיש לי וכל הישג שיש לי. ממש שמחתי לזכות בקדם. קיוויתי לזכות אבל אף פעם אי אפשר לדעת. בליטא או שאוהבים את האירוויזיון או ששונאים אותו אבל התחרות מתחילה לקבל יותר מקום של כבוד כי יותר ויותר זמרים ידועים שלנו הולכים אליה, מרגישים את השינוי".

מה השירים שאת הכי אוהבת מהתחרות לאורך השנים?
"השיר הכי טוב הוא 'Fly On The Wings Of Love' של האחים אולסן. הם ניצחו את האירוויזיון בשנת 2000 עבור דנמרק. מי לא רוצה לעוף על כנפי האהבה? גם השיר של ג'אמלה שניצחה עבור אוקראינה היה מופלא. בהקשר הפוליטי הנוכחי השיר הזה מכה בי חזק. אני מתה על השיר של נטע ברזילי, הוא לא הפסיק להתנגן לי בראש מהרגע שנחתי בישראל".

 

גמר האירוויזיון ישודר בכאן 11 בתאריך 14 במאי.