גיבור סברינה

אפרת אסקירה חושבת ש"ארבעת המופלאים" צריכים לתלות את הטייטס

העניין עם "ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוף" זה לא הבושה, זה האמון שבנית, שככה נפגע. אחרי שנים של מאמצי שכנוע לטובת סרטי גיבורי-על, נימוקים בנוגע לערכם המטאפורי, לתרומתם לדיון על תרבות הפופ ולחקירתם את דמות הגיבור - בא סרט כזה וכמו זורק את שגריר ישראל בתלבושת סאדו מלאה, כפות ושיכור באל סלוואדור.

התשלום הקודם של "ארבעת המופלאים" כבר היה עדות כושלת למה שיש לז'אנר להציע, כך שאמנם מופרך היה לצפות להתעלות של ממש ב"עלייתו של הגולש הכסוף". אולם גם עם הנמכת הציפיות, מפתיע לגלות את מפולת הרעיונות ואת העבודה הרשלנית שנשזרה בפרק השני בסדרה.

ב"עלייתו של הגולש הכסוף", ארבעת המופלאים מתייצבים מול איום חדש במימדים שלא הכירו בעבר. בנוסף, אויב ותיק חוזר מן המתים עם אג'נדה נסתרת. חוץ מזה, ארבעת המופלאים מתמודדים, כל אחד בדרכו, עם הסלבריטאות שנפלה עליהם יחד עם הכוחות המיוחדים. במקביל, חיי הגיבור מתחילים להכביד על כמה מהארבעה' ששוקלים עריקה, ובזמן שכל זה קורה, יש גם חתונה לארגן ועולם להציל.

ניתן להניח שמישהו בהפקה היה משקיע מעט בפיתוח הדמויות שצריכות לסחוב את כל תתי הסיפורים והפיתוחים השונים. אלא שהסלע האנושי (מייקל צ'יקליס) שורד לאורך הסרט רק על שאריות עלילתיות מהסרט הקודם; איש הגומי (יואן גרופורד) הוא עדיין רק המדען המפוזר; והאשה הבלתי נראית שלצדו (ג'סיקה אלבה) היא בסך הכל חיבור מצודד של איברים, כשהיא לא מרודדת לכדי גרסה קלישאית במיוחד של נשיות צווחנית מחד ומעגן רגשי מאידך. רק הלפיד האנושי (כריס אוונס) מספק מנת מגניבות מצומצמת, וגם עליה הסרט מסתמך יותר מדי.

יותר מדי מתרחש ב"עלייתו של הגולש הכסוף", עם מעט מדי כשרון מאחורי העשייה. כמות הסיטואציות והרעיונות המפוספסים בסרט גדולה, החל מהטיפול המינימלי בגיבורי העל הקולנועיים הראשונים שחיים בלי זהות בדוייה ועד אותו גולש כסוף שעליו מכריזה הכותרת של החבילה. אותו גולש, מבקר מן החלל החיצון, עם בינת-על, משימה הרסנית וכוחות פנומנליים שמסוגלים לשנות אנרגיה וחומר ברמת המולקולה - הופך כאן לדמות מטלנובלה זולה שבסך הכל מחפש חום ואהבה.

אם לפחות העניין היה מתודלק באפקטים עשויים לעילא, עוד ניתן היה להציל מהסרט איזו חוויית פופקורן קלילה, אבל גם באגף הזה, העבודה נראית כאילו נעשתה על מחשב CGI המונע עם מנואלה: הגולש הכסוף נראה כמו שאריות כספית מ"שליחות קטלנית 2" ואיש הגומי נמתח כמו בסקיצה ראשונית מ"משפחת סופר על".

בסיכום חוויית הצפייה, יש לקבל בהבנה שפה ושם יהיו סרטי גיבורי על פחות ממוצלחים כמו "באטמן מתחיל" ו"ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוף". גם שגרירים עושים לפעמים פדיחות. זה לא אומר ששאר חברי הקהילה המובחרים צריכים להשפיל ראשם במבוכה.

עוד משהו
אם ממש מתחשק, אפשר לחכות עד סוף הכותרות עבור סצינה נוספת אחרונה.