"משתכנז אף פעם לא הופך לאשכנזי": מה קורה בטיפול הרגשי למזרחים?

"קרועים" היא סדרת דוקו חדשה מבית היוצר של רון כחלילי, שתנסה לפצח את החידה סביב "המשתכנזים". הסדרה תפתח את הפצע הכי מדמם של החברה הישראלית ותנסה לענות על השאלה - למה ההגדרה הזאת קורעת אותנו לגזרים? | קרועים, ראשון ברשת 13

זמן צפייה: 00:56

"קרועים" היא סדרת דוקו חדשה מבית היוצר של רון כחלילי שתעלה ביום ראשון ברשת 13. הסדרה, בת שני הפרקים, תנסה לפצח את חידת המשתכנזים בישראל, כלומר, את המעבר הטראומטי מהפריפריה המזרחית והשמרנית למרכז המשכיל, החילוני והאשכנזי. כן, מאז שנות ה-50, נאלצו מזרחים שרצו לפרוץ את תקרת הזכוכית – לגדוע את שורשיהם וללעוג להם. הפריצה קדימה הייתה כרוכה בדרך כלל בהחלפת השם והשפה, בחילון, באימוץ ערכי השמאל והמערב ובקרע משפחתי ופנימי עמוק.

בסדרה יתארחו אנשי ציבור מוכרים מזרחים ויבחנו האם בדרך להצלחה היו צריכים "להשתכנז" - להיפטר מהבית והערכים שגדלו איתם ולחקות את הסביבה האשכנזית? מאור זגורי התייחס ואמר שבעיניו להשתכנז זה חטא: "ברגע שבן אדם מתבייש בזהות שלו הוא חוטא חטא"; דידי הררי דיבר על הניסיון של השדרנית שלצידו, עדי ששון, להסתיר את הבית: "היא נהייתה אובר תל אביבית, כדי להסתיר את שיכון ג' מטבריה" - וגם הסדרה תספק חשיפה ראשונה על מה שקורה בטיפול הרגשי למזרחים. הפרומו בווידאו הראשי.