חצי גמר האירוויזיון השני: ישראל לא העפילה לגמר!

אחרי ערב מותח עם המון ציפיות ממיכאל בן דוד שנתן הופעה מושלמת, התברר שישראל מצאה את עצמה מחוץ לגמר האירוויזיון השנה. עשר מדינות נוספות הצטרפו לגמר הגדול בשבת

מיכאל בן דוד בחצי גמר האירוויזיון 2022
מיכאל בן דוד בחצי גמר האירוויזיון 2022 | צילום: ebu / Corinne Cumming

בסוף חצי גמר האירוויזיון השני ששודר אתמול נרשמה אכזבה קשה כשנודע שמיכאל בן דוד לא הצליח להעפיל לגמר התחרות למרות ביצוע מבריק שהוא נתן על הבמה. עשר המדינות שעלו לגמר אתמול הן בלגיה, צ'כיה, אזרבייג'ן, פולין, פינלנד, אסטוניה, אוסטרליה, שבדיה, רומניה וסרביה. זו הפעם הראשונה מאז 2014 שישראל לא תופיע בגמר האירוויזיון.

 

עוד במדור המזוזיקה:

חצי גמר האירוויזיון הראשון: הפתעות במדינות שעלו לגמר

"אני גאה בעבודה שאני עושה". מיכאל בן דוד בריאיון מיוחד מאיטליה

בחירת גולשי אתר רשת 13: מי השיר שאתם הכתרתם כזוכה של אירוויזיון 2022?

 

חצי גמר האירוויזיון השני נפתח אתמול עם הרבה ציפיות שישראל תצליח להעפיל לגמר למרות הדישדוש בטבלאות ההימורים. אחרי הכל, רמת השירים בחצי הגמר הראשון היתה כל כך נמוכה שהיה ברור שאירופה לא תוכל לעמוד בקסם של הנציג הישראלי. שלושת המנחים האיטלקים חזרו לטקסטים המביכים שלהם עם הגשה איומה. אחרי אירוויזיון 2019 שהיה בישראל אפשר היה להאמין שנרשם סטנדרט שצריך לעמוד בו מבחינת הנחיה, אבל כנראה שהאיטלקים התעלמו גם מזה.

פילנד פתחה את חצי גמר השני עם השיר "Jezebel". השיר נפתח כשהסולן החזיק בלון גדול וצהוב ביד ונראה כמו הכלאה בין צ'אקי ו-IT. שיר הרוק המהונדס דומה באופן מחשיד ללהיט הבינלאומי הגדול של הלהקה, "In The Shadows" מלפני 19 שנה. הלהקה נתנה הופעה מכובדת והכניסה את הצופים לאווירה הנכונה.

פינלנד באירוויזיון 2022
פינלנד באירוויזיון 2022 | צילום: Ebu Corinne Cumming

שיר מספר 2 הגיע - ישראל! ההתרגשות היתה בשיאה כשמיכאל בן דוד עלה לבמה ושר את השורות הראשונות של השיר. נכון, היתה בעיה קולית קלה בהתחלה שמיכאל הצליח לפתור עם הרבה כריזמה והתאוששות מיידית מאותו הרגע לביצוע שאפשר להגדיר כלא פחות ממושלם. כל מי שצפה בתחרות לא יכול להאמין שישראל תמצא את עצמה מחוץ לגמר בשבת. היידה מיכאל!

מיכאל בן דוד בחצי גמר האירוויזיון 2022
מיכאל בן דוד בחצי גמר האירוויזיון 2022 | צילום: ebu / Corinne Cumming

חביבת הקהל, סרביה, שהביאה שיר שמבקר את מערכות הבריאות בעולם עם הופעה שכוללת נטילת ידיים על הבמה לכל אורכו, הצליחה לשלהב את הקהל. השיר עובר מסך נפלא ולמרות שהוא לא קליט ואפילו מוזר, אין ספק שהוא עולה לגמר. כמו שנאמר - במת האירוויזיון סופגת הכל, אפילו נטילת ידיים במשך שלוש דקות.

סרביה בחצי גמר האירוויזיון השני
סרביה בחצי גמר האירוויזיון השני | צילום: Ebu Sarah Louise Bennett

אזרבייג'ן עלתה לבמה עם שיר שנחשד כהפסקת השירותים הראשונה להערב. שיר משמים שאין סיכוי שיעלה לגמר, לפחות זה מה שקבוצת האנשים שצפתה איתי בתחרות חשבה. בסוף הערב נגלה כמה טעינו. כשהזמר האזרי הגיע לטונים הגבוהים בשיר חשבנו שהקומקום מסמן שהמים רתחו. בשלב הזה עוד האמנו שישראל עולה לגמר בוודאות. גיאורגיה עלתה לבמה עם להקת סירקוס מירקוס ואין שום סיבה להכביר במילים על השיר המוזר הזה. ארבעה גברים מבוגרים התחפשו לליצנים שברחו מהקרקס נתנו שואו שללא ספק גורם לשירים שלפניהם להראות כיצירות מופת.

גיאורכיה בחצי גמר אירוויזיון 2022
גיאורכיה בחצי גמר אירוויזיון 2022 | צילום: Ebu Sarah Louise Bennett

הזמרת ממלטה עלתה לבמה והראתה לכולם איך אפשר לשיר שיר שלם בלי לפגוע אפילו בתו נכון אחד. היי שלום ותודה, המטוס ממתין לך על המסלול. אין צורך שתמתיני לתוצאות בסוף הערב, את יכולה לחזור הביתה כבר עכשיו. סן מרינו שלחה זמר שעשה הכל בבת אחת על הבמה בו זמנית. היה שם שור מכני, אנשים בכלובים וזמר שניסה לחקות את להקת מונסקין משנה שעברה, מינוס הכריזמה של הסולן. פריק שואו שנותן לאירוויזיון שם רע. יאללה, עוד אחד שפינה את מקומו בגמר עבור ישראל, ככה לפחות חשבנו באותו הזמן.

סן מרינו בחצי גמר אירוויזיון 2022
סן מרינו בחצי גמר אירוויזיון 2022 | צילום: Jordy Brada Moroccanoil

אוסטרליה שלחה לאירוויזיון את שלדון ריילי והשיר "Not The Same" שמדבר על האוטיזם של הזמר וההתמודדות שלו עם העולם. ריילי הביא הופעה מדוייקת עם קול אלוהי כשהוא לובש מסיכה על הפנים לאורך רוב השיר ושמלת נוצות ששוקלת 40 קילו. הוא באמת זמר מעולה אבל השיר הזה בכייני מאוד. יעלה לגמר? ברור!

אוסטרליה בחצי גמר אירוויזיון 2022
אוסטרליה בחצי גמר אירוויזיון 2022 | צילום: EBU Sarah Louise Bennett

מיד אחרי אוסטרליה הגיעה עוד הפסקה קצרה בגלל הבמות המורכבות שהזמרים הביאו לתחרות. בדרך כלל יש 40 שניות להכין את הבמה בין השירים אבל הסטים המורכבים האריכו את הזמן בין השירים והמנחים שוב קפצו לשיחה קצרה. זה באמת הופך לבלתי נסבל ואיגוד השידור האירופאי צריך להתחיל להגביל את הדבר הזה. תשתמשו במה שיש ותפסיקו למרוח זמן.

קפריסין הבאה בתור לעלות לבמה עם שיר שנחשב לאהד המועמדים הבטוחים לזכייה. אנדרומאכי, הזמרת הקפריסאית, נראתה מדהים אבל איכויות השירה שלה מוטלות בספק. חבל שהצדפה בה היא הופיעה לא נסגרה עליה וחסכה לנו את המופע המביך הזה. גם אירלנד שלחה מופע שלא עומד בסטנדרטים הקוליים המצופים מהתחרות. ברוק האירית עשתה את המיטב שהיא יכלה אבל אף אחד לא באמת חשב שהשיר יגיע לגמר. גם מקדוניה הצפונית עלתה לבמה עם שיר שנתן זמן נוסף לכל מי ששלפוחית השתן שלו זקוקה ליותר זמן מהממוצע. שלושה שירים עם ביצועים בינוניים זה רצף רע מאוד בתחרות ואין ספק שכמות הצופים שנטשו אותה באותם רגעים היתה גדולה.

קפריסין בחצי גמר אירוויזיון 2022
קפריסין בחצי גמר אירוויזיון 2022 | צילום: EBU / ANDRES PUTTING

אסטוניה היתה המדינה הבאה שתפסה את מקומה על הבמה עם שיר מערבונים שהעיף את הקהל באולם. עבודת מצלמות מעולה, שיר עם מסר טוב וזמר כריזמתי יעשו את שלהם. מועמד ודאי לעלייה לגמר. רומניה שלחה שיר דאנס בסגנון ספרדי עם זמר בינוני והופעה חביבה ואין ספק שזה מתחרה ישיר על אותם הקולות של ישראל וסן מרינו בחצי הגמר. רק אחד מהשלושה יעלה לגמר, ללא ספק, והתקווה שלנו בשלב זה שמדובר בישראל. גם ההופעה רומנית כללה כמה צילומים פרובוקטיביים מצד רקדני הליווי והזמר נראה כמו עבד במועדון הדאנג'ן. משהו עובר על התחרות הזו ששלושה שירים (אלבניה, סן מרינו ורומניה) כוללים צילומים שלא ממש תואמים למופע המשפחתי שהאירוויזיון אמור להיות.

אסטוניה בחצי גמר אירוויזיון 2022
אסטוניה בחצי גמר אירוויזיון 2022 | צילום: EBU/SARAH LOUISE BENNETT

אוכמן, הזמר הפולני, תפס את מקומו על הבמה החשוכה והוכיח שהסטריאוטיפ נכון. ככל שעוברים השירים מסתמן שאולי ישראל תישכח בתוך קרקס השירים שמתרחש על הבמה. קשה להבין בשלב זה מי יעלה לגמר ומי יישאר בחוץ. השיר הפולני הוא שיר איכותי עם זמר בעל קול ענק אבל הצילום מבולגן. יעלה לגמר? ללא ספק.  מונטנגרו שלחה שיר שהדבר הכי טוב שאפשר להגיד עליו זה שהוא נגמר אחרי שלוש דקות. בלגיה, אחת המדינות שלא הרבה ספרו לפני התחרות, הביאה שיר חביב למדי אבל הזמר נתן עבודה. ז'רמי מקייאס נתן ביצוע ווקאלי לא פחות ממושלם ומסתמן שלמרות הכל בלגיה עשויה לעלות לגמר. הלחץ על עתיד השיר הישראלי בשיאו.

בלגיה בחצי גמר אירוויזיון 2022
בלגיה בחצי גמר אירוויזיון 2022 | צילום: EBU / CORINNE CUMMING

השיר הלפני האחרון של הערב הוא השיר השבדי שהרבה מאוד אנשים משוכנעים שהוא אחד המועמדים לזכייה, אם יקרא נס ואוקראינה לא תזכה השנה. קורנליה ג'ייקובס נתה הופעה ווקאלית לא מצטיינת במיוחד עם אקסטרה צרידות בגרון שלא עברה חלק. אין ספק שמגיע לשיר הזה לעלות לגמר אבל אם הביצוע הקולי לא ישתפר, סביר להניח ששנה הבאה לא ניסע לשטוקהולם הבנויה.

שבדיה בחצי גמר אירוויזיון 2022
שבדיה בחצי גמר אירוויזיון 2022 | צילום: EBU/SARAH LOUISE BENNETT

צ'כיה עולה אחרונה לבמה עם השיר הקצבי "Lights Off" שמרים את הקהל לשמיים. גם הזמרת הצ'כית פוגעת בכל התווים המסובכים בשיר ואין שום סיכוי שהשיר הזה יישאר בחצי הגמר. עוברים לשופטים שמסכמים את המצב ומיכאל בן דוד מתפרץ למסך ומפעיל עליהם ועל שאר אירופה את הקסם האישי שלו. תגידו שהיה מביך, תגידו שהוא מלך אבל לא היה לו מה להפסיד.

אחרי הופעה של לאורה פאוזיני ומיקה, שניים ממנחי התחרות, חוזרים להמולה כדי לגלות אם ישראל עולה לגמר האירוויזיון. אחרי הקראת עשר המדינות שעלו לגמר הגדול בשבת התברר שישראל נשארה בחוץ. תאשימו את המצב הבטחוני, תגידו שזו אנטישמיות. אתם יכולים להגיד על השיר מה שאתם רוצים, אבל מיכאל בן דוד יכול לחזור עם ראש מורם חזרה לישראל אחרי ביצוע מדהים שהביא לנו הרבה כבוד.

לפנות בוקר פורסם סדר השירים של גמר אירוויזיון 2022.

סדר שירי גמר אירוויזיון 2022
סדר שירי גמר אירוויזיון 2022 | צילום: באדיבות EBU

גמר אירוויזיון 2022 ישודר בשבת בכאן 11, 22:00.